1953 Bayburt doğumlu olan Gözde, uzun yıllar ortaöğretim kurumlarında resim öğretmenliği yaptıktan sonra Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1997 yılında emekli olan ve çalışmalarını kişisel atölyesinde sürdüren sanatçı bir dönem başkan olarak görev yaptığı Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD), Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD), Suluboya Ressamlar Grubu ve Akdenizli Kadın Sanatçılar Birliği (FAM) üyesi.
Saadet Gözde neden sanatçı olduğunu ve son sergisiyle ilgili şunları söyledi:

“Seçim yapma şansı çok az kişiye kısmet olmaktadır. Benim önümdeki olanakların en olabiliri sanattı ve bu büyük bir şanstı. Sanat eğitimi ve sanat olmazsa olmazımdır.
Sanata gönül verirken zengin olmanın bir yolu olmadığını biliyordum. Ancak bu her şeyden önce bir sevgi, aşk, tutku. Bu yola bu duygularla girdiğinizde dönmeniz pek mümkün olmuyor. Çünkü yaşamı boşa geçirmeyip, kalıcı bir şeyler bırakmak arzusu ön plana çıkıyor. Kısaca popüler olsun olmasın, sanat yaparak mutlu oluyorsunuz ve bundan vazgeçemiyorsunuz. Bir yaşam şekline dönüşüyor.
“BUNLAR RAFLARDA KALMIŞ ESERLERİM”
‘Dünden Gelenler’ benim 59. Sergim. Burada yeni olan birkaç resim var. Diğerleri tozlu raflardaki kitaplar gibi, önceki yıllarda üretip de muhtelif nedenlerle sergilenememiş, daha sonra sergilerim düşüncesiyle raflarda kalmış eserlerim.
Saadet Gözde denince sanatseverler suluboyalarımı gündeme getirir.

Jpeg

Çünkü 80’li yıllarda gerçekleştirdiğim kişisel sergilerimde, bu teknikle üretilmiş, özgün ve alışılmışın dışında büyük boy suluboya resimlerimle dikkatleri çektim ve bu uzun süre böyle devam etti. Ancak son 15-16 yıldır mitoloji ve Anadolu medeniyetlerini araştırarak ürettiğim ve 5 yılda hazırlandığım ‘Hititler İstanbul’da’ adlı sergimde çoğunluğu 2 m. ebatlarındaki akrilik eserlerimi sanatseverlere sunma imkanım doğdu.
Yağlıboya, akrilik, baskı resim, seramik çalışmalarım da olmasına rağmen hâlâ Saadet Gözde’nin suluboya tekniği ile anılmasını değiştirmek zor gibi görünüyor. Bunun tabii ki güzel yanı da var. Suluboya sevgisinden vazgeçmediğim şimdiki sergimden de anlaşılmaktadır sanırım. Suluboya resim tekniği uzun çalışmalardan sonra uygulanabilen bir tekniktir. Resim öğretmenliği görevlerimin yanı sıra, anne olmak gibi sorumlulukların de eklenmesiyle o günlerde ev ortamında uygulayabileceğim teknik suluboya oldu. Ancak tekniği çok sevdim.”

FACEBOOK YORUMLARI