Roma’yı kurtarmak için seferberlik başladı

93

Ekonomik krizin vurduğu İtalya’nın başkenti Roma, bütçe yetersizliği, yönetim zaafı ve yolsuzluk skandalları gibi nedenlerle yeterince temizlenemeyince, adeta bir çöp kente dönüştü. Ferzan Özpetek’in “Hamam” filminin başrol oyuncusu Alessandro Gassman da bu nedenle, ellerine süpürge, faraş ve çöp poşetleri alarak, Romalıları kendi şehirlerini temizlemeye çağırdı.
Namı diyar “Ebedi Şehir” Roma can çekişiyor. Turizm yıldızı haline gelmesinde efsane Yönetmen Federico Fellini’nin “Tatlı Hayat” filminin katkısı büyük olan, tarihle yaşamı iç içe bizlere sunan antik kent, “çöp şehir” olarak anılır oldu.
Konteynırlardan taşan çöp yığınları, caddelerin ve kaldırımların kirliliği, sprey boyalarla yazılar yazılmış duvarları, ulaşımdaki ciddi aksamalar ve neredeyse her Cuma düzenlenen grev, 4 milyona yakın nüfuslu kentin imajını ciddi şekilde zedelemeye başladı.
Dürüst bir yönetici olarak anılan, ancak yönetim kabiliyeti konusunda sorgulanan ve Başbakan Matteo Renzi’nin partisi PD’den olan Roma Belediye Başkanı Ignazio Marino istifaya zorlanıyor.
Bu sorunlar üzerine belediye meclisinden istifalar peş peşe gelirken, neredeyse hükümet tarafından da yalnız bırakılmış olan Marino, bu sorunları çözmek için gereken bütçeyi hükümetin belediyeye sağlamadığından yakınıyor.
Bir de bunun üstüne, kenti adeta ele geçirmiş olan ve her önemli ihalede parmağı olan mafya organizasyonları, rüşvet ve yolsuzluk skandalları ekleniyor.
Nitekim geçtiğimiz aylarda “Mafya Başkenti (Mafia Capitale)” adlı operasyonlarda, onlarca bürokrat, belediye meclis üyesi ve Romalı işadamı gözaltına alındı, tutuklandı.