OSTİM – ALMANYA HIZLI YÜK TRENİ

Saadet Partisi Ankara 2. Bölge Milletvekili 1. Sıra adayı İlyas Tongüç gazetemizi ziyaret ederek Ankara ile ilgili projelerini anlattı. Tongüç maliyetleri düşürmek ve Ankara’nın sanayi şirketlerini dünyadaki rakipleri ile kolaylıkla mücadele etmelerini sağlamak için Ostim – Almanya hızlı yük treni yapacaklarını açıkladı.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimine saatler kaldı. Türkiye tarihinin dönüm noktası olarak nitelendirilen seçim sürecinde siyasi partiler projelerini halka anlatmaya devam ediyor.

saadet partisi

Saadet Partisi Ankara 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili adayı İlyas Tongüç gazetemize yaptığı ziyarette Ankara için gerçekleştirecekleri projeleri anlattı.

Soru: Ankara ile ilgili projeleriniz neler?

Tongüç: “Şehir strateji birimi kurulacak. Yerel kaynakların azami kullanılması, yerel kalkınma, yerel istihdamın sağlanması ve göçün önlenmesi gerekli. Yerel kalkınma projeleri, istihdam projeler, üretim, pazarlama ve inovasyon üretim ve yönetimde yeni yöntemler projeleri, mesleki eğitim ve uzmanlaşmış işgücü sağlama projeleri eko sistem ve karbon yönetimi projelerimiz var. Yenilenebilir enerji ve çevre projelerimiz var.”

Soru; Tarım ve hayvancılık projeleriniz neler?

Tongüç: “Köy bazlı organize hayvancılık projeleri. Et üretim, et kesim, et mamuller, üretimi, süt üretimi, süt mamulleri üretimi, soğuk hava depoları ve biyogaz tesis, meraların mevcut durumları muhafaza edilecek, azami derecede, hayvancılığın geliştirilmesi için kullanılacak.
Jelatin üretim tesisi projesi: Yumuşak şekerleme ve pasta gibi gıdalarda kıvam artırıcı olarak, gıda ambalaj paketlerinde ve ilaç kapsüllerinde kullanılmaktadır. Hayvan derisinden ve kemiğinden imal edilmektedir. Avrupa’da yüzde 70’den fazlası domuz derisinden üretilen jelâtin, Ankara’da “helal jelâtin” fabrikası olarak kurulacak ve domuz dışındaki diğer hayvanlar i m derisinden, kemiklerinden üretilecektir.

Türkiye’nin yıllık jelâtin ihtiyacı 4-5 bin ton olup, yıllık yaklaşık 25 milyon dolar jelâtin ithalat! Yapmaktadır. Helal jelâtin üretimi ile hem iç piyasa ihtiyaçları karşılanacak, hem de başta Arap ve İslam ülkeleri olmak üzere ihracatı yapılacaktır.

 

saadet partisi

Elma konsantresi üretim tesisi projesi: Sebze ve meyve kurutma tesisi. Domates, soğan, biber, kavun, elma, armut, kiraz, üzüm, kayısı gibi ürünlerin kurutması yapılacaktır. Soğuk sıkma ayçiçeği yağı üretim tesisi. Lisanslı depolar kurulacak. Konya’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük tahıl ambarı olan Ankara’da lisanslı depoculuk hâlihazırda çok büyük ihtiyaç göstermektedir. Kuru soğan. Domates ve havuç gibi ürünlerin uygun koşullarda saklanması ihtiyacı var.“

Organik ve iyi tarımın artırılması projesi: “Domates, biber, yeşil sebzeler örtü altı ve organik olarak yetiştiriliyor. İlave edilecek yeni ürünlerle birlikte organik tarım teşvik edilecek ve üretimi artırılacak. Çiçek seracılığı yaygınlaştırılacak. Ankara’daki tören ve protokollerin fazlalığı, yoğun çiçek talebini artırmaktadır. Domates tozu üretim tesisi projesi. Bölgede üretilen domatesler toz haline getirilerek ihracatı yaptırılacaktır. Tesiste granül haline gelen domatesler de granül halinde ihracatı yapılacaktır.”

Soru; Ormanların değerlendirilmesi hakkında nasıl projeleriniz var?

Tongüç: “Pellet üretim tesisi projesi. Talaş, enerji ormancılığı ürünleri ile orman ve ağaç endüstrisi atıkları, enerji tarımı ürünleri, tarım kesiminin bitkisel ve hayvansal atıkları, kentsel atıklar, tarımdaki endüstri atıklar! Toplanarak pellet üretimi yapılarak alternatif yakıt olarak kullanılması sağlanacaktır. Hem iç piyasaya satışı yapılacak, hem de ihracat yapılacaktır. Avrupa pellet alımı konusunda ön sıradadır.”

saadet partisi

Soru; Sanayi projeleriniz neler?

Tongüç: İhtisas organize sanayi bölgeleri kurulacak. Bilgisayar. Elektrik, elektronik, hazır giyim, teknik-endüstriyel tekstil gibi çevre kirliliği yaratmayan ihtisas organize sanayi bölgeleri kurulacaktır. Tıp ve sağlık, elektronik ve bilgisayar, malzeme ve imalat, inşaat ve savunma sanayi sektörleri kapsamında nano teknoloji vb. ileri elektronik uygulamalarına yönelik yatırımlar yapılacak, ileri teknoloji gerektiren ürünlerin üretimine yönelik bu tür yatırımlar teşvik edilecektir.

Ankaralı sanayicilerin dünya devleri ile özellikle fiyat rekabetinde öne geçmesi için projeniz var mı?

Tongüç: Evet var. Ostim Ankara’dan Almanya’ya hızlı yük treni taşımacılığı için raylı sistem yapılacak. Çelik ihracatında Türkiye karayolu nakliye fiyatındaki yüksek maliyetten dolayı, çelik ihracatında uluslararası rekabet edilemiyor. Kurulacak raylı sistem ile Türkiye çelik ihracatında Avrupa’da rekabet edebilecek duruma gelecektir. Her sanayi bölgesine yük istasyonları kurulacak. Kümeler yaygınlaştırılacak, üniversiteler-bürokrasi- üreticiler üçü birlikte yerel sanayinin gelişmesi için farklı bir kümelenme modeli getirilecek.

Yeterli yerli üretimi olan ara malı italarında yasal gözetim ve Denetim tedbirleri artırılacak. OSB’lerde belediyelerce alınan emlak vergisi kaldırılacak. OSB’lerde yatırımcılardan alınan inşaat ruhsatı harçları kaldırılacak. İhracat KDV iadesi her ay ödenecek. Yatırım teşvik sisteminde yatırım indirimi uygulaması tekrar getirilecek. OSB’lerde üretim yapan sanayicilere elektrik ve doğal gaz faturalarında KDV indirimi uygulanacak.

CE standardı olmayan ürünlerin denetimi artırılacak. Kobilerin finansmana erişimi kolaylaştırılacak. Kobilere ulusal ve uluslararası belgelendirmeler sırasında maddî kaynak sağlanacak. k08îler için onaylanmış test laboratuvarları kurulacak. Özel makine ihtisas organize sanayi bölgesi kurulacak bu OSB ile üniversite arasında entegre sağlanacak. Sektörlere göre bölge üniversiteleri kurulacak. Asgari ücret artacak ayni zamanda hizmet sektörü ile imalat sektörünün asgari ücreti ayni olmayacak. İmalat sektöründe daha yüksek olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz