Sağlık Bakanlığı’nın HES ve FİTAS uygulamalarına ödül

0
3

ANKARA, (DHA)- TÜRK Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen ’15’inci eTürkiye (eTR) Ödülleri’ töreninde; Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına ‘Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü’, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi’ne (FİTAS) ise ‘Enocta Özel Ödülü’ verildi.  
TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen ’15’inci eTürkiye Ödülleri’ töreninde, kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler başlığı altında 6 ödül ve 1 özel ödül sahiplerini buldu. Sağlık Bakanlığı’nın, pandemi döneminde, güvenli sosyal hayatın en etkin aracı olarak kullanılan HES uygulamasına ‘Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü’ verildi. Pandemi ile mücadelede en aktif görevi üstlenen filyasyon ekiplerinin kullandığı FİTAS ise ‘Enocta Özel Ödülü’ aldı.
Sağlık Bakanlığı, ‘kamu kuruluşları’ başlığı altında ‘Kamudan Vatandaşa eHizmetler’ kategorisinde daha önce de e-Nabız Sistemi ve Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi ile ödül almıştı.
‘ÖDÜLLERİ TÜM SAĞLIK AİLESİ ADINA ALIYORUM’
Törene katılan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, ödülleri Bilişim Vakfı Genel Müdürü Çağdaş Ergin ve Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı’ndan aldı. Birinci, “Ülkemiz adına bu kadar kısa sürede geliştirilen böylesi bir uygulamanın, geldiğimiz teknolojik seviye açısından önemi çok büyük. Sağlık Bakanlığı olarak ülkemiz adına yüksek teknoloji ürünlerini yerli ve milli olarak üretmenin gururunu yaşıyoruz. Bu ödülleri şartlar ne olursa olsun insanımızı şifa olmaktan başka gayesi olmayan, mutfakta bizimle çalışan ekip arkadaşlarımız, sahada çalışan filyasyon ekiplerimiz ve özellikle bu süreçte hastalarımıza şifa dağıtırken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımız adına, kısaca tüm sağlık ailesi adına almak istiyorum” dedi. 
HES UYGULAMASI
Türkiye’de 11 Mart 2020’de ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından Sağlık Bakanlığı’nca hızla hayata geçirilen mücadele yöntemlerinden biri de dijital uygulamalar oldu. İlk vakanın görülmesinden 1 ay sonra 10 Nisan 2020’de kullanıma sunulan HES mobil uygulaması, vatandaşın Covid-19 konusunda farkındalığın oluşmasına katkı sağladı. Şu ana kadar 71 milyon kez indirilen HES uygulamasından 73 milyon kişi tarafından 138 milyon HES kodu oluşturuldu. 5 milyar 13 milyon kez HES kodu sorgulandı ve bu sorgulamalarda toplu taşıma kullanan 151 bin riskli kişi tespit edildi. Uygulama üzerinden 318 bin kişi filyasyon ekibi değerlendirme anketi, 265 bin kişi aile hekimi değerlendirme anketi ve 900 bin kişi aşı anketini doldurdu. 
FİLYASYON VE İZOLASYON TAKİP SİSTEMİ
FİTAS, 18 Nisan’da hizmete alındı. Filyasyon ekipleri 81 ilde, mobil cihazlarla vaka ortaya çıkar çıkmaz tarama yaparak vakaya ve temaslılarına ulaşıp filyasyon işlemini FİTAS uygulaması ile gerçekleştirdi. Saha çalışmalarıyla yayılım önlenirken risk grubundaki kişilerin erken tanı ile tedavisine başlanabildi. Sistemin sunduğu kapsamlı izolasyon tedbirleri sayesinde her bir pozitif vakanın 2,6 kişiyi enfekte etmesi, bu kişilerin izole edilmesi ile engellendi. Bugüne kadar toplam 67 bin kişiden oluşan 23 binden fazla ekiple 22 milyon filyasyon işlemi yapıldı. 114 bin kişiden oluşan 32 bin ekiple 33 milyon denetim işlemi yapılırken, sistem üzerinden vatandaşlar 14 milyon kez arandı.

FOTOĞRAFLI

- Reklam -

- Reklam -