Ana Sayfa Yaşam Haberleri Savaş mağduru çocuğun geç gelen karne mutluluğu

Savaş mağduru çocuğun geç gelen karne mutluluğu

-

Esed güçlerinin evlerini bombalaması sonucu yuvasız kalan ve Türkiye’ye sığınan Filistinli ailenin küçük kızı Maria Faur, geçici kimlik kartından kaynaklanan sorunlar nedeniyle alamadığı karne’sine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın devreye girmesiyle kavuştu.

Filistinli, 5 çocuklu Faur ailesinin Suriye’deki evleri, Esed güçleri tarafından 4 yıl önce yapılan bombalı saldırı sonucu yıkıldı.
Evlerine 3 bomba düşen ailenin en küçük kızı Maria da odasında oyun oynarken enkaz altında kaldı.
Ailesi tarafından enkazdan çıkarılan Maria, saldırıdan yara almadan kurtuldu. Evsiz kaldıktan sonra yaklaşık, 2,5 yıl Suriye’deki kamplarda kalan aile, geçen yıl Türkiye’ye sığınarak Kayseri’ye geldi.
Kayseri’de yeni bir yaşama “merhaba” diyen ailenin Ahmet Baldöktü İlkokulu 2. sınıfta eğitim gören çocuklarından Maria, geçen hafta, geçici kimlik kartından kaynaklanan sorun dolayısıyla karnesini alamamanın üzüntüsünü yaşadı.
Okulda arkadaşları karne sevinci yaşarken ağlayan Maria, eve üzgün döndü. Babasının olayı sosyal medyada paylaşması üzerine ilgililer tarafından durum Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya iletildi.
İlk olarak aileyi arayan Avcı, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu’na talimat vererek, minik kızın karnesinin çıkarılmasını sağladı.
Çandıroğlu ve Maria’nın öğretmeni, aileyi evlerinde ziyaret ederek, karne ve çeşitli hediyelerle küçük çocuğun mutlu olmasını sağladı.

– ” Karne günü arkadaşlarım sevinirken ben üzüldüm”

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Maria, geç de olsa karnesine kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, kendisine yardımcı olanlara teşekkür etti.
Okumayı çok sevdiğini dile getiren Maria, duygularını “O gün okula karne sevinciyle gitmiştim ancak karnemi alamadım. Karne günü arkadaşlarım sevinirken ben üzüldüm, ağlayarak eve gittim. Daha sonra Milli Eğitim Bakanımızın devre girmesiyle akşam saatlerinde karneme kavuştum, çok mutlu oldum. Karnemi yanımdan hiç ayırmıyorum. Bütün notlarım çok iyi. Öğretmenimin verdiği kitapları okuyarak tatilimi değerlendiriyorum” diye paylaştı.

– “Burası bizim ikinci ülkemiz oldu”

Türkiye’yi çok sevdiğini ifade eden Maria, “Burası bizim ikinci ülkemiz oldu. Burada olmaktan çok mutluyuz. Okulumuza gidiyoruz, okuldaki arkadaşlarımla çok iyi anlaşıyorum. Öğretmenlerimiz bize yardımcı oluyor. Okuyup ben de öğretmen olmak istiyorum. İyi öğrenciler yetiştirmeyi düşünüyorum” dedi.
Baba Arif Faur ise Maria’nın karnesini alamayınca önce çok üzüldüğünü sonra ise karnesine kavuşmasıyla çok mutlu olduğunu belirtti.
Milli Eğitim Bakanı Avcı ile iki kez telefonda görüştüğünü aktaran Faur, destekleri dolayısıyla kendisine teşekkür ettiklerin sözlerine ekledi.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.