Şehit haberlerini Medya abartmasın

0
170

Son günlerde 35’e yakın güvenlik görevlimiz PKK tarafından haince, kalleşçe şehit edildi. Her gün, her saat TV’lerde al bayraklara sarılı tabutları görmek ve buna duyarsız kalmak mümkün değildi. Halkın tepkisi artık kontrol edilemez hale geldi. Şimdi dağdan yuvarlanan kayanın çevreye zarar vermemesi için demeçler veriliyor.
Terörün amacı sansasyon yaratmaktır. Halkın moralini bozmaktır. Şehit cenazeleri TV’lerde ne kadar çok görünürse Devlet ve Türklük düşmanları o kadar sevinecektir.
ABD, Irak’ta 4.000 civarında kayıp verdi. Bunların cenazelerinin tamamı uçakla 16 saat taşınarak ABD’ye götürüldü ve orada defin edildi. Ancak ABD televizyonlarında, bu cenaze törenleri hemen hemen hiç yer almadı. Gerekçesi çok açık ve nettir: Halkın moralinin bozulmaması.
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK ile olan mücadelesi Türk tarihinin en uzun süren mücadelesi olmuştur. 30 yılı aşan bu savaş sırasında şehit cenazeleri devlet törenine dönüşmüş, TV ve gazetelerde boy boy resimlerle kamuoyuna duyurulmuştur. Durum böyle olunca siyasiler şu veya bu şekilde bu törenlerde bulunmak istemişlerdir. Zaman zaman şehit cenazesinin başında tatsız olaylar yaşanmış, talihsiz konuşmalar yapılmıştır.
İnsanların TV kameralarını görünce hiç beklenmedik tepkiler, beklenmedik davranışlar gösterdiklerini çeşitli örneklerle biliyoruz. Şehit cenazelerinde tatsız tepkilerin, üzücü tartışmaların yaşanması biraz da bu sebeple olmalıdır. Yaşadığı olayın derin üzüntüsü, şahsı veya partisi için bu olaydan nemalanmak içgüdüsü bilerek veya bilmeyerek insanları bir şeyler yapmaya zorluyor gibi.
Teröre karşı mücadele sırasında bu konu zaman zaman MGK toplantılarında görüşüldü. Medya mensuplarına bu konu anlatılarak terörü azdıracak, onları sevindirecek haberlere daha az, daha küçük puntolarla yer vermeleri istenildi. Medyanın büyük çoğunluğu da bu ricayı haklı görerek bu tür haberleri arka sayfalarda, küçük puntolarla verdiler.
Şehit cenazelerine gereken saygının ve özenin gösterilmesi bir vefa borcudur. Ancak bu borcu yerine getirirken bunu bir ibadet coşkusu içerisinde içten ve akıllıca yerine getirmek gerektiğini düşünüyorum.
Şehit cenazeleri devlet törenine dönüştürüldüğünde bunun elbette bir anlamı var. Teröre karşı birlik ve beraberlik mesajı içeriyor. Ama terör örgütü bunu kara propaganda için kullanıyor. Bak ben ne kadar büyük bir “eylem” gerçekleştirdim. “Benden korkun”. “Ben çok güçlüyüm” mesajı vermek için bunu kendi yayın organlarında kullanıyor.
Şehitlerimizin parçalanmış bedenlerini yayınlamak bizi üzüyor ve bunu yapmak istemiyoruz. Şehit cenazelerinin bu şekilde dizi dizi, törenlerle taşınması, törenlerle defin edilmesi de aynı şekilde halkın moralini bozuyor. Bunun medyada haberleştirilmesi habercilik açısından bir başarı gibi görülse de halkın moralinin göz önünde bulundurulması bundan daha önemlidir. “Terhisine 1 gün kala şehit oldu”, “Tezkeresini cebine koyup ailesine giderken şehit oldu” şeklinde haberler halkın üzüntüsünü bir kat daha artırıyor. Bu konuda daha akıllıca hareket etmek zorundayız.
Ülkemizde toplum psikolojisi uzmanları var. Dünyada bunun denenmiş değişik örnekleri var. Terörle mücadelenin veriliş şekli tekrar masaya yatırılmalı ve ne yapılması gerektiği bilimsel olarak tartışılmalıdır.
Ülkemizde bir taraftan terörle mücadele edilirken bir taraftan seçim ortamına girilmiş olması, terörle mücadelenin şekli ve bunun kamuoyuna yansıtılması konusunu daha önemli kılıyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz