Sarıtoprak: Yangınlara, sellere ve depremlere hazır olalım

0
16

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak, son dönemde yaşanan doğal afetlerle alakalı konuştu. Türkiye’de yaşanılan bu olayları değerlendiren Sarıtoprak afetlerin küresel ısınmanın bir sonucu olduğunu söyledi.

Sarıtoprak, Napolyon’un “Coğrafyaları ülkelerinin kaderini belirler” sözünü hatırlatarak şunları ifade etti:

- Reklam -

“Ülkemizin başına hangi doğal felaket geliyorsa genelde coğrafyamızdan kaynaklanıyor. Şöyle ki; Türkiye’nin de içersinde yer aldığı Akdeniz Havzası küresel ilkim değişikliğine karşı yerkürenin en hassas bölgelerinden birisidir.Akdeniz Havzasında gerçekleşecek 2 derecelik bir sıcaklık artışı, beklenmeyen hava olayları, sel, orman yangını, kuraklık olarak devam edecektir.Bu günlerde yaşadığımız felaketlerin sebebi budur.Önümüzdeki gün ve aylarda tarımsal verim kaybı, turizm gelirlerinde azalma, ve gıda fiyatlarındaki artışa hazır olalım ve bize sürpriz olmasın.”

Küresel ısınmanın Türkiye’yi vurmaya başladığını belirten Sarıtoprak, ” 2011 yılında yayımlanan İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı’nda, Türkiye’de yıllık ortalama sıcaklığın gelecek yıllarda 2,5 derece ile 4 derece arasında artacağını öngörmüş, ülkemizin yakın bir gelecekte daha sıcak, daha kurak ve yağışlar açısından çok dengesiz bir iklim yapısına dönüşeceğini rapora bağlamıştır.Özetle küresel ısınma Türkiyeyi vurmaya başladı. Orman yangınları ve sellerle can kaybı da yaşamaya başladık.Sadece Türkiye için değil tüm insanlık için kırmızı alarm verilmeli. Bu sözler Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ait. Çünkü küresel ısınma daha önce görülmemiş bir seviyede. Dünya ve insanlık büyük tehdit altında.” diyerek bulunduğumuz durumu değerlendirdi.” dedi.

Başkan Sarıtoprak yetkililerin ivedi biçimde bu durumla ilgilenmesi gerektiğini ifade ederek, “Bizi yönetenler kısır siyasi çekişmelerini bir kenara bırakıp bu konulara da eğilirlerse çok seviniriz.” dedi.

- Reklam -