Bireyin ve toplumun çağdaş ve uygar olması için her alanda eğitim esastır ve önemlidir. “sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” diyen büyük önder ATATÜRK, sanatın, sanatçının ve sanatkârların-zanaatkârın yerine ve önemine vurgu yapmıştır.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı büyük bir öğrenci kitlesi ile heyecanla başladı. Okul,öğrenci, öğretmen ve veli konuları gündeme taşındı. Sorunlar ve çözüm yolları tartışlır oldu.

MEB sayın Ziya Selçuk, yazar ve sanatçı Nil Karaibrahimgil’den şu ricada bulunmuş,”İlkokullarımızda çalacak zili besteler misiniz? Sanatçı Nil hanım, milyonlarca çocuğun sorumluluğunu, yüreğinde heyecanla ve sevgiyle hissederek “elimden geleni yaparım demiş.” Bir yaz boyunca konu üzerinde yoğun düşüncelere dalan Nil Karahimgil’e arkadaş Şermin Yaşar ,okul zilinin sözlerinin yazılmasında “Gelecek biziz deseler ne güzel olur değil mi çocuklar” diyerek ,yardımcı oluyor ve şu şiir ortaya çıkıyor:

“Aç kapıyı,bekle bizi

Hep beraber gelen biz

Kol kolayız el eleyiz

Yoldayız biz, gelecek biziz

Soran biziz, bulan biziz

Soru biziz, cevap biziz

Merak edip araştıran

Dünyalar keşfedeniz

Oyun biziz, müzik biziz

Koşan biziz, duran biziz

Yürekteki rengi bulup

Hep yeniden resmederiz

Tohum biziz,toprak biziz

Güneş biziz, yağmur biziz

Her gün biraz daha büyüyorken

Çiçeklenip açan biziz

Yarınlarsa hep baktığın

Bir umutsa aradığın

O da biziz, o da biziz.”

Öğrencilerle ilgili bu sözlerin yazılı olduğu kağıdı eline alan sanatçı Nil Karaibrahimgil, odasına kapanarak bestelemiş ve İTÜ Konservatuvarı öğrencileri seslendirdişler. Okullara hem ŞARKI ve hem de ZİL olmuş.

Sözlü uzun hali okul şarkısı, kısa enstrümantal hali de teneffüs zili olarak değerldirilecek…

Sanatçı Nil hanım, hiç bir çıkar gözetmeden yaptığı bu eğitime katkı hizmeti için,bu müzik sesiyle “Tek bir çocuğun neşeyle bahçeye koşturması en büyük ödülümdür” diyor. “Türkiye’nin dört bir yanında tüm ilkokul koridorlarında bu melodinin çalıyor olduğunu düşünmek bile tüylerimi diken diken ediyor.Hâlâ inanamıyorum” diyerek heyecanını ve mutluluğunu ifade ediyor.

Bizler de, bu anlamlı, eğitim ve kültür hizmetleri için Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile birlikte değerli sanatçı-bestekâr Nil Karaibrahimgil’i ve söz yazarı Şermin Yaşar hanımefendiyi gönülden kutluyoruz…Tüm sanatçılarımızın kendi alanlarında eğitime katkı vermelerini diliyoruz.Herkesin toplumsal sorumluluğu bulunmaktadır…

Eğitim dünyamız için böylesine yararlı, anlamlı ve güzel örneklerin, çocuk şarkılarının çocuk kitaplarının ,çocuk tiyatroları için sahne oyunlarının,doğa , tarih, hayvan ve insan sevgisini artırıp geliştirecek tüm çalışmaların yoğunlaştırılmasını temenni ve tavsiye ediyoruz.

“Umut biziz ve gelecek biziz” diyen çocuklarımızın yeteneklerini bilgi, bilinç ve eğitimle yüceltmeliyiz.

Facebook Comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz