Sağlıkçılar can güvenliği istiyor

0
31

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız “Sağlık çalışanlarının sadece gülüşleri değil, yaşamları solmaktadır. Sağlık çalışanları güvenli bir çalışma ortamı istemektedir.”dedi 

“ Sağlıkta şiddet ülkemiz ve insanımız adına utanç vericidir. Sağlık çalışanlarının tüm dikkatini salgınla mücadeleye verebilmesi adına siyasi iktidar, bir an önce etkin ve caydırıcı sağlıkta şiddet yasasını çıkarmalıdır. Sağlık çalışanlarının korku değil, onur duyarak yaşayacağı çalışma koşulları derhal sağlamalıdır.”  Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız’ın konuya ilişkin açıklaması özetle şöyle: 

“Ankara’da yaşanan silahlı çatışmanın ardından Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen yaralılardan birinin yaşamını yitirmesi sonucu hasta yakınları hastane acilindeki sağlık çalışanlarına saldırmıştır. Kendilerini güçlükle hastanedeki bir bölüme kapatan sağlık çalışanları, canlarını zor kurtarmıştır. 
Gecesini gündüzüne katarak, uyumadan, dinlenmeden pandemiye karşı büyük risk altında çalışan sağlık çalışanları, bir yandan da hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Sağlık çalışanlarının hayatta kalma mücadelesi sadece covid-19 virüsüne karşı değil, psikolojik ve fiziksel şiddete karşıdır. Sağlık kurum ve kuruluşları her an saldırıya ve şiddete açık kurumlar haline gelmiş, sağlık çalışanları şiddetin gölgesinde hizmet verir olmuştur. 

- Reklam -


Sağlık çalışanlarının sadece gülüşleri değil, yaşamları solmaktadır. Sağlık çalışanları güvenli bir çalışma ortamı istemektedir. 
Meclis’ten geçen sağlıkta şiddetin önlemesine ilişkin kanunun şiddete engel olamayacağını Genel Sağlık-İş olarak ifade etmiştik. Sağlık çalışanlarına şiddet olaylarında, sağlık çalışanlarına şiddet gösterenlere verilecek olan cezaların caydırıcı olabilmesi ve şiddetin azalmasına katkı sağlayabilmesi adına yapılacak kanun değişikliklerinin Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda değil, Türk Ceza Kanunu’nda yapılması gerektiğini pek çok platformda dile getirmiştik. Ayrıca sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişiler erteleme hükümlerinden faydalanamamakla birlikte Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231. Maddesinde düzenlenen “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” hükümlerinde bir değişiklik yapılmadığı için sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişilerin bu hükümlerden yararlanmaya devam edeceğinin altını çizmiştik. Üzülerek söylüyoruz ki Genel Sağlık-İş haklı çıkmış, mevcut yasaların sağlıkta şiddete engel olamadığı yaşanan acı tecrübelerle gözler önüne serilmiştir. 


Siyasi iktidarın sağlık çalışanlarının canını bile koruyamadığı bir ülkede, hayat kurtaran sağlık çalışanları hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Siyasi iktidar ise film sahnesi izler gibi sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti izlemektedir. Siyasi iktidar, halkın sağlığı için görevli memuru korumak zorundadır. Sağlıkta şiddet ülkemiz ve insanımız adına utanç vericidir. Sağlık çalışanlarının tüm dikkatini salgınla mücadeleye verebilmesi adına siyasi iktidar, bir an önce etkin ve caydırıcı sağlıkta şiddet yasasını çıkarmalıdır. Sağlık çalışanlarının korku değil, onur duyarak yaşayacağı çalışma koşulları derhal sağlamalıdır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti ve seyirci kalanları lanetliyoruz…”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz