Ana Sayfa Sonsöz Özel Özel Haber Sağlık Problemleri İçin Doğru Adres Doktorlar

Sağlık Problemleri İçin Doğru Adres Doktorlar

-

44 yıldır aktarlık yapan Özkancar İncekaş, “Bitkiler her ne kadar faydalı olsa da şifa bulmak için doğru adres doktorlardır” diyor.


Baharat ve şifalı bitkilerin tarihi insanlığın tarihi kadar eskidir. Baharat ve şifalı bitkilerle ilgili bilgilerin kaynakları çok eski tarihlere dayanmaktadır. Tarih öncesi ve sonrası medeniyetlerden günümüze kadar bitkilerle tedavi süregelmektedir. Halen günümüzde de bu konu giderek artan bir şekilde insanların bilgi alanına girmektedir.

Bilimin ve tıbbın gelişmediği dönemlerde insanlar deneme-yanılma metodu ile dertlerine çare bulmaya çalışmışlardır. Halen doktor ve hastanelerden yoksun yerlerde geleneksel tedavilerle şifa aranmaktadır. Bu nedenle baharat ve şifalı bitkiler ve bunların tedavi alanlarındaki kullanışları ile ilgili pek çok eser yayınlanmıştır.

Hititler döneminde Anadolu’da yetiştirilen bazı baharat ve şifalı bitkileri (haşhaş, mazı, safran, çörekotu) günümüze kadar saklanan bilgilerden öğrenmekteyiz. Ancak bitkiler ile tedavi yöntemi daha ziyade Çin, Hindistan ve Mısır uygarlıkları zamanında dünyaya yayılmıştır. Kutsal kitapların bir çok yerinde baharat ve şifalı bitkilerle tedaviler yazılmış olup bitki ve baharat isimleri belirtilmiş, tedavi amaçlı kullanılmaları öğütlenmiştir.

Eski uygarlıklarda baharat ve şifalı bitkilerin çeşitli amaçlarla ve çok sayıda kullanıldıkları bilinmektedir. Türk ve İslam tarihindeki Lokman Hekim, İbni Sina, İbni Baytar ve Dioscoridos gibi ünlülerin Anadolu’da yetişen baharat ve şifalı bitkiler hakkında çeşitli eserleri vardır. Ayrıca İsviçreli botanik bilgini E. Boissier’in eserlerinde Anadolu’da bulunan bitkiler hakkında gözlemlere dayanan ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Anadolu’da baharat ve şifalı bitkiler üzerine ilk araştırmalar 19. yüzyılda Mektebi-i Tıbbiye-i Şahane adı altında bilimsel çalışmalarla başlamıştır. İnsanlığın tarihi boyunca çeşitli hastalıklar ortaya çıkmış ve bu hastalıklara karşı muhtelif tedavi şekilleri uygulanmıştır. İlk çağlardan beri bu tedavi şekillerinde bir çok baharat, şifalı bitki, su ve toprak gibi doğal kaynaklardan yararlanılmıştır.

Günümüzde şifalı bitkilerle çeşitli hastalıkların tedavi yöntemleri alternatif tıp olarak değer kazanmakta olup üzerinde daha da uzmanlaşılmıştır. Lokman Hekim’in şifalı bitkilerle ölüme bile çare bulduğu bir rivayet olarak halen söylenegelmektedir.

Aktarlar ise baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişilerdir. Aktarlar eski devirlerde yani henüz eczacılığın olmadığı zamanlarda ilaçları hastanın şikayetine göre bulundukları dükkanlarda kendileri hazırlardı. Dolayısıyla aktarlığa bugünkü modern eczacılığın atası gözüyle de bakabiliriz.

Aktarlık günümüzde vasfını çok fazla değiştirmeden varlığını devam ettiren meslekler arasında yer alıyor. Aktarlar hala şifalı bitkiler satıyor ve basit rahatsızlıklar için çeşitli karışımlar yapmaya devam ediyor. Buna rağmen ciddi rahatsızlıklarda modern tıp yerine aktarlardan faydalanmak çok doğru bir davranış değildir.

Özkancar İncekaş,1975 senesinden beri aktarlık yapıyor. İncekaş diğer aktarlardan farklı olarak bitkilerden medet ummak yerine sağlık problemlerinin en doğru şekilde doktorlarla çözülebileceğini düşünüyor.

Birçok şifalı bitkinin yanı sıra çeşit çeşit baharatlarla insanlara hizmet veren aktar İncekaş ile sektör hakkında ve şifalı bitkiler üzerine konuştuk. İncekaş aktarların en büyük sorunun bilinçsiz kişilerce açılan dükkânların olduğunu ve bu dükkânlarda alt yapının olmadığını, bu kişilerce açılan dükkânlar yüzünden aktarlara eski güvenirliğin kalmadığını belirtirken, aktarlardan alış veriş yapan vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

SATIŞLAR İYİ DEĞİL

Satışların çok iyi olmadığını söyleyen İncekaş,”Ortalama bir satışımız var. Bunun dışında kiralarımız çok yüksek. Kriz herkesi olduğu gibi bizi de etkiledi. Geçen yıl ile bu yıl arasında fiyat artışı var. Bazı artışlar suni, bazı artışların nedeni de malın olmayışından kaynaklanıyor.

Paran cebinde olduktan sonra mal bulmakta zorlanmıyorsun tabii orası ayrı bir konu. Bizim sattığımız ürünler arasında en çok tohumların fiyatında artış oldu. Tohumların yanı sıra ithal olan baharatların fiyatlarında hissedilir bir artış var. Para olduktan sonra her şeyi buluyorsun ama mühim olan o parayı bulmak.

Vatandaş ihtiyacı olan ürünü alıyor. Zaten artık günlük alım yapıyorlar. Bir çok farklı ürünümüz var ancak televizyondakiler gibi şu ürün buna iyi geliyor gibi reklamlarda bulunmuyoruz. Vatandaş neyi isterse onu veriyoruz. Örneğin bugün 3 müşteri gelip karabiberi sorar, yarın hiç kimse karabiberi sormaz, durum günlük olarak değişiyor” dedi.

SAĞLIK PROBLEMLERİ İÇİN DOKTORA BAŞVURULMALI

Sattıkları ürünler için sağlığa iyi geldiğine yönelik reklam yapmadıklarını belirten İncekaş, “Bitkiler elbette bazı sağlık problemlerine iyi geliyor ancak biz hiç bir müşterimize sağlık problemleri için ürün satmıyoruz. Sağlık problemi yaşayan insanların doktora gitmelerini öneriyoruz. Örneğin hipertansiyon bitkilerle çözülecek bir problem değildir.

İşlerin canlanması için mahsulün daha çok olması gerekiyor. Çünkü ürün artarsa fiyatlar düşer, müşteri de daha rahat alabilir. Onun dışında burada belediyenin kiracısıyız, belediye kiraları düşürebilir” ifadelerinde bulundu.

İŞİMİ SEVEREK YAPIYORUM

44 yıldır aktarlık yapan İncekaş, “İşini severek ve bilerek yaptığını” söyledi. Aktarlık yapmak için çıraklıktan başlamak gerektiğine değinen İncekaş, “Aktarlık tecrübe ve bilgi birikim işidir, dışarıdan görüldüğü gibi sadece halka satış yapılmamaktadır. Çünkü bizler ne de olsa şifa dağıtıyoruz. Aktarların bunun bilincinde olması gerekiyor. Sonuç olarak burada insan sağlığı söz konusu. olduğunu” dedi.

Sağlık ürünleri açısından bir çok ürününün mevcut olduğunu söyleyen İncekaş,” Biz gelen müşterilerimizi elimizden geldiği kadar yönlendirsek de insanları şu bitki şuna yarıyor diye yönlendiremiyoruz. Çünkü bunun hem yanlış olduğunu düşünüyoruz hem de Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandı” ifadelerinde bulundu.

