ROMANTİZMİN ÜLKESİ İTALYA, SATRANÇ MÜZESİ’NE KONUK OLUYOR

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin kurucusu Akın Gökyay: “Satranç serüvenim İtalya’da başladı . Özel söyleşimizle italya’yı hep birlikte keşfedelim”

66

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin kurucusu Akın Gökyay: “Satranç serüvenim İtalya’da başladı . Özel söyleşimizle italya’yı hep birlikte keşfedelim”

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, başkentlileri her ay farklı bir ülke ile buluşturmaya devam ediyor. Bu ayın konuğu ise, zengin kültürü ve eşsiz sanat tarihi ile romantizmin ülkesi İtalya olacak. Fotoğraf sanatçısı Sibel Acar’ın da eşlik edeceği renkli söyleşi ve fotoğraflardan oluşan sunum, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde 13 Nisan Cuma günü saat 19.00’da gerçekleştirilecek.

Ankara’nın kültür ve sanat hayatına yepyeni bir soluk getiren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) ile birlikte gerçekleştirdiği fotoğraf söyleşileriyle dünyanın farklı kültürlerini ziyaretçileriyle buluşturmaya devam ediyor.

Bu ayki konuk ülkenin İtalya olduğunu söyleyen ve İtalya’nın özel bir ülke olduğunu belirten Müze Kurucusu Akın Gökyay, “İtalya, yüzyıllar boyunca hem sanat, hem mimari, hem de kültür bakımından dünya ülkelerini etkileyen, Rönesans’ın çıkış noktası olarak hafızalarımıza kazınan özel bir ülke… Benim de satranç serüvenim işte bu özel ülkede, İtalya’da başladı.

Ülkenin tarihi ve estetik dokusu beni çok etkilemişti. Bu keyifli söyleşiyi kaçırmamanızı tavsiye ederim” dedi.

İTALYA’YI SATRANÇ MÜZESİ’NDE KEŞFEDİN

İtalya’nın ve Milano kentinin kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Satranç Müzesi Kurucusu Akın Gökyay, ülke hakkında izlenimlerini şöyle aktardı:

“43 yıl önce, Milano’dan aldığım bir satranç takımı ile Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin ilk adımını atmış oldum. O nedenle, İtalya benim için ayrı bir değere sahip. Ülke, sahip olduğu sayısız anıt ve sanat eseri ile UNESCO Dünya Mirası listesinde ilk sırada yer alıyor.

İtalyanların ‘Bel Paese’ yani ‘Güzel Ülke’ olarak tanımladıkları İtalya; bölgelere göre değişen lehçeleri ve kültürleri, leziz yemekleri, dünya çapında ünlü şehirleri, zengin tarihi, sıcacık iklimi ve samimi insanları ile ülkeye gelenler için en popüler turizm duraklarından biri halinde. Her yıl milyonlarca insan bu eşsiz mimariye, sanata ve kültüre sahip ülkeyi ziyaret ediyor. Bunlardan biri de benim. Gerçekten hayranlık uyandırıcı bir ülke. Ülkenin tamamı romantizm kokuyor diyebilirim.

Bu ay yapacağımız fotoğraf söyleşisinde, işte bu özel ülkeyi hep beraber gezeceğiz. Eminim, İtalya satranç takımlarını tekrar incelediğiniz zaman, o güzel ayrıntıları daha net görebileceksiniz. İtalya’yı bir de Satranç Müzesi’nde keşfetmenizi istiyoruz. Tüm misafirlerimizi, söyleşimize heyecanla bekliyoruz.”