Ana Sayfa Yazarlar Sandık kurulları oy saymasın

Sandık kurulları oy saymasın

-

31 Mart yerel seçimlerinde itiraz süreçlerine bakınca bir yerlerde aksama olduğu ortaya çıkıyor. Tüm geçmiş seçimlerde olduğu gibi en büyük aksama da sandık kurlarının oy saymasında olduğu açıkça görülüyor.

Şu anda biz neyi tartışıyoruz? Sandık kurullarından gelen oy dökümlerini. İtiraz edince bir üst makam olan İlçe Seçim Kurulu sayıyor. Buraya da itiraz gelince yani tekrar sayılaması istenince bu defa İl Seçim Kurulu devreye girip yeniden sayım yapıyor. O da olmadı mı, çuvallar doğruca Ankara’ya geliyor, bu defa Yüksek Seçim kurulu sayıyor ve nihai kararı veriyor.

Bu işler günler alıyor, sinirler geriliyor, hatta bazen iş sulanıyor. Örneğin Ankara’da çoğu ilçede tüm oylar yeniden sayılıyor? Oyların neredeyse yarısı yeniden sayılacaksa ne gerek var sandık kurulu sonuçlarına?

Benim önerim şu: Madem tartışma sandık kurullarının oy sayımında yoğunlaşıyor, bu kurullar oy saymasınlar. Kurullar sadece oy kullanma işlemlerini yürütsünler. Zarfları, oy pusulalarını, mühürleri hazırlasınlar, seçmene versinler, imzalarını alsınlar, oylamanın sağlıklı işlemesini vs. sağlasınlar. Bu kadar.

Oy kullanma süresi bittikten sonra – burası önemli- zarfları açmayıp sadece ve sadece imza karşılığı oy kullanan seçmen sayısını ve buna göre sandıktaki zarfları saysınlar. Örneğin; Kurul desin ki “bizim sandıkta 200 seçmen oy var, bunlardan 150’si oy kullanmış, işte size 150 zarf”.

Kurul başkanı ve diğerleri bunları çuvala koyup mühürledikten sonra doğruca İlçe Seçim kurularına götürsünler ve teslim etsinler.

Burada oluşacak hakimler başkanlığındaki heyetler çuvalları açıp oyları saysınlar tabii ki parti müşahitleri, yetkilileri ve vatandaşların önünde. Gerekirse ekranlar kurulur herkes rahatlıkla sonuçları izler. Yok tutanak birleştirme, yok satır kaydırıldı, eksik yazıldı gibi itirazlar sona erer, geçerli geçersiz oylar herkesin gözü önünde sonuçlandırılır. .

İlçe kuruları her sandık bittikten sonra verileri düzgünce sisteme girer, Yüksek Seçim Kurulu tabanından da cümle alem sonuçları anında görür. Ne Anadolu Ajansı gibi tek kaynağa ve buranın manipülasyonlarına maruz kalırız, ne de bilgi kirlenmesine. Haberci takımı isterse tahmin, yorum yapar, istediğini söyler.

Şu anda bu yapılmıyor mu? İzliyoruz, İlçe Seçim Kurulları tek tek çuvalları açıp saydıklarına göre sandık kurullarının sonuçları da bir anlamda geçersiz oluyor. O zaman sandık başında oy saymaya gerek var mı? Ayrıca sandık kurulları da “hile yapıldı, oyları çaldılar” gibi suçlamalardan kurtulur.

SONUÇ 24 SAATE KESİNLEŞİR

Benim önerimin diğer en büyük avantajı sürenin kısalması. Sayım sadece ilçe kurulunda yapılacağından sayılan çuvallar belli bir orana eriştiğinde gidişat az çok belli olur, kazanan kaybeden ortaya çıkar. Süreye bakarsanız sayım işleri en fazla 24 saate işler biter, itirazlarla oluşan zaman kaybı yaşanmaz.

Bu yolla her seçim sonrası yaşadığımız bu anlamsız tartışmalar sona erer, herkesin gözü önünde iş bir kere yapılır, kavga gürültü sona erer.

İşin diğer önemli yönü partilerin kimi zaman zorlandıkları sandık başında görevli bulma konusu da kolaylaşır. Oy saymayacaklarına göre işleri sadece oy kullanma işlemleri yürütmekle sınırlı kalacak. Bu nedenle her partinin temsilcisinin de sandık kurulunda yer alması gerekmiyor. Yine de kimi zaman ortaya çıkan oy kullanmayanların yerine oy kullanma gibi sandık oyunlarını önlemek için partiler temsilcileri bulunsunlar.

Sonuçta demokrasilerde çare tükenmez. Benim de bu sürece katkım olsun, gelecekteki çözümlerden biri budur.

1 Yorum

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Bu Haberler Kaçmaz!

55 ilaç geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: 2'si kanser olmak üzere 55 ilacı daha geri ödeme listesine aldık.