Sanayideki gerileme Türkiye için alarm olarak algılanmalı

162

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Kurt, sanayi üretimindeki gerilemenin Türkiye açısından alarm olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Sanayi şirketlerinin sanayiden uzaklaşıp inşaat sektörüne yönelmesini durduracak önlemler acilen alınmalıdır” dedi

ANKARA -İmalat sanayi kapasite kullanımı, büyüme rakamları, dış ticaret ile tüketici güven endeksi verilerindeki negatif gelişmeleri değerlendiren Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Kurt yaptığı açıklamada, “Bu büyüme hızı, bu üretim profili ile 2023 hedefleri artık bir hayal” ifadelerini kullandı.

Sanayi üretimindeki gerilemenin ülke açısından alarm olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kurt, “Sanayi şirketlerinin sanayiden uzaklaşıp inşaat sektörüne yönelmesini durduracak önlemler acilen alınmalıdır” dedi. Ekonominin son 3 yıldır patinaj yaptığını, 2014 yılı büyümenin düşük ve tansiyonu yüksek bir yıl olduğunu anımsatan Kurt, 2015 yılı büyüme tahminlerinin yılın ilk üç ayında törpülenmeye başladığını, global piyasalarda sıcak para akımlarında oynaklık denildiğinde akla gelen ilk ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.
Aslında ekonomideki olumsuz gelişmelerin işaretinin Kasım 2014’te alındığını belirten Kurt, Takvim etkisinden arındırılmış üretim endeksine göre bir önceki yılın aynı ayına göre imalat sektörünün eksi seviyelere gerilediğini, Suriye, Irak, İran, Libya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Ortadoğu pazarının kaybedildiğini, komşularla ticaretin neredeyse sıfırlandığını anlattı. 2015 yılının ilk üç ayındaki büyüme rakamının da yüzde 1 seviyelerinde olabileceğini belirten Kurt, katma değeri yüksek alanlardaki büyümenin yetersizliğine işaret etti. (ANKA()