Putin’in Esas Amacı Büyük Sovyet Yayılmacılığı

471

Rusya Putin’in ikinci iktidar döneminde gözle görülür bir dış siyaset değişikliğine gitmeye başladı. Aslında bu bir anlamda 1990’larda bırakmak zorunda kaldığı yayılmacı Sovyet planlarını yeniden hayata geçirme çabasıdır.
Rusya, Putin’le beraber yeni bir yayılmacılık macerasına atılmaktadır. Rus Çarı Deli Petro gibi O da, dünya liderliğine soyunmuştur. Bir taraftan İran ve Suriye üzerinden Ortadoğu’da yeni genişleme alanları aramakta, diğer taraftan Ukrayna’yı yeniden ele geçirmeye çalışmaktadır. Kırım’a girmekten büyük zevk almış görünmektedir. Litvanya, Letonya, Estonya gibi Baltık devletleri Rusya’nın bu yeni yayılmacılık hedeflerinin dışında değildir. Rusya bu Baltık devletlerini yeniden hakimiyeti altına alabilmek için sınıra yakın bölgede hava üsleri açmakta ve sürekli sınır ihlalleri yapmaktadır. Son aylarda Rus jetleri bu ülkelerin hava sahalarında 152 sınır ihlali yapmışlardır. İşin bir Kazakistan, Türkmenistan yönü vardır. O da ayrı.
Rusya, meşruiyetini kayıp etmiş, 380.000 kişinin katili Esed’i desteklemek için Suriye’dedir. Rus uçakları daha önce 5 defa sınır ihlali yaparak Türk hava sahasına tecavüzde bulunmuşlardır. Rusya, bu hava sahası ihlallerini bilerek, isteyerek yapmaktadır. Amacı hedefindeki ülkelere Türkiye üzerinden gözdağı vermektir. “Bakın ben Türkiye’yi nasıl cezalandırıyorum. Sizi de sinek ezer gibi ezerim. Sizi benim elimden NATO da alamaz” mesajı vermek istemektedir.
Suriye hava kuvvetleri Türk hava kuvvetlerine ait bir savaş uçağını düşürdüğü zaman Türkiye’nin verdiği tepki ile aynı durumdaki Rusya’nın tepkisi arasındaki mantıksız, ölçüsüz tezat bu yüzdendir. Rusya, bu uçağını göz göre göre feda etmiş ve bu vesile ile büyük planlarını uygulamaya koymak istemiştir.
Rus halkının % 63’ü “Türkiye cezalandırılmalı mı?” anketine “HAYIR” diye cevap vermiştir. Putin’in şahsi hırsı yüzünden Türkiye-Rusya arasında son yıllarda yaşanmakta olan ticari ilişkiler ve komşuluk ilişkilerinin zarar görmesi iki milletin de aleyhine olacaktır.
Hiçbir ticari kaygı, devlet onurunun üzerinde değildir. Dünyada hiçbir devlet sınırlarına bir tecavüz yapılmasını hoş göremez. Aksi halde devlet olamaz.
Türklerde güzel bir deyim vardır: Adamın birisi tilkiye kızmış ve “Şimdi seni kuyruğundan tutar, dağdan dağa sürürüm” demiş. Tilkinin cevabı ise: “Ben sürünürsem sen de sürünürsün” olmuş.
Rusya’nın Türkiye’ye vermek istediği her zarar aslında kendisine zarardır.
Ayrıca Rusya şunu da iyice bilmelidir ki, Türk Milleti Rusya olmadan bu topraklarda yaşayabilir, ama onursuz asla.