Fethi Erdal: Rüzgarlı Sokak ve o dönem doğal ve samimiydi!!!

Türk Basını, yerel basının haricinde iki önemli ayak üzerinde bugünlere gelmiştir. İlki İstanbul’da Bab-ı Ali, ikincisi ise Ankara’da Rüzgarlı Sokak. Rüzgarlı Sokak’ın basın bakkaliyesi Fethi Erdal eski dönemleri anlattı

Ulusal ve yerel gazetelerin büroları, matbaaları, klişeciler, kâğıtçılar ile Rüzgarlı Sokak çok farklıydı. Rüzgarlı Sokak, uzun yıllar boyunca gazeteciliğin merkeziydi.

Orhan Uğuroğlu ve Fethi Erdal
Orhan Uğuroğlu ve Fethi Erdal

Gazeteciliğin vücut bulduğu Rüzgarlı Sokak’ın efsane basın bakkaliyesi Fethi Erdal, Orhan Uğuroğlu ile eski günleri “Rüzgarlı Sokak’ı ve Faik Uğuroğlu’nu unutamadım” diyerek anılarını anlattı.

Erdal: Rahmetli babanız Faik Uğuroğlu ile o dönemde büyük bir dostluğumuz vardı. Benim muhasebe kayıtlarımı o bakardı. O dönemde biz sigorta durumunu bilmezdik. Rahmetli babanızın teşvikiyle sigortalı olduk ve erken emekli olabildim.

Ev Sahibi olursun…

Yenimahalle’de yapılan kooperatife daire sahibi olursun diyerek babanız beni teşvik etti. O dönemde bizim maddi imkanlarımız el vermediği için girmedik sonra çok pişman olduk ama iş işten geçti.

Uğuroğlu: Rüzgarlı Sokak İstanbul’daki Bab-ı Ali’nin benzeri ve bütün gazeteler orada basılırdı. Hürriyet, Günaydın, Tercüman, Yeni Tanin Gazetesi ve daha birçok gazete Rüzgarlı sokakta yer alıyordu. Rahmetli babam Yeni Tanin Gazetesi’nin küçük ortağı olmuştu. Ben 1969 yılında meslek hayatıma burada mürekkep yalayarak başladım. Böylelikle babamızın sayesinde bu mesleğe adım atmış oldum ve sizleri tanıdım. O dönemin gazetecileri, matbaacılar, paketçiler, Rüzgar Selami senin dükkanın önünde toplanırlardı.

Tanin Gazetesi - Orhan Uğuroğlu ve Fethi Erdal
Tanin Gazetesi – Orhan Uğuroğlu ve Fethi Erdal

Erdal: Hürriyet Gazetesi Rüzgarlı’da basılırdı. Adana ve diğer illere gece gönderilirdi. İstanbul’dan matris getirirler burada basılan gazeteleri doğuya götürürlerdi. Ben bildiğiniz üzere Ankara’da dağıtım işleri yapan Halim Erdal’ın kardeşiyim. İsmini burada anacağımız dağıtıcı Faik Filiz, paketçi Zeki ve birçok kişi o dönemin unutulmazları arasındaydı.

O dönem çok doğal ve samimiydi. Bizlerin mükemmel dostlukları vardı. 

Uğuroğlu: Rahmetli gazeteci Uğur Mumcu o dönemde Yeni Ortam Gazetesi’nde çalışırdı.

Erdal: Rahmetli Cenap Yaka abimiz vardı. Benim dükkanın bitişiğinde ki Laz İsmail’in restoranında Cenap abi ile oturur siyasi sohbetler eder, Rüzgarlı sokağın kulislerini konuşurduk. Eskiden Ulus daha merkezi bir konumdaydı daha sonraki yıllarda Kızılay ve çevresi merkezi bir konuma geçmeye başladı.

Uğuroğlu: Eğlenceler Ulus’taydı. Kazım Karabekir caddesi kazık içi bostanlarıydı. Oradan dere akardı insanlar salatalık, domates, biber yetiştirirdi. Daha sonra oraların yerini binalar aldı.

Erdal: Ne mutlu ki bize biz o dönemleri yaşadık biliyoruz.

Uğuroğlu: O dönemde bana göre en önemli şey basının özgür olmasıydı. Baskı yoktu basın özgürdü.

Erdal: Basın özgürlüğü bundan 10 sene öncesine kadar devam etti. Son 10 yılda ise gazetelerin bir kısmı satın alındı bir kısmı da hükümet yandaşı oldu. Çok az sayıda gazete o gün ki gibi özgür gazetecilik yapıyor. İnşallah bundan sonraki dönemde herşey çok güzel olacak ben bunun inancındayım.

Abdi Pehlivan ile de tanışırız. O dönem de Güneş matbaasının müdürüydü. Diş problemi çektiğim dönemde dişçi Utku beye gittim. Ben tabi bilmiyordum Abdi abinin zamanında Utku beyin okumasına yardımcı olduğunu. Utku beye manevi oğlum diyerek hitap ediyormuş. Abdi abi ile tesadüfen 2 yıl önce diş problemi çektiğim bir dönemde Utku beyin orada karşılaştım. Abdi abi de diş problemi çekiyormuş. Orada görünce Abdi abi diyerek yanına gittim hemen beni tanıdı.  Abdi abi ile de böyle bir anım vardır.

Orhan bey son olarak sizlere şunları söylemek istiyorum. Rahmetli babanız Faik abiyi sürekli olarak yad ederim ve hep hatırıma gelir. Neden gelir, çünkü Faik Uğuroğlu beni sigortalı yaptırdı teşvik etti. Yoksa biz o dönemde sigorta bilmezdik. Bu hoş sohbet için sizlere çok teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz