Seferberlik değil seçim hazırlığı

79

İşsizlik artınca geçen Şubat ayında başlatılan istihdam seferberliğinde verilen teşvikler ve desteklerin büyük bölümü ay sonunda tam bitiyordu ki, kapsamı daha da genişletilerek devam edeceği açıklandı.

2. İstihdam seferberliğinin hedefinde gençler, engelliler, küçük işletmelerde istihdamı genişletmek. Mesleki, stajyer eğitim kurslara gidenler bile sigortalı sayılacak. Mevcuda eklenecek her yeni istihdamın SGK primleri yine devlet üstlenecek. İyi de devlet bu primleri nereden karşılayacak? Bu yılki prim açıkları kapatılmadan yeni yılın sigorta primleri bütçe dengelerini zorlayacak. Önemli değil, bu işsiz sayını azaltmak değil 2019 seçimlerine hazırlık
***
Faiz lobisi eylem yapsın
Merkez Bankası, (MB) ana politika faizleri yerine geç likitide penceresi faizini yarım puan artırdı, piyasalarda sanki kıyamet koptu. TV’lerde boy gösteren finans, piyasa, borsa analist, uzman, ekonomist, danışman, stratejist gibi unvanlı gençler neredeyse sinir krizleri geçireceklerdi.
Arkadaş ne oldu da böyle bir tepki? Efendim neymiş; “enflasyon oranı ortadayken nasıl olur da MB en az bir puan artış yapmalıydı, büyük fırsatı kaçırdı, kendi ayağına sıktı, beklentileri karşılayamadı, piyasalar negatif algılayacak”. Hele bir genç yorumcu vardı, ismini tespit edemedik, ekranda soruyor, “biri bana MB’nin kararını anlatsın” diye masalara vuruyor.
Bari Ankara’ya gelip MB önünde “faizleri niye artırmadın” diye eylem yapsaydınız? Yani koca MB faiz oranlarını, ekonomiyi, enflasyonu bilmiyor bir siz biliyorsunuz, akıl veriyorsunuz? Gerçekten faiz lobisi etiketini hak ediyorsunuz.
***
14 Aralık “Dünya Faiz Günü” olsun
Geride kalan 13 Aralık’ta FED, 14 Aralık’ta bizim Merkez Bankası’nın faiz karar günü diye yaşarken, meğerse Avrupa Birliği Merkez Bankası ile birlikte 13 ülke faiz konusunu tartışmalar. Avrupa’yı da katarsak ülke sayısı 41’e çıkıyor. Çin, Rusya gibi ülkeleri de göz önünde bulundurursak neredeyse ekonomik büyüklüğü ellerinde tutanların dörtte üçü faizleri ele almış.
O zaman her Aralık ayının 14’ünü dünya faiz günü olarak ilân edelim. Olup biteni konuşalım, faiz altında ezilen ülkeleri, yoksul insanları da yad edelim.
***
Faiz günü bu yapılmaz
Cumhurbaşkanının Ekonomi Başdanışmanlarından Bülent Gedikli, istifa için faiz çalkantısının yaşandığı günü seçti. “MB, ne İsa’ya ne Musa’ya yaranabildi” dedi, ardından ani istifa kararını açıkladı ve Saray’dan ayrıldı. Madem istifa edecektiniz başka rahat bir günü seçseydiniz ya!
Geçmişe bakınca Cumhurbaşkanı Başdanışmanları arasındaki görüş ayrılıklarını çok sık yaşadık. MB’den gıda fiyatlarına kadar her konuda her gün açıklama yaptılar, tv’lerde, gazetelerde demeç üzerine demeç patlattılar, tavsiyelerde bulundular, adeta birbirlerinden rol kaptılar. Bize göre bu amansız rekabet Gedikli’nin Saray’dan kopmasına yol açtı. Her ne kadar “iş koltuk davası değil” dese de bu zamanda böyle bir koltuk zor ele geçer. Bu arada Musa ve İsa ile kimleri kastetti?