Rusya ülkemize karşı sert tutumunu değiştirmelidir!

129

Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin giderilerek ikili ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında Rusya’nın Milli Günü vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın Rus karşıtlarına göndermiş bulundukları kutlama mesajları medyada geniş bir şekilde yer aldı.

Normal koşullarda bir ülkenin Milli Günü’nün hangi seviyede ve hangi içerikle kutlanacağı, karşılıklılık ilkesi çerçevesinde o ülkeden Cumhuriyet Bayramı’mız için gönderilen kutlama mesajının hangi seviyeden ve hangi içerikle geldiğine bağlıdır.
Fakat bu kez, normalin dışında bir mesajlaşma gerçekleşmiştir. Rus tarafı, bu mektupların memnuniyetle alındığını, ancak Türkiye’nin daha fazla gayret göstermesi gerektiğini bildirmiştir.
Anlaşılan, tarafımızdan düşürülen Rus uçağının ölen pilotu için tazminat ödenmesi ile resmi bir özür dilenmesi konusundaki Rus tutumu değişmemiştir. Buna rağmen, Erdoğan’ın dün akşam Ankara’da konuşlu Büyükelçilere vermiş olduğu iftar yemeğine Rusya’nın Ankara Büyükelçisinin de katılmış bulunması, ilişkilerde bir nebze yumuşamanın başladığına delil teşkil etmektedir.
Tabiatıyla, iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan kriz durumu sadece ülkemizin turizmini ve ihracatını vurmuyor; ucuz tatil yapmak ve ucuz sebze-meyve yemek isteyen Rus halkını da vuruyor.
Yılın ilk ayında Rusya’nın kararları sonrasında gelir kaybımızın 6 milyar Doları bulduğu, mevcut durumun devamı halinde yılsonunda 10 milyar Dolara ulaşabileceği çeşitli çevrelerce belirtilmektedir.
Öte yandan, Suriye’deki gelişmeler çerçevesinde ABD’nin desteklediği PYD’nin nüfuz alanını genişletmekte oluşu, hem ülkemiz dış politikası hem de Esat rejimi ve bu rejime destek veren Rusya açısından arzulanmayan bir gelişmeyi teşkil etmektedir.
Kısacası, içinde bulunduğumuz coğrafya itibarıyla iki ülke açısından ortaklaşa bir politikanın uygulanabilmesi fırsatı mevcuttur. Ancak bu politikanın uygulamaya konabilmesi için de yumuşama yetmeyecek, ülkemizin Esat’a karşı tutumunun gözden geçirilmesi de gerekecektir.
Benzer şekilde, Ukrayna’daki etkinliği nedeniyle başı ABD ve NATO ile ilişkileri giderek bozulan Rusya’nın da NATO’nun önemli üyesi olan ülkemize ihtiyacının bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
Her hal ve karda, ülkeler arasındaki ilişkilerin bir çıkar ilişkisi olduğunun da bilinciyle, Rusya’nın artık ülkemize karşı katı tutumunu değiştirmesi zamanı çoktan geçmiştir!