Rektörler arasında çok trajik fark var!

60

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü, eşini ve bazı yakınlarını üniversitede önemli görevlere getirmiş. Daha önce de Pamukkale Üniversitesi Rektörü, eşini jet hızıyla terfi ettirmişti.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü’nün, “Kadınlarla el sıkışmak günahtır” dediğini, ancak daha sonra aynı rektörün kadınlarla el ele tutuşup halay çektiği görüntülerin ortaya çıktığını da hatırlıyoruz.
Bizim rektörlerimiz böyle…
Bir de dışarıdan bir rektöre bakalım.
Prof. Güngör Uras, “Bak Ben Sana Anlatayım” kitabında, ABD’de katıldığı bir törende Dartmouth College’in rektörü James O. Freedman’ın başta öğrenciler olmak üzere katılımcılara şu konuşmayı yaptığını yazıyor:
“-İngiliz şair Edward Young, insanların farklı olarak doğduklarını, fakat eğitim ve yaşam şartlarının bu farklılıkları törpüleyerek tüm insanları birbirinin kopyası haline getirdiğini söylüyor.
-Gençler siz farklı olun… Dünyayı farklı-orijinal üstün kişiler ileriye götürecektir. Birbirinin kopyası insanlardan bu topluma hayır gelmez.
-Bizim eğitim sistemimizin amacı gençleri tornadan geçirip, sivri yanlarını tıraşlayıp bir örnek bir sürü insanın eline diploma denilen kağıtları tutuşturmak değildir.
-Eğer üniversitelerden çıkanlar topluma, insanlığa farklı bir katkı sağlayamıyorsa bizim eğitim sistemimiz başarısız demektir.
-Ders dışında kişiliğinizi geliştirin, kültüre, sanata, spora ağırlık verin. Serbest fikir tartışmaları yaparak fikrinizi başkalarına kabul ettirmeyi öğrenin. Güçlü olun. Toplumu, insanlığı daha ileriye götürmek için mücadele verin. Mücadeleden kaçmayın, sıradan, bir örnek insanlar arasına girmeyin.”
++
Aynı törende Brown Üniversitesi Rektörü Vartan Grogerioan da öğrencileri şu mesajı vermiş:
“-Buraya sadece teori, kitap bilgisi öğrenmeye gelmediniz. Liberal düşünmeyi, çağdaş yaşamı geliştirmeyi öğrenin.
-Eğitim için en iyi ortamı sağlamak, en iyi hocaları bulmak benim görevim. En iyi öğrencileri de seçtik.
-Bundan sonra sorumluluk sizde. Ancak, sorumluluk sizde diye peşinizi de bırakamayız. O zaman kalite düşer.”
++
Bizim rektörlerle ABD’deki rektörler arasındaki fark, “süper devlet” olmak ile “bir Ortadoğu ülkesi” farkını yaratıyor ne yazık ki.
Ne kadar köfte, o kadar ekmek…