Sarıtoprak:”Covid-19 tüm ekonomileri olumsuz etkiledi”

0
63

Özgür ALTIN/ANKARA

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak Covid-19 hakkında gazetemize konuştu. Tüm Dünya’da pandemi ilan edilmesine neden olan virüsü ortak düşman olarak tanımladı. Tüm dünyanın global bir krizin içinde olduğunu vurguladı.

Global bir kriz olan pandeminin ekonomik olarak da sorunlara neden olduğunu aktardı. Sarıtoprak; “Dünyada global bir kriz haline gelen COVID-19 salgını, tüm ekonomileri olumsuz etkiledi.” dedi.

- Reklam -

“YÜKSEK KAZANÇ HEDEFLERİMİZİ BİR KENARA KOYMAMIZ GEREKİYOR”

Tüm dünyada ekonomik bir daralma ve küçülmenin olduğuna vurgu yapan Sarıtoprak şunları aktardı; “Dünyada global bir kriz haline gelen COVID-19 salgını, tüm ekonomileri olumsuz etkiledi. Dünya artık daralıyor, büzülüyor ve küçülüyor. Dünya milletleri ellerindeki tüm imkanları vatandaşlarını yaşatmak ve virüsü yok etmek için kullanıyor. Bu global kriz; gıda, ilaç ve lojistik sektörleri hariç birçok sektörde küçülmelere neden oldu. Birçok işyeri kapandı. On binlerce kişi işsiz kaldı. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke vatandaşlarının asgari ihtiyaçlarını sağlayabilmeleri için çeşitli ekonomik paketleri uygulamaya geçiriyorlar. Tüm dünya milletleri ortak düşmanları olan korona virüsü bertaraf etmek için yoğun çaba harcamakta ve hemen hemen hepsi de korona virüse karşı aşı geliştirmek için tüm imkanlarını kullanmaktalar. Bana göre tüm uluslar 3. Dünya Savaşı’nı kazanabilmek için küresel bir işbirliğine gitmeli ve imkanlarını, güçlerini ve kaynaklarını birlikte ortak akılla kullanmaları gerekmektedir.”

Virüsün kontrol altına alınamaması halinde kaosun olabileceğini vurgulayan Sarıtoprak sözlerine şöyle devam etti; “ Sadece ülkemiz değil insanlık 2020’de virüsü kontrol altına almak zorundadır. Yoksa dünya bir kaosa doğru sürüklenecek ve virüsün uluslararası yayılımı süratle gerçekleşecektir. Bu zor günlerde Türk iş dünyası olarak, karlılık ve yüksek kazanç hedeflerimizi bir kenara koymamız ‘önce ülkemiz ve devletimiz’ parolasına sıkı sıkıya sarılmamız lazımdır. Hepimiz aynı gemide gidiyoruz. Gemi su alırsa hep beraber batarız. İş dünyasını, finans dünyasını,  esnafı, sanatkarı tüm üreten kesimi bu zor günlerde fedakarlığa ve özveriye davet ediyorum. Gün birlik ve beraberlik ruhu içinde insanlığın ortak düşmanı korona virüse karşı mücadele günüdür. Ayakta kalma günüdür.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz