Ranta tokat

106

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna İ. Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde Çankaya İlçesi Dodurga Mahallesindeki yapılaşmaların 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarındaki emsal değerlerini 1,75 ve 2 olarak belirlemişti.

Yaklaşık 300 bin konutun yapılmasına yol açacak bu imar değişikliğini “haksız rant” olarak değerlendiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna yeni 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği hazırlattı. İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporuna göre yeni yapılan bu imar değişikliği ile Dodurga mahallesinde emsal değerleri 0,30 ve 0,50 olarak belirlendi.

Ankara’nın yeni yüksek katlı yerleşim bölgesi olan Yaşamkent’e komşu olan Dodurga’nın imar planı İ. Melih Gökçek döneminde yapıldığı zaman birçok sivil toplum örgütünün itirazı ile karşılanmıştı.
Dodurga’nın Eskişehir yolu ile kent merkezine bağlantısının olması ve bu yolda yıllardır süren trafik yoğunluğunun bulunması bu itirazların ana maddesini oluşturmuştu. Gökçek’in Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden azledilerek istifa ettirilmesinden sonra göreve seçilen Başkan Mustafa Tuna Gökçek döneminin rantlarını tek tek masaya yatırmaya başladı.

Dodurga’nın yeni imar planı Ankara Büyükşehir Belediye Meclisin gündeminin 121. Sırasında şöyle yer alıyor.
“121.Çankaya İlçesi Dodurga Mahallesi 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliğine ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. “
1.200 Hektar büyüklüğündeki Dodurga Mahallesindeki bu imar değişikliği başkent siyasi kulislerinde Mustafa Tuna’nın eski Başkan İ. Melih Gökçek’in “kente ihanetlerini sona erdirme” olarak Gökçek’e yeni bir darbe olarak seslendiriliyor.