Sağlık çalışanlarının gözü toplu sözleşme masasında

0
248

Sağlık çalışanları, yıpranma payı, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, döner sermaye ve sabit ek ödemelerin artırılması, kadro gibi konuların ele alınacağı toplu sözleşme masasına odaklandı.Sağlık-Sen, 7 Ağustos Cuma günü, Kamu İşveren Heyeti’yle hizmet kolu toplu sözleşme masasına oturacak. Sağlık-Sen’in masaya taşıyacağı talepler arasında, sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen yıpranma payının verilmesi de bulunuyor. Sağlık-Sen ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, nöbet ücretlerinin artırılması, döner sermaye ve sabit ek ödemelerin artırılması, vekil ebe hemşireler, kamu görevlisi olmayan aile sağlığı merkezi çalışanları ve 4/C’lilere kadro gibi önemli konuları da masaya taşıyacak.
Sağlık-Sen, aile hekimlerine getirilen nöbet konusunu da masaya taşıyacak ve mecburi nöbet uygulamasından vazgeçilmesini isteyecek.
Hizmet Kolu Toplu Sözleşmesi öncesi bir değerlendirme yapan Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, çoğu yıllarca ihmal edilen sorunlar olmak üzere çok sayıda taleple toplu sözleşme masasına oturacaklarını söyledi. Memiş, sağlık çalışanlarının beklentilerini kazanıma dönüştürmek için mücadele edeceklerini ifade etti. Yetkili oldukları günden bu güne kadar çok sayıda ve hayati konulardaki talebi kazanıma dönüştürdüklerini ifade eden Memiş, “Sağlık çalışanlarının uzun zamandır beklediği lisans tamamlama, bizim ısrarlı takip ve talebimiz sayesinde çözüldü. Bazı bölümlere bu yıl lisans tamamlama hakkı verilmedi, sağlık hizmetleri sınıfındaki bütün bölümlere lisans tamamlama hakkı verilmesi için çalışmalarımıza başladık. Bunun yanı sıra, kreş konusunda gerekli genelge yayınlandı. Yıpranma payının sözünü aldık, sırada yasal düzenlemesinin yapılması var. Bundan sonraki öncelikli taleplerimiz arasında, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, adaletsiz performans sisteminin değiştirilmesi, döner sermaye ve sabit ek ödemelerin artırılması, nöbet ücretlerinin artırılması, sözleşmeli bütün arkadaşlarımızın kadroya alınması bulunuyor. Bunların yanı sıra yıllarca ihmal edilip, görmezden gelinen birçok konuyu da masaya taşıyacağız” şeklinde konuştu.
GEÇMİŞ TOPLU SÖZLEŞME KAZANIMLARI
2014 ve 2015 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde elde ettikleri kazanımları da hatırlatan Memiş, “Döner sermayede sağlık tesisi kalite katsayısı uygulamasından vazgeçilmesi, nöbet ücretlerinde artış, özellik arz eden birimlerde çalışan personelin ek ödemesindeki eşitsizliğin giderilmesi, entegre hastanelerin özellik arz eden birimlerinin ek ödemesindeki eşitsizliğin giderilmesi, 112’ler arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ve mahsuplaşmanın aylık olmasını sağlayan kazanımlara imza attık.” dedi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz