PALANDÖKEN Kayak Merkezi’nde pist dışına çıkarak tur kayağı yapan iki kişiye, Valilik genelgesine aykırı hareket ettikleri için Kabahatler Kanununa göre 219’ar lira para cezası verildi. İki kayakçı, cezanın iptali için Valiliğe başvuracaklarını söyledi.

Erzurumlu Envercan Adanır (30) ile Sabih Avni Sağır (23), 13 Mart günü sabah saatlerinde Palandöken’e çıkarak tur kayağı yapmaya başladı. Gençler, kayaklarla tırmandıkları Sultan Sekisi mevkisinden kayarak inerken karşılarında jandarmayı gördü. Adanır ve Sağır pist dışında kayak yasağına uymadıkları için ifadeleri alınmak üzere olay yerine 200 metre uzaklıktaki jandarma karakoluna götürüldü. Şaşkınlıklarını gizleyemeyen kayakçılar, karakolda ifade verdikten sonra Erzurum Valiliğinin, ‘Kayak sezonunda kayak merkezlerinde alınacak tedbir ve önlemler genelgesi’ne aykırı hareket ettikleri için Kabahatlar Kanunu’nun 32’nci maddesine göre, 219’ar lira para cezasına çarptırıldı. Bu konuda yazılan ilk ceza ile tanışan kayakçılara verilen makbuzda, kabahatle ilgili elde edilen kanıt olarak şahısların kendisi gösterildi.

ERZURUMLU ENVERCAN ADANIR (SAGDA) ILE SABIH AVNI SAGIR (SOLDA) PIST DISINDA ARKADA GORUNEN VADIDE TUR KAYAGI YAPINCA JANDARMA TARAFINDAN KABAHATLER KANUNUNA GÖRE 219’AR LIRA PARA CEZASI YAZILDI. GENCLER CEZANIN IPTALI ICIN VALILIGE BASVURACAKLARINI SOYLEDI. (FOTO: TURGAY IPEK / ERZURUM, (DHA)

Atatürk Üniversitesi Meteoroloji ve Malzeme mühendisliği bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan Sabih Avni Sağır ile mesleği Endüstriyel Dağcılık olan Envercan Adanır, yaklaşık 4 yıldır tur kayağı sporu yaptığını bildirdi. Envercan Adanır, “Sabih ile tur kayağı yapmak için Palandöken’in Sultan Sekisi’ne çıktık. Aşağı indiğimizde bizi jandarmalar karşıladı. Yasak bölgede kaydığımızı belirtti ve ifade vermek üzere karakola davet ettiler. Yasak bölge olarak ilan edilen yerde hiçbir uyarı tabelası yok. Zaten bu sporun en büyük özelliği pist dışında kayakla dağlara tırmanma ve daha sonra kayarak inmekdir. Yıllardır bu sporu yaptığımız için nerenin tehlikeli olduğunu biliyoruz. Yazılan cezayı kime söylediysek bize güldü. Cezanın iptali için Valiliğe dilekçe ile müracaat edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ise ceza ile ilgili şunları söyledi:

“Kayak bölgesinin dışına çıkıldığında mutlaka jandarmaya bilgi verilmeli. Ancak bununla beraber bir takım uyarıların da çevrede bulunması gerekir. Vatandaş hiçbir uyarı levhası olmadığı için nerenin yasak olduğunu bilemez. Bir karar alınıyorsa o karar kurumlara, federasyonlara ve kulüplere bildirilmeli. Bunlar yapıldığı takdirde sporcuya kurallara uymadığı için ceza verebilirsiniz. “

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.