Şaşmaz şaşsın artık

147

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen kamyoncular Şaşmaz Kamyon parkında çok büyük sıkıntı yaşıyorlar. Park alanı dolunca etraftaki yollara park eden kamyonlar ve TIR’lar esnafın da işlerine sekte vuruyor. Kazan’da 700 dönüm üzerine kurulan Türkiye’nin ilk en modern teknolojiye sahip yurt içi nakliye ve lojistik merkezi her an açılmaya hazır bulunuyor.

Şaşmaz’daki kamyoncuların ısrarla aramalarından sonra Yurt içi nakliye ve lojistik merkezine giderek fotoğraflarını çektim.
Haber yapmak için geldiğimi söyleyince merkez yöneticileri büyük ilgi gösterdiler. Merkezin yöneticilerinden Ali İhsan Özdemir’e de haber vermişler. Ben onu aramadan o bizi buldu ve sorularımı yanıtladı.

Soru: Lojistik üssünün Uluslararası ticaret bölümü, Gümrük ve Gümrük Muhafaza müdürlüğü, ATO, Bankalar gibi konuyla ilgili tüm birimleriyle birlikte açıldı ama Yurt içi bölümünü neden açmadınız?

Özdemir: Önce size bilgi vereyim diye düşünüyordum ama siz hemen gazetecilik yapmaya başladınız. Peki, hemen söyleyeyim ki eli kulağında her an açılabilir durumda hazır bekliyoruz.

Soru: Kimi neden bekliyorsunuz?

Özdemir: Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek açılışını yapacak. Hiç bir eksiğimiz kalmadı. Şaşmaz esnafı, kamyoncular herkes hazır bu modern tesise geçmek için bekliyorlar. Ya seçimden önce ya da seçimden hemen sonra açılır inşallah.
Soru: Çok büyük bir alan, Kamyoncular için park yeri sorununu bırakın, oteli, saunası, hamamı, restoranları, bilgi panoları hazır. 700 bin metrekare alanda konumlanan, Alt ve üst yapısıyla sektörümüzün tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde inşa edilmiş ve aynı zamanda yine sektörün ihtiyaç duyduğu tüm kurum ve kuruluşları içerisinde bulunduran Ankara lojistik üstü tüm sektöre modern hizmet sunuyor.

Soru: Yer seçimi nasıl yapıldı?

Özdemir: Merkezimizin bulunduğu konumun seçilmesinde en büyük etken yerel yönetimlerin Ankara etrafında bulunan şehrimizi bir çember gibi saran çevre yolların dışında Çember içerisindeki trafik hareketine Tır ve kamyonları kontrollü saat ölçekleriyle alacak olmaları ve bunun sonucunda Ankara şehir trafiğini rahatlatma planlama ve kararlarıdır. Yapılan planlama ile mevcut Ankara kenti içerisinde dağınık olarak yer alan depo, antrepo, tır- kamyon park alanları ve destek birimlerinin organize olarak hizmet verebilecekleri SEKTÖREL SİTE konumuna gelmesi sağlanacaktır. Yerleşim alanının Ankara Çevre yolu üzerinde seçilmesi ile Uluslararası ve Yurtiçi nakliye araçlarının Kent merkezine girmeden ulaşımları sağlanmıştır. Böylece Kentin ana akslarında bu Araçların verdikleri ekstra yük ve yoğunluklar ortadan kalkacaktır. Ayrıca yoğun olarak lojistik hizmet alan sanayi tesislerinin bulunduğu organize sanayi bölgeleri ulaşımları da, Kentin ana giriş yollarını kullanmadan çevreyolun sağlanabilmektedir.

Soru: Ankara yurtiçi nakliye lojistik merkezi bina yapısı ve özellikleri nelerdir?

Özdemir: Binamız, Teknik olarak akıllı bina konseptinde inşa edilmiştir. 5 Bloktan oluşan binamız A,B,C,D Bloklarda 260 adet ofisi içermekte, bu dört blok merkezinde sosyal alanları içeren E Blok ile Binamız çalışanları ve misafirimiz kamyoncu esnafımızın tüm ihtiyaçlarını giderecek sosyal alanlar ve bekleme alanı bulunmaktadır. Binamız tamamı yangın uyarı ve söndürme sistemleriyle donatılı olup, tüm sistemleri çalıştıracak kapasitede jeneratör ile elektrik sistemi kesintisiz hale getirilmiştir. TIR ve kamyon garajlarımız haricinde tüm ofislerin ihtiyacını karşılayacak kapasitede otomobil otoparkına da sahiptir. Bina etrafında bulunan yeşil alanlarıyla doğanın verdiği huzurda yaşanacaktır.
Ofislerimizin tamamı çağdaş tasarımlarla, sektör ihtiyaçlarını yönelik tasarlanıp inşa edilmiştir.
Ofis içleri akıllı ısıtma ve soğutma sistemleriyle donatılmıştır. Zemin kaplamaları granit ile kaplanmış olup her iki katta taş yünü asma tavan kullanılmıştır. Tüm ofislerde tuvalet bulunmaktadır. Ofisler sektöre yönelik telefon ve data hatlarıyla sosyal alanlarda kurulu ekranlara bilgi gönderimi yapabilecek alt yapı elemanlarını içermekte olup kamyoncu esnafımız ile işi çok kısa sürede bir araya gelecektir.