Saldırganın kimliği tespit edildi

87

Ala, Meclis İçişleri Komisyonu’nda, görüşmeleri başlayan “İç güvenlik Paketi” nin görüşmelerine katılmak üzere geldiği Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı.
İçişleri Bakanı, Fransa’da gerçekleşen terör saldırısı ve Türk vatandaşların güvenliğine ilişkin alınan önlemlerin sorulması üzerine, “Fransa’daki saldırı sonrasında, vatandaşlarımız için bize spesifik olarak ulaşmış tehdit söz konusu değildir” dedi.
Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili çalışmayı bu gibi hadiseler olduğunda sürekli yürüttüğüne dikkat çekerek, “Bize ulaşmış tehdit söz konusu değil vatandaşlarımız için.Dünyanın neresinde olursa olsun,  terörist yöntemleri şiddetle kınıyoruz. İnsanlık için büyük bir tehdit olduğu açıktır bununla herhangi bir sonuç almak da mümkün değil, insanlık için tehdit olmayı sürdürüyor” diye konuştu.
Türkiye’deki Fransa Büyük Elçiliği’nde herhangi bir önlem alınıp alınmadığına ilişkin bir soruya ise Efkan Ala,  “Konuyla ilgili teferruatlı değerlendirmeyi yapıp gerekli önlemleri alıyoruz” şeklinde yanıtladı.
İçişleri Bakanı Sultanahmet saldırısına yönelik sorulara, “Saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğinin tespit ettik” açıklamasında bulundu. Ala şöyle devam etti:  “Çok önemli mesafeler kat ettik, ama soruşturmanın selameti ve irtibatların ortaya çıkarılması bakımından  bu aşamada açıklama yapmayı uygun görmüyoruz. Bizim elimizden o günden bugüne çok önemli bilgiler elde ettik. Kimliğini tespit ettik, ama  şu aşamada daha detaylı açıklama yapmak doğru değil. Bütün ayrıntılarıyla bütün  teferruâtıyla bütün ilintileriyle ortaya çıkarma  soruşturmanın selameti bakımından ayrıntılı açıklama yapmak doğru değil, önemli olan sonuç ve netice almaktır.  Daha önceki saldırı ve ondan sonra da bazı gözaltılar oldu. Siz o anda bir hadise oluyorsa onu duyuyorsunuz. O anda sizin haberiniz olmayan bir takım çalışmalar yürütülüyor gözaltılar oldu tutuklandı daha önceki saldırıyla ilgili söylüyorum..hem önleme konusunda çok ciddi çalışmalar yapıyor önlemler alıyoruz. Önlemler haber olmadığı için istihbaratın nasıl iyi çalıştığı bilinmiyor, çok sayıda  önlemeler oluyor teşkilatımız bunun için var. sabırla bekleyin…” Ala, Fethullah Gülen’in geri istenmesine yönelik de, “Prosedür normal olarak devam ediyor” dedi.