Sağlık alanında lisans tamamlama kayıtları bugün başlıyor

512

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) olağan planlamalarının dışında, kanuni zorunluluk olarak sağlık alanında lisans tamamlama yapılacak.
Sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise YÖK’ün belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılıyor.
YÖK, belirlenen sağlık alanlarında 03-18 Ağustos tarihlerinde başvurular alındığını ve başvuru sayısının 100 bin 305 olduğunu açıkladı. Açıklamaya göre 25-30 Ağustos tarihlerindeki tercih döneminde adaylardan 79 bin 949 kişi tercih yaptı, yerleştirme işlemlerinin ardından 07-11 Eylül tarihlerinde ilgili üniversitelere kayıtlar yapılacak ve eğitimler başlayacak.
Yerleştirme işlemleri not ortalamasına göre yapılacak ve yaklaşık 40 bin kişilik kontenjana 2015-2016 eğitim – öğretim yılında yerleşemeyenler sonraki yıllarda lisans tamamlama yapabilecekler.
Lisans tamamlama eğitimleri kanunun çizdiği çerçevede uzaktan öğretim de dâhil üniversitelerce belirlenen çeşitli yöntemlerle verilecek ve alanına, müfredatına uygun şekilde yürütülecek.