Salgın gölgesinde eğitim başlıyor…

0
55

Yeni eğitim öğretim sezonu koronavirüs salgını gölgesinde başlıyor. 31 Ağustos’ta telafi eğitimi ile açılması planlanan okullar salgının etkisini sürdürmesinden dolayı 21 Eylül’e ertelenmişti. Eğitimde yeni ders yılı, korona salgınında baş gösteren yeni tartışmaların gölgesi altında açılıyor.


21 Eylül 2020’de yüz yüze eğitimin belirli sınıflar için ve sınırlı sayıda öğrenciyle, uzaktan eğitim desteğiyle beraber açılması planlanıyor .Aileler de salgın nedeniyle endişeli bir bekleyiş içerisinde çocuklarını okula göndermeye hazırlanıyor.
Önümüzdeki Pazartesi günü okul öncesi ve 1. sınıflar belirli şartlar altında yüz yüze eğitime başlayacak. 21 Eylül’den sonra ilk hafta 1 gün ikinci hafta 2 gün okula gidilecek. Sınıfların sayısına göre gruplara bölünecek ve ayrı günlerde okullara gelinecek. Günlük 5 ders olacak ve derslerin süresi 30 dakika olacak. Teneffüsler 10 dakika olacak.

5 Ekim’den sonrası tarihler için salgının gidişatına göre kararlar alınacak. Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım’da yapılacak. Birinci dönem 22 Ocak Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili ise 25 Ocak Cuma günü başlayacak 5 Şubat Cuma sona erecek. İkinci dönem, 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak. İkinci dönem ara tatili ise 12-16 Nisan’da olacak. Eğitim öğretim yılı ise 18 Haziran Cuma günü sona erecek. Hazırlanan takvime, öğrencilerin önceki dönemden kalma eksik konuları da dahil edildi. EBA, EBA TV ve canlı sınıf uygulamalarıyla öğrencilerin kayıp yaşamaması hedeflendi.


Pandemi tedbirleri kapsamında uzaktan eğitimin başlaması ise evinde internet olmayan ve birden fazla çocuğu olan aileleri ise çaresiz bırakıyor. Evde interneti ve bilgisayarı olmayan çocuklar nasıl ders alacak. Bu duruma çare bulamayan aileler kara kara düşünüyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına göre 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde 21. yüzyılın Türkiyesi’nde internet yok.
 Bazı evlerde de televizyon olmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu , “Ayrıca devlet okullarına giden öğrencilerden 754 bin 429 öğrencinin de evinde televizyon yok ve biz uzaktan eğitim, EBA dediğimiz uzaktan eğitimi yapıyoruz. Televizyonu olmayan bir öğrenci nasıl eğitim alacak? Sayı 1-2 olsa, 5-10 olsa, 1000-2000 olsa anlarım, 754 bin 429 öğrencinin evinde televizyon yok. Pandemi koşullarına uygun eğitim için en az 57 bin 340 yeni dersliğe ihtiyaç var. Ayrıca pandemi koşullarına uygun eğitim için 92 bin 165 yeni öğretmene ihtiyaç var. Hem dersliğe hem öğretmenlere pandemi koşullarına uygun olarak eğitim yapılması için ihtiyacımız var.” diyerek uzaktan eğitimdeki sorunları gözler önüne serdi

Eğitim-Sen’de uzaktan eğitimdeki eşitsizliği gidermek ve öğrencilerimizin eğitimlerinden geri kalmamaları için internet bağlantısı, bilgisayar ve televizyon gibi tüm araç ve gereçlerin devlet tarafından karşılanması gerektiğini savunuyor.
Bu salgın döneminin bir an önce son bulması , normal eğitime başlanması ve çocuklarımızı korumamız için hepimize maske takmak ve fiziksel mesafeyi korumak gibi çok çok basit görev düşüyor.
Koronavirüs salgını gölgesinde başlayacak yeni eğitim öğretim sezonunda tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz