Sağlıkta şiddete ‘8001’ kanıt

0
42
- Reklam -

Koronavirüs ile mücadelede ve bakıma muhtaç her yaş ve cinsiyetten insana yardımda fedakarca çalışan sağlık çalışanları ve sosyal hizmet elemanlarının sorunlarını, dertlerini son dönemde sıkça dile getiriyorum. Haksız da sayılmam!


Çaycuma Devlet Hastanesi’nde görevli iki güvenlik görevlisinin silahlı saldırıya uğramasının üzerinden 40 gün geçmeden bir saldırı haberi de Sivas’tan geldi. Ne virüs salgını ne de mübarek ramazan saldırganları durduramıyor. Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, sağlıkta şiddete yönelik acil tedbir alınmazsa tüm hastanelerin ve sağlık ordusunun bu vandalizm karşısında her an tehdit altında olduğunu söylemekte ve “Sağlık çalışanları canlarını Covit 19’dan mı korusunlar, bu eşkıyalardan mı?” diye isyan etmekte haksız mı?
Bu yazıda, yaşanan sorunları kamuoyuna ve yetkililere duyurma, çözümüne çare bulma adına yapılan çok önemli bir çalışmaya dikkat çekmek istiyorum.

Benzersiz başarı

- Reklam -

Sağlık sektörü ve sosyal hizmetler alanında çalışan insanların gözü, kulağı, sesi olan; hakkını, hukukunu arayan ve koruyan Öz Sağlık-İş Sendikası, benzeri olmayan bir başarıya imza attı. Sendika, 8001 çalışanın görüş ve değerlendirmelerini bir rapor halinde kamuoyuna duyurdu.
Bu, yazıldığı ve söylendiği kadar kolay bir iş değil. Türkiye’de belki de en yüksek katılımlı çalışmalardan biri.
Sendika Genel Başkan Devlet Sert ve yönetimi ile tüm şube ve işyeri temsilcilerini, üyelerini tebrik etmek gerekir.
Dile getirilen sorunların çözümü yönündeki icraatları emekçiler gibi bizler de bekliyoruz.

Araştırma sonuçları

“Sağlıkta Şiddet Anketi”nin sonuçlarına göre, sağlıkçıların yüzde 67’si en az bir kere herhangi bir şiddet türüne maruz kalmış.
Akıl, insaf, vicdan almıyor ama pandemi döneminde en az bir kere fiziksel ve sözel şiddete maruz kalan sağlıkçıların oranı yüzde 78.
Fiziksel şiddet en çok hasta yakınlarından gelmiş. Çalışanlar hastaya yardımcı olurken hasta yakınları bunu yapıyor. Yazıktır, günahtır…

En çok mağdur olanlar

Bir başka ilginç nokta da, en fazla şiddet olayının pazartesi günleri yaşanıyor olması ve en çok gece çalışan sağlıkçıların saldırıya uğraması.
En çok şiddete maruz kalan sağlık işyeri çalışanları acil tıp teknisyenleri ve tıbbi sekreterler. Şiddete uğrayanların sıralaması şöyle devam ediyor:
-Hasta Bakım Elemanları,
-Tıbbi Dokümantasyon Görevlileri,
-Güvenlik Görevlileri,
-Hemşireler Ambulans Sürücüleri,
-Hasta Danışma Ve Yönlendirme Personeli,
-İdari Destek Personeli
-Yardımcı Klinik Elemanları
-Diğer Personel Olarak Belirlendi.

Şiddetin türleri…

En fazla maruz kalınan şiddet türü sırasıyla,
-Sözel şiddet.
-Psikolojik şiddet.
-Fiziksel şiddet.
-Cinsel şiddet.

Korkuyorlar, çünkü…

Caydırıcı önlem ve uygulamalar olmayınca şiddet devam ediyor.
Belki de bu yüzden ilginç olan şu: Şiddete uğrayanların yüzde 24’ü negatif sonuçlarından korktukları için işlem yaptırmak istemiyor.

Şiddet önlenebilir

8001 katılımcının yüzde 70’i şiddeti artık olağan karşılıyor olsa da (!), iyi olan, sağlık çalışanlarının yüzde 87’sinin şiddetin önlenebileceğini düşünüyor olması.
Böyle bir beklenti varsa şiddetin önüne geçilmesi hem şart hem de mümkün.
Sağlıkçılar bu konuda en çok neye güveniyor derseniz, cevap net: Güvenlik kamerası!

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz