SCA’nın 30.Yıl onur ödülü

76

SEVDA-CENAP AND MÜZİK VAKFI’nın 2017 Yılı “ONUR ÖDÜLÜ”,geçen yıl vefat eden ve 28 yıl Vakfın başkanlığını yapan eski Vakıf başkanı Mehmet Başman’a layık görüldü.

6 Aralık 2017 günü MEB Şûra Salonu’nda,gerçekleştiren bir törenle , sanata katkılarından dolayı Sevda- Cenap And Müzik Vakfı’nın “ONUR ÖÖDÜLÜ ALTIN MADALYASI VE ŞEREF BELGESİ”,Ali Başman ve Murat Başman tarafından , rahmetli Mehmet Başman’ın eşi Sevgi Başman’a verildi.

Ödül töreninde konuşan Sevgi Başman, “Bu ödülü onun almasını görmeyi çok isterdim ama ne yazık ki beni bırakıp çok uzaklara gitti.Yapacağım bir şey yok. Ailem adına onun hatırasını anmak üzere bu güzel armağanı alıyorum” dedi.

Saygı değer Sevgi Başman, rahmetli eşi için ” çok uzaklara gitti” dese de, gitmediği ve rahmetli Mehmet Başman’ın tüm sanat severlerin kalbinde derin sevgi gülleri arasında olduğunu hissedilmekteydi. Sanatçılar, sanat severler ve sanata gönül ve emek verenler insan onuruna yaptıkları hizmetlerle hep yücelerde ölümsüz yaşarlar.
Ankara orkestraları temsilcilerinin oluşturduğu “Birleşmiş Ankara Orkestrası” konserine çok sayıda sanatçı ve sanat sever katıldı.

Sanat’a hizmet edenler ve yatırım yapanlar, insan onuruna en üst düzeyde hizmet etmekte olduklarından,gönüllerde yaşamaya devam eder ve hep anılırlar. Tıpkı rahmetli Mehmet Başman gibi…

SCA Müzik Vakfı, 1973 yılından beri Ankara Uluslararası Müzik Festivali’ne öncülük etmekte ve çağdaş organizasyolarla, dünya’nın en saygın ve seçkin müzik gruplarını Başkent Ankara’da sanat severlerle buluşturmaktadır.

Ankara’dan dünyaya açılan sanat penceresinden ,”Kültür Başkent’i Ankara” mesajını ve imajını tüm insanlığa sunmaktadır. Ankara’nın kültür ve sanat imajına en büyük katkıyı sağlayan SCA Müzik Vakfı, Ulusal ve Uluslararası alanda en büyük sanat ödülünü hak etmektedir.

Rahmetli Mehmet Başman,1997 yılında 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından, Ülkemizin dünyaya tanıtılmasında ve devletimizin yücelmesinde gösterdiği üstün başarıdan dolayı,”T.C.Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na” layık bulundu.
2005 yılında Cumhurbaşkanı A.Necdet Sezer tarafından,” T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve sanat Büyük Ödülü Madalyası ve Rozeti” ile ödüllendirildi.

Yıllar önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bulunduğum görevlerim sebebiyle, Vakfın Ankara’da yapacağı “Uluslararası festival” proğramlarının hazırlanması toplantılarına katıldım. Yıllardır izlediğimiz ” Ankara Uluslararası Müzik Festivali”, proğramına katılan dünyanın en seçkin ve saygın müzik toplulukları heyecanla izlenmekte ve hep beklenmektedir.

Müzik evrenseldir.Tüm insanlığın ortak kültür mirasıdır. Sanata hizmet edenler insanlığın gönlünde yer tutarak en büyük “ONUR ÖDÜLÜ”ne sahip olurlar ve unutulmazlar…