Sanayileşmenin Türkiye’de ayrı bir başlığı olsun

0
275

Ostim Organize Sanayi Bölge Müdürü Orhan Aydın, Her şeyi yaptırıyoruz ama bizim ihtiyaçlarımız görülmüyor. Mesela şu anda Türkiye hidroelektrik santralini dışarıdan alıyor. Bu yapılamaz bir şey değil aslında. Bunun bütün parçaları çok yerde var ama siz bunu uluslararası piyasada satılabilir ticarileşmiş bir ürün haline getiremediğiniz sürece tüm bu emeklerde boşa gider” dedi.
Ostim Organize Sanayi Bölge Müdürü Orhan Aydın Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Türkiye’nin ekonomisi için özellikle birtakım ürünlerin yerli olarak yapılması için çaba gösteren bir ekol olduklarını söyleyen Orhan Aydın, “Biz 1975’li yıllarda Türkiye’nin sanayileşmesiyle ilgili yazılmış, çizilmiş, belirlenmiş stratejileri takip ediyoruz. O günden bugüne baktığımızda ben o yıllarda Sanayi Bakanlığı’nın yerli imar şubesinde çalıştım. O sanayileşme heyecanının içerisinde oldum. Bu ülke kendi motorunu yapsın, kendi tankını, iş makinesini, uçağını yapsın diye düşündüm. Bu düşünce o zamanlarda da vardı ama o başından sonuna kadar planlanmış bir stratejiydi. Ağır sanayi diye… O dönemlerde bununla alay edildi. Oysa bu gerçeğin ta kendisiydi. Ben buna bugünden baktığım zaman çok iyi görüyorum. Şu anda herkesin dünyaya anlattığı bir Güney Kore modeli var. Güney Kore’nin nasıl kalkındı… Aynı sanayi başlıkları Türkiye’de de var. TÜMOSAN var, Testaş var… Bunlarda o tarihlerde aynı işi yapmak üzere yola çıkmışlar. Ama biz şu anda hala yapamadıklarımızın sıkıntısını çekiyoruz” diye konuştu.
“DEVLETİN BİR AKLI VE STRATEJİSİ OLACAK”
Yerli üretimin desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Orhan Aydın, bir soru üzerine bu konudaki değerlendirmelerini şöyle anlattı:
“Devletin bir aklı olacak, stratejisi olacak ve bunun yapılmasıyla ilgili olarak başlangıçta devletin mutlaka destek olması gerekecek. Amerika’da bile NASA diye bir organizasyon var tüm bilimsel teknolojik yenilikçileri orası yapıyor ama orası devlet tarafından yaptırılıyor. Orada tüm bilimsel, teknolojik her şey oradan çıkıyor.  Bizim burada devlet hiçbir işte bulunmaz her şeyi satın alır. Kendi motorunu yapamıyorsun, kendi trenini yapamıyorsun, kendi hidrolik santralini yapamıyorsun, ihtiyaçlarının hepsini dışarıdan sağlıyorsun. O aşamaları aşacak yollarda devlet aklını koymazsa aşamayız. Şu anda yaşadığımız olayda bu.”
“TÜRKİYE’NİN ALACAĞI HIZLI TRENLERDE YERLİ KATKIYI HERKES KABULLENMİŞ VAZİYETTE”
“Şu anda Türkiye’nin alacağı hızlı trenlerde bile artık yerli katkıyı herkes kabullenmiş vaziyette” ifadelerini kullanan Aydın, “Biz buradan şunu öğrendik. Türkiye’nin aldığı raylı sistemlerden değil her alana uygulanabilir.  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bir kanun değişikliği yaptı. Bu tip teknolojik satın almalarda sanayi işbirliği programı diye bir yönetmelik çıktı. Yani şimdi onun uygulanmasıyla ilgili biz takipteyiz. Bu bilinçli olarak uygulanırsa, başlangıç olarak Türkiye’deki dış açığın kapatılması için ve Türkiye’ye teknoloji transferi için ve bin doları aşması için önemli bir başlangıç olabilir. Şu anda bürokraside bunun yapmaya hazır bir yapı yok” dedi.
“TÜRKİYE HİDROELEKTRİK SANTRALİNİ DIŞARIDAN ALIYOR, BU YAPILAMAZ BİR ŞEY DEĞİL”
Ostim Organize Sanayi Bölge Müdürü Orhan Aydın açıklamalarında, Türkiye’de sanayileşmenin ayrı bir başlık altında incelenmesi gerektiğinin de altını çizdi. Sanayileşme politikalarını yazan uygulayan ve sanayileşmeden sorumlu olan bir yerin oluşması gerektiğini ifade eden Orhan Aydın,  “Her şeyi yaptırıyoruz ama bizim ihtiyaçlarımız görülmüyor. Mesela şu anda Türkiye hidroelektrik santralini dışarıdan alıyor. Bu yapılamaz bir şey değil aslında. Bunun bütün parçaları çok yerde var. Ama siz bunu uluslararası piyasada satılabilir ticarileşmiş bir ürün haline getiremediğiniz sürece tüm bu emeklerde boşa gider” dedi.
“BİR AĞAÇ İÇİN TEKNOLOJİYE İNOVASYONA GEREK VAR MI…”
Aydın, Türkiye’deki ağaçların bir kısmının ithal edilmesine de tepki gösterdi. Yerli üretimin çok önemli, çok güzel bir şey olduğuna dikkat çeken Aydın, “Büyük laflar ediliyor. Ağacı satın alıyorsun ağacı. Bir ağaç için teknolojiye inovasyona gerek var mı…  Ağacı alan adam senin kitabını da okumuyor, senin programını da yapmıyor. Senin bir belediyen açıp da okumuyorsa bunu niye yazıyorsun ki? Sonra Ankara nasıl kalkınıyor diyorlar, ağacı dışarıdan alan Ankara’yı sen nasıl kalkındıracaksın” şeklinde konuştu.
“OSTİM’DEKİ ELEKTRİK TÜKETİMİNDE ARTIŞ VAR, ÜRETİM YAPILIYOR”
Türkiye’nin yeterince üretim ve ihracat yapamadığı için başkalarına muhtaç bir ülke konumuna düştüğünü de kaydeden Orhan Aydın, “Para kutsal, bütün kurallar kaideler paraya göre düzenleniyor. Üretim yapan adam önemli olsa da para kadar önemli değil. Her şeyi paya göre düzenlememiz gerekiyor. Kuralları onlar koyuyor. Para bizim için var değil biz para için varız.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz