Sarıkamış harekatı unutulmadı

51

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Sarıkamış Harekatının 103. yılına özel düzenlenen Sarıkamış Ağıdı Konserine katıldı.

Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde TÜFEM Dile Geldik Halk Müziği Topluluğu Sarıkamış’ta donarak şehit olan Türk askerleri için türkülerini seslendirirken, özellikle Kafkas ezgileri dinleyenleri büyüledi. Şefliğini Eyüp Görkem’in yaptığı konserde Erzurum yöresine ait “Eledim eledim” türküsü ise dinleyicilere duygusal anlar yaşattı.
Allahuekber Dağlarında şehit olan askerleri rahmet, saygı ve minnetle andıklarını söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Sarıkamış Harekatı tarihimizde bundan tam yüz üç yıl önce yaşanmış acı bir sayfa… Sarıkamış Harekatı eksi 45 derecede yazlık giysilerle ve patlamış çarıklarla, Allah’a ve elçisine doğru yürüyen erlerin hikayesidir. Bu acı sayfada yaklaşık 90 bin şehit vermişiz, üstelik tek bir düşmanla karşılaşmadan ve kurşun atmadan… Şehitlerimiz o zor şartlarda canları pahasına vatanı savunmak, Allah için, millet için o savaşı kazanmak üzere yola çıkmışlardı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Kur’an-ı Kerim’de “Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler fakat siz hissedemezsiniz” ayeti var. Onlar bizim ölülerimiz değil, şehitlerimizdir. Keçiören Belediyesi olarak Şefkat Mahallesinde yaptığımız “Sarıkamış Anıtı” ile de Sarıkamış Harekatının 100. yılı ölümsüzleştirmiştik.” diye konuştu.