BİLİNÇSİZ KİŞİLERİN AÇTIĞI DÜKKANLARA DİKKAT

İncekaş, “Aktarların en büyük sorunlarının başında bilinçsiz kişilerce açılan dükkânlar geliyor. Bu dükkânlarda alt yapı yok, bu kişilerce açılan dükkânlar yüzünden aktarlara eski güven ne yazık ki kalmadı” diyerek aktarların sorunlarını ifade etti.

Sözlerine devam eden İncekaş, “Bu işi yaparken her zaman işin başında olman gerekli ve ürünleri görerek tanıyarak dükkândaki rafa koymak gerek. O da bizim için zor oluyor.

Yazın gelmesiyle birlikte zayıflama ilaçlarına ilgi arttı. Zayıflama ilaçlarının zararlı olanları da var olmayanları da var. Ama işin başı diyetten geçiyor. İnsanlar yediklerine içtiklerine dikkat etmediği sürece alacağı ürünler anca yüzde 20 ya da yüzde 30 etki eder. Diyet yapılınca hem ödem atıcı hem yağ atıcı bitkiler olduğunu ve gerçekten düzenli kullanınca fayda sağladığını görebiliyoruz ama yinede bitki dahi olsa doktor kontrolünde alınmasını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

GÜVENİLİR AKTARLARDAN ALIŞ -VERİŞ YAPILMALI

İncekaş, “Aktarlardan alışveriş yapan vatandaşlar aldığı ürünün kalitesini, bitkilerden anlamıyorlarsa pek ayırt edemezler. Bu durumun tek çözümü güvenilir aktarlardan alışveriş yapmalarıdır. Her semtte işini iyi yapan güvenilir baharatçılar mutlaka vardır” dedi.

‘ÇIRAK BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ’

Her sektörde olduğu gibi biz aktarlarda da yetişmiş kalifiye eleman sorunu yaşandığını belirten İncekaş,”Belirli sebeplerden dolayı artık Türkiye de çırak yetiştirmek sorun oldu. Çünkü bizim işimiz zor, ürünlere bakmak ve ilgilenmek gerekiyor, bu da insanları sıkıyor. Eleman bulmakta zor, yetiştirmek de zor. Artık yeni nesil çalışmaktan yana değil. Artık daha çabuk parayı bulup zengin olmak istiyor ”

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneşten koruyucu ürünlerin daha çok ilgi gördüğünü ifade eden İncekaş, “Yaz aylarının gelmesiyle beraber en çok güneş kremi ve güneşle ilgili ürünler satılıyor. Genel anlamda insanlara önere bileceğimiz yağların başında argan, nar çekirdeği ve üzüm çekirdeğidir. Bu yağlar çok güzel nemlendirici yağlardır. Yaz, kış kullanabilirler” şeklinde konuştu.

‘DÜRÜSTLÜK ÇOK ÖNEMLİ’

Aktarlara daha çok kadınların ilgi gösterdiğini söyleyen İncekaş, “Her sektörde olduğu gibi kadınlar olmasa satış yapabileceğimizi düşünmüyorum. Güzel, düzenli ve dürüst çalıştığın zaman her sektörde olduğu gibi aktar sektöründe de para kazanabilmek mümkün. Siz yeter ki işinizi layıkıyla yapın. 44 yıldır bu sektörde tutunmamızın nedeni dürüst ve güler yüzlü oluşumuzdan geçiyor. Her ne kadar maddi problemler yaşasak bile bir şekilde evimizi geçindirebiliyoruz” dedi.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mehmet Akgün
Mehmet Akgünhttps://sonsoz.com.tr
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun olup, Sonsöz Gazetesi'nde 2017 Mart ayından beri aktif gazetecilik yapmakta...

Bu Haberler Kaçmaz!

Geleceğin mesleği: Çizgi Film ve Animasyon

TEKNOLOJİ ile birlikte her alana etki eden animasyon sektörü, yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacı da artırdı.