KARABÜK’ün Safranbolu İlçe Kaymakamı Fatih Ürkmezer, koronavirüs salgını nedeniyle tarihi ilçede bu yıl Ramazan Bayramı’nın turizm açısından geçen bayramlara benzemeyeceğini, bayramdan sonra turizmin canlanmasını beklediklerini söyledi. 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, han, hamam, tarihi konakları, cam terası, kanyonları ve çeşit çeşit lokumlarıyla turizmin gözdesi olan Safranbolu, en sessiz Ramazan Bayramı’na hazırlanıyor. Osmanlı mimarisini yaşatan Safranbolu’da, geçmiş bayramlarda otellerde yüzde 100’lük doluluk yaşanırken, bu yıl beklentiler koronavirüs salgınına takıldı.  

Koronavirüsten dolayı bu yıl Ramazan Bayramı’nın turizm açısından geçen bayramlara benzemeyeceğini ifade eden Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer, “Safranbolu, Ramazan bayramlarının yaşandığı en özel yerlerden birisi. Çünkü buna ilişkin geçmiş bir kültürü mevcut. Turizm anlamında potansiyeli ile beraber Safranbolu, Ramazan bayramlarının en yoğun yaşandığı yerlerden birisidir. Safranbolu konumu itibari ile hem İstanbul’dan hem Ankara’dan ve Türkiye’nin birçok yerinden özellikle yerli turistleri bayramda misafir ediyordu. Ancak bu sene içinde bulunduğumuz özel koşullardan dolayı Covid-19 ile mücadele edilmesinden dolayı Safranbolu’da da tüm Türkiye ve dünyada olduğu gibi turizm faaliyetleri en aşağıya inmiş durumda.” dedi. 

Kaymakam Ürkmezer hizmet sektörünün etkilendiğini belirterek, “Bundan özellikle Safranbolu gibi hizmet sektörü etkilendi. Ramazan bayramlarında normalde Safranbolu’ya çok turist geliyordu. Ancak biz bu Ramazan Bayramı’nda böyle bir turist beklemiyoruz. Herkesin devletimizin açıklayacağı bütün talimatlara kurallara uymasını bizler de kendi sağlıkları için istiyoruz” diye konuştu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz