• Haberler
Ana Sayfa Sağlık Haberleri Risk grubundaki hastalar grip aşısını ihmal etmemeli

Risk grubundaki hastalar grip aşısını ihmal etmemeli

-

Grip mevsiminin başladığı ve hastalıkların giderek arttığı şu sıralarda gripten korunmanın yollarını ve kimlerin aşı yaptırması gerektiğine özelliklede risk teşkil eden hastaların grip aşısı olmasına vurgu yapan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Filiz Albayrak anlattı.

Grip aşısını önemsediklerini ve bunun yanı sıra risk taşıyan grubun daha da üzerine düşülmesi gerektiğini söyleyen İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Filiz Albayrak, “5 yaş altı çocuklar, hasta çocuklar, yetişkinlikte bağışıklık sistemi zayıflamış olan insanlar, 65 yaş üstü olanlar ve kronik hastaların grip aşısını olmasını kesinlikle istiyoruz” dedi.

“Grip aşısı ile hastalıkların önüne geçilebilir”

Dünyada pek çok insanın gripten dolayı hayatını kaybettiğini, grip aşısı ile hastalıkların önüne geçilebileceğini, dolayısıyla grip aşısını çok önemsediklerini söyleyen Albayrak, “Bu aylarda ve Kasım ayının ortalarına kadar grip aşısını öneriyorum. 65 yaş üstü kronik hastalığı olanlara, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlara ve kanser hastaları gibi rahatsızlığı olanlara özellikle yatırmasını istiyoruz” dedi.

Gebelerde ve bebeklerde grip aşısı

Gebelerde durumun daha farklı olduğunu, vücut direncinin daha düşük olduğundan direnci arttıracak şekilde beslenmelerini tavsiye diyen Albayrak, “Grip salgınının olabileceği şu dönemlerde biraz daha izole olmalarını, mikrobun bulunduğu yerlerde bulunmamalarını istiyoruz. Bazı grup gebeler başka hastalıklar açısından da risk altındaysa jinekologlarıyla görüşüp ondan sonra aşıya karar vermelerini öneririm. Bebeklerde ise aşılamaya bebek doğduğunda başlıyoruz. Bebekler doğar doğmaz Hepatit B aşılarını yapıyoruz. Çünkü aşı olmazsa ağır karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Aşı ile biz bunları önlemiş oluyoruz” dedi. Çocuk sağlığı aşılarının aile hekimliğinde ücretsiz olarak yapıldığının da alını çizen Albayrak, Bakanlık aşılarının mutlaka yapılmasını da dile getirirken, bazı aşıların ise isteğe bağlı yapıldığını söyleyerek, ” Rahim ağzı kanserine karşı 9 yaşından sonra kız çocuklarına yapılan aşı ve rota virüs aşıları gibi bakanlığın standardında olmayıp ailelerin hekimlerine gittiklerinde hekimlerinin tavsiye ettiği aşılardır” şeklinde konuştu.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz