Referandum’dan Sterlinin Düşüşü Çıktı

270

46 milyon 499 bin 537 kişinin İngiltere’nin AB’den ayrılıp ayrılmaması için yapılan referandum’da oy kullandığı seçim sonucu sterlini vurdu.

referandumdan sterlinin düşüşü çıktıİngiliz para birimi Sterlin, İngiltere’de yapılan AB’den çıkma referandum’undan sonra Euro ve Dolar karşısında düşüşe geçti. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği‘nden çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda seçmenlerin yüzde 51,8’i ayrılma yönünde oy kullandı. İngiltere’de yaşanan bu gelişmenin ardından İngiliz Sterlini de düşüş eğilimine geçti.

Referandum’dan Sterlinin Düşüşü ÇıktıSterlin 30 senenin en düşük seviyesine geriledi. Birleşik Krallık’ta sandıkların kapanması ve YouGov’un anketinin açıklanması ardından Sterlin, Dolar karşısında kıymet kazandı. Sterlin – Dolar paritesi 1.50’ye yükseldi. Ancak New Castle ve Sundarland sonuçlarının ardından Sterlin yeniden kıymet kaybetme eğilimine girdi.

Referandum’dan Sterlinin Düşüşü Çıktı

Referandum sonuçlarının ardından Britanya Merkez Bankası Bank of England, “gelişmeleri dikkatle takip ettiğine” ilişkin bir açıklama yaptı. Ülke içi ve dışındaki kurumlarla çalıştıklarını ve bir “acil durum” planı hazırladıklarını söyleyen Bank of England, parasal ve mali istikrar için gerekli tüm önlemleri alacaklarını kaydetti.