Seçime günler kala mitinglerde liderlerin söylemleri daha çok sertleşmeye başladı.

Seçimlerde liderler yoğun kalabalıklar eşliğinde mitinglerine devam ederek rakiplerine gövde gösterisi yapıyorlar. Sosyal Medya’da da durum farklı değil.

Twitter facebook gibi sosyal medya mecralarına youtube da bu seçimde aktif olarak katılım sağladı. İlk defa seçime girecek liderler youtube üzerinden yayın yapan Babala Tv’ye konuk oldular.

Sosyal Medya Rakamları Ne Anlatıyor ?

Liderlerin youtube sitesi üzerinden izlenme sayıları kanalın abone sayısından çok daha fazla. Muharrem İnce’nin videosu henüz yüklenmezken, kanaldaki liderlerin  videolarının izlenme sayıları şunlar: Doğu Perinçek 1 Milyon , Temel Karamollaoğlu 2,4 Milyon, Başbakan Binali Yıldırım 2,4 Milyon, Meral Akşener 3,5 Milyon. Twitter üzerinden gerçekleşen 10 bin kişilik anketleri de göz önüne aldığımızda Meral Akşener ve Muharrem İnce’nin genç oyların çoğunluğuyla rüzgârı arkalarına aldığını düşünüyorum.

Yarışın Sonuna Doğru Değişen Söylemler

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim meydanlarında Muharrem İnce’ye yüklenmesinin  sebebini Ak Parti içinde Meral Akşener’e kayması muhtemel oylardan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu hafta içinde çıkan “250 İYİ partili istifa etti” başlıklı haberlerinin de Ak Parti  sosyal medya ve medya çalışması olduğu kanaatindeyim. Nitekim diğer partilerin de gençlik yapılanmalarına bakıldığında her gün onlarca kişi kayıt olmakta veya istifa etmektedirler. Diğer taraftan Ankara eski Belediye Başkanı Melih Gökçek’in sosyal medya üzerinden yaptığı anketle seçmenleri tamamen ikiye ayırdığını, diğer seçmenlere de bunu yansıtmak istediğini açıkça görüyoruz. Gökçek, anketinde iki seçenek belirlemiş, bunları da  Cumhur İttifakı ve Batıdan güç alan FETÖ’cü teröristler olarak belirtmişti. Sosyal medya kullanıcıları ise Gökçek’in anketine oy kullanarak teröristler seçeneğini %71’lere getirdi ve bir anlamda tepkilerini ortaya koydular. Yayınlanan ankette yer alan söylem erken seçimin duyurulduğu günlerde rahat tavırlar takınan iktidarın bugün panik havasına büründüğünü söylemek güç olmaz.

“İnce” Bir Davranış

İktidar partisinin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemlerine değinmişken Muharrem İnce ve Meral Akşener cephesine de göz atmak gerekiyor. Bilindiği gibi Meral Akşener ikinci tura İnce’nin kalması durumunda seçim kampanyalarında dahi çalışabileceğini açıklamıştı. Muharrem İnce de buna benzer açıklamalar yapmasının yanı sıra bugün yaptığı açıklamayla seçilirse Akşener’e ve Karamollaoğlu’na başkan yardımcılığı teklifi edeceğini söyledi. Üstelik kendi seçilmezse Akşener ve Karamollaoğlu’ndan gelen yardımcılık teklifini kabul edeceğini sözlerine ekledi. Durum böyle olunca Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı seçimlerinde de birlikte hareket edebildiklerini görmek mümkün. Uzun zamandan sonra böyle toplu bir hareketi görmek beni heyecanlandırıyor. Biliyorum ki bir çok genç de bu harekete sempatiyle bakıyor. Umarım  ki 25 Haziran sabahında  ülkemiz barış, umut ve mutluluk dolu yarınlara kapı aralar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz