Bayram Tatili Süresince Emniyet ve Jandarmadan Toplam 101 bin 223 Trafik Ekibi ve 184 bin 825 trafik personeli görev yaptı. Alınan tüm önlemlere rağmen kazaların önüne geçilemedi. Bayramın acı bilançosu ise 86 ölü, 731 yaralı oldu.

İçişleri Bakanlığı Ramazan Bayramı dolayısıyla karayollarında güvenlik tedbirlerini en üst düzeye çıkardı. Bakanlığa bağlı birimler 9 günlük bayram tatilinde denetimlerini 31 Mayıs – 10 Haziran 2019 tarihleri arasında 11 gün süreyle gerçekleştirdi. 11 günlük sıkı denetime rağmen yine korkunç bir bilançoyla karşı karşıya geldik. 10 günlük tatil boyunca 221 kaza meydana geldi. Bu kazalarda, 86 kişi öldü, 731 kişi de yaralandı

Bayram tatili süresince toplam 101 bin 223 trafik ekibi / timi ve 184 bin 825 trafik personeli görevli bulundu. Trafik tedbirlerinin yerinde denetlenmesi ve yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale edilebilmesi amacıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakan yardımcıları ve bakanlık bürokratları da sahada yer aldı.

TRAFİK KARNESİ DAĞITILDI

Özellikle kazaların yoğun olduğu bölgelerde Bayram tatili süresince 66 müfettiş görev yaptı. Havadan denetimlere ağırlık verildi, otobüslerde ise sivil ekipler yolcu gibi denetimlerde bulundu. Toplam bin 520 yolcu otobüsü, sivil ekipler tarafından habersiz olarak denetlendi. Ayrıca Ramazan Bayramı’nda trafik ekipleri aileleriyle seyahat eden çocuklara Trafik Karnesi dağıttı. Çocuklar, anne ve babalarının sürüşlerini bu karnelere değerlendirerek sosyal medyadan paylaşıldı. En çok beğeni alan ilk 100 karne sahibi ise çocuk bisiklet ile ödüllendirilecek.

Bakanlık 81 İl Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlıkları’na gönderdiği Trafik Tedbirleri konulu talimat ile 31 Mayıs – 10 Haziran 2019 tarihlerini kapsayan 11 günde karayollarında alınacak güvenlik önlemlerini tek tek sıralamıştı.

Bakanlığın illere gönderdiği trafik tedbirleri talimatında Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan önlemler ise şu şekilde oldu:

Trafik tedbirlerinin yerinde denetlenmesi ve yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale edilebilmesi amacıyla; Bakanımız Sn. Süleyman Soylu başta olmak üzere Bakan Yardımcıları,  Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, tüm vali ve kaymakamlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları, Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcıları ve Daire Başkanları, il/ilçe emniyet/jandarma müdür ve komutanları sahada olacak. Özellikle kazaların yoğunlaştığı kaza kara noktalarında ve güzergâhlarda alınan trafik tedbirleri uygulamasının yanı sıra ilave tedbir ihtiyacı olup olmadığının tespiti ve denetimi için bayram tatili boyunca;

36 Polis Başmüfettişi,

21 Jandarma Başmüfettiş / Müfettişi,

9 Jandarma Denetleme üyesi olmak üzere 66 müfettiş görevlendirildi.

Planlanan 11 günlük süre içerisinde  günlük ortalama; Emniyet ve Jandarma’dan 9 bin 202 trafik ekibi / timi, 16 bin 802 trafik personeli sahada görev alacak.  Bayram tatili süresince toplam 101 bin 223 trafik ekibi / timi ve 184 bin 825 trafik personeli görevli olacak. Trafik ekiplerinin karayolu güzergâhlarında tepe lambaları daima açık olacak şekilde görünürlükleri ön plana çıkarılacak. Sürücüler üzerinde Algılanan Yakalanma Riski Duygusu sürekli canlı tutulacak.

20 GÜZERGAHTA HER 10 KM’DE BİR EKİP GÖREVLENDİRİLDİ

Son 3 yılda bayram tatillerinde kazaların yoğun olduğu tespit edilen 18 ildeki 20 güzergâhta her 10 km’de bir ekip görevlendirildi. Ayrıca Emniyet ve Jandarma merkez birimlerinden toplam 52 personelden oluşan 18 ekip belirlenen güzergâhlardaki trafik ekip ve personelini denetledi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bu bayramda havadan denetimlere ağırlık verildi. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Diyarbakır başta olmak üzere 25 ilde 126 saat helikopter ile denetim yapıldı. Ayrıca 71 ilimizde bin 565 saat drone ile denetim yapıldı. 

Bayram süresince toplam bin 520 yolcu otobüsü, yolcu olarak binecek sivil ekiplerce  habersiz olarak denetlendi. Terminallerde ve ara istasyonlarda şehirlerarası otobüs denetimleri de artırıldı. Terminallerde izin verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına ve korsan taşımacılığa izin verilmedi. Sefere çıkan bütün otobüsler denetlendi, şoförlerin kural ihlali yapmamaları, sürücü ve yolcuları seyahat süresince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirilerek bu hususa ilişkin kontrollere özel önem verildi.

 ŞOFÖRLERİN DİNLENDİRİLMESİ SAĞLANDI

Şehirlerarası yolcu otobüsleri ile 30 Mayıs – 11 Haziran 2019 tarihleri arasında tarifeli yolcu taşımalarına izin verilen B2/D2 yetki belgeli TUR araçlarının; SRC belgeleri, taşıma sözleşmeleri, yedek şoför, takograf (hız, çalışma / dinlenme süreleri), cihaza takılı sürücü belgesi / kartının aracı kullanan kişiye ait olup olmadığı incelendi. Otobüslerin karışmış olduğu kazalar da dikkate alınarak özellikle 02.00 – 08.00 ve uykusuzluk / yorgunluğa bağlı dikkat kaybının oluştuğu 05.00 – 07.00 saatleri arasında şoförlerin araç dışına davet edilmesi, gerekli kontrolleri ve dinlenmeleri sağlandı. Özel İzin / Özel Yük Taşıma İzin Belgesi kapsamındaki araçların 01 –  09 Haziran 2019 tarihleri arasında trafiğe çıkmalarına izin verilmedi.

YÜZ YÜZE İLETİŞİMLE SÜRÜCÜLER DİNLENDİRİLDİ

Denetimlerde, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda araç sürücüleri durdurularak yüz yüze iletişim kuruldu ve uzun yoldan gelen sürücülerin dinlendirilmeleri sağlandı. Radar denetimleri; hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı güzergâhlarda, mümkün olduğunca yüz yüze temas yolu ile yapıldı. Toplam uzunluğu 2 bin 155 km olan tüm otoyollarda ortalama hız denetimi yapılmaya devam edildi.

ÇOCUKLAR EBEVEYNLERİNE TRAFİK KARNESİ VERDİ

Bakanlık bu Ramazan Bayramı’nda da Kımızı Düdük kampanyasına devam etti. Jandarma ve emniyet trafik personeli çocuklara kırmızı düdükle birlikte bir de çocuklara Trafik Karnesi dağıttı. Çocuklar bu karnelere,  araç kullanan anne ve babalarını trafikte uydukları ya da uymadıkları kurallar konusunda değerlendirme yaptı, notlar verdi. Çocuklar tarafından doldurulacak olan bu karneler 20 Haziran 2019 tarihine kadar #trafikkarnem hashtagi ve TrafikEgm twitter adresi ile paylaşılmaya başlandı.  Karneler arasından en çok beğeni alan ilk yüz paylaşım sahibi öğrenci bisiklet ile ödüllendirilecek. 

SIKI DENETİM KAZALARI ENGELLEYEMEDİ

9 günlük bayram tatilinde, alınan tüm önlemler ve uyarılara rağmen, yurdun dört bir yanında ölümle ve yaralanmayla sonuçlanan birçok kaza meydana geldi. 31 Mayıs Cuma günü saat 18.00’den, 10 Haziran 17.00’ye kadar 221 kaza meydana geldi. Bu kazalarda, 101 kişi öldü, 731 kişi de yaralandı.

 Cuma günü saat 18.00’den gece yarısına kadar ki 6 saatlik zaman diliminde, 7 kaza meydana geldi. Van, Balıkesir, İzmir, Kayseri, Konya, Kırıkkale ve Elazığ’da meydana gelen 7 ayrı kazada, 10 kişi öldü, 31 kişi de yaralandı. 

Bayram tatilinin ilk günü olan Cumartesi; Van, Kayseri, Elazığ, Balıkesir, Konya, Karaman, Düzce İzmir, Kırıkkale, İstanbul, Sivas, Mardin, Aksaray, Bursa, Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Tekirdağ, Karabük, Malatya ve Mersin’de meydana gelen 25 kazada, 3 kişi yaşamını yitirdi, 65 kişi yaralandı.

Bayram tatilinin 2’nci günü olan Pazar; Trabzon, Kocaeli, Malatya, Antalya, Afyonkarahisar, Bartın, İstanbul, Aksaray, Sakarya, Kocaeli, Kütahya ve Mersin´de meydana gelen 23 kazada, 10 kişi yaşamını yitirdi, 66 kişi yaralandı. 

Tatilin 3’üncü günü ve Arife günü olan Pazartesi günü ise Karabük, İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, Osmaniye, Antalya, Çorum, Tokat, Şanlıurfa, Adıyaman, Aksaray, Bartın, Kütahya, Manisa, Zonguldak, Niğde ve Muğla´da meydana gelen 28 kazada, 11 kişi yaşamını yitirdi, 69 kişi yaralandı.

3 GÜNDE 28 ÖLÜ, 242 YARALI

Bayram boyunca toplam 60 kaza meydana geldi. Bu kazalarda ise 28 kişi öldü, 242 kişi yaralandı. Bayram tatilinin 4’üncü günü ve Ramazan Bayramı’nın 1’inci günü olan Salı günü, Bursa, Adıyaman, Şanlıurfa, Sivas, Mersin, Kahramanmaraş, Antalya, Kayseri, Bingöl, Gaziantep, Sinop, Çanakkale, İstanbul, Düzce, Balıkesir, Denizli, Aksaray, Sivas, Niğde’de meydana gelen 22 kazada 11 kişi yaşamını yitirdi, 88 kişi yaralandı.

Bayram tatilinin 5’inci günü ve Ramazan Bayramı’nın 2’nci günü olan Çarşamba günü ise 23 kaza oldu. Bursa, Konya, Tekirdağ, Denizli, Kayseri, Burdur, Adıyaman, Antalya, Kırıkkale, Denizli, Zonguldak, Adana, Kocaeli, Hatay, Mersin, Gaziantep, Kütahya ve Kahramanmaraş’ta meydana gelen kazalarda, 13 kişi öldü, 74 kişi de yaralandı.

Bayram tatilinin 6’ncı günü ve Ramazan Bayramı’nın 3’üncü günü olan Perşembe günü Antalya, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Aksaray, Hatay, Adana, Düzce, Çorum, Aydın ve Kırıkkale’de 15 kaza meydana geldi. Bu kazalarda, 4 kişi öldü, 80 kişi de yaralandı.

EN FAZLA KAZA DÖNÜŞ YOLUNDA GERÇEKLEŞTİ

Tatilini memlekette veya tatil yörelerinde geçiren vatandaşlar, yaşadıkları kentlere Cuma gününden itibaren dönüşe geçti. Dönüş 3 güne yayılına görece yollarda aşırı yoğunluk da yaşanmadı. Ancak buna karşın en fazla kaza da dönüş yolunda oldu. 8 Haziran Cumartesi günü, 22 kişi öldü, 119 kişi yaralandı. Tatilin 7’nci günü olan 7 Haziran Cuma günü 22 kaza meydana geldi. Gaziantep, Adıyaman, İstanbul, Adana, Erzincan, Kocaeli, Tekirdağ, Diyarbakır, Antalya, Bolu, Nevşehir, Isparta, Muğla, Konya, Karabük, Düzce, Kütahya, Burdur ve Kırıkkale’de meydana gelen kazalarda, 7 kişi öldü, 58 kişi de yaralandı.

Tatilin 8’inci günü olan 8 Haziran Cumartesi günü 36 kaza oldu. Çorum, Sivas, İstanbul, Konya, Mardin, Karaman, Sinop, Elazığ, Adıyaman, Antalya, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Aydın, Kütahya, Yalova, Bursa, Eskişehir, Trabzon, Diyarbakır, Ankara, Tekirdağ ve Şanlıurfa’daki kazalarda, 22 kişi öldü, 119 kişi de yaralandı.

Tatilin son günü olan Pazar günü saat 17.00´ye kadar ise 20 kaza oldu. Şanlıurfa, Kocaeli, Manisa, Ankara, Bolu, Burdur, Yozgat, İstanbul, Antalya, Gaziantep, Muğla, Diyarbakır, Konya, Erzurum, Adıyaman, Balıkesir ve Kastamonu´da meydana gelen kazalarda 10 kişi öldü, 61 kişi de yaralandı. Tatil süresi boyunca toplamda 86 kişi yaşamını kaybetti, 731 kişi ise yaralandı.

Facebook Comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz