Ana Sayfa Yaşam Haberleri Pist dışında kayağa para cezası

Pist dışında kayağa para cezası

-

PALANDÖKEN Kayak Merkezi’nde pist dışına çıkarak tur kayağı yapan iki kişiye, Valilik genelgesine aykırı hareket ettikleri için Kabahatler Kanununa göre 219’ar lira para cezası verildi. İki kayakçı, cezanın iptali için Valiliğe başvuracaklarını söyledi.

Erzurumlu Envercan Adanır (30) ile Sabih Avni Sağır (23), 13 Mart günü sabah saatlerinde Palandöken’e çıkarak tur kayağı yapmaya başladı. Gençler, kayaklarla tırmandıkları Sultan Sekisi mevkisinden kayarak inerken karşılarında jandarmayı gördü. Adanır ve Sağır pist dışında kayak yasağına uymadıkları için ifadeleri alınmak üzere olay yerine 200 metre uzaklıktaki jandarma karakoluna götürüldü. Şaşkınlıklarını gizleyemeyen kayakçılar, karakolda ifade verdikten sonra Erzurum Valiliğinin, ‘Kayak sezonunda kayak merkezlerinde alınacak tedbir ve önlemler genelgesi’ne aykırı hareket ettikleri için Kabahatlar Kanunu’nun 32’nci maddesine göre, 219’ar lira para cezasına çarptırıldı. Bu konuda yazılan ilk ceza ile tanışan kayakçılara verilen makbuzda, kabahatle ilgili elde edilen kanıt olarak şahısların kendisi gösterildi.

ERZURUMLU ENVERCAN ADANIR (SAGDA) ILE SABIH AVNI SAGIR (SOLDA) PIST DISINDA ARKADA GORUNEN VADIDE TUR KAYAGI YAPINCA JANDARMA TARAFINDAN KABAHATLER KANUNUNA GÖRE 219’AR LIRA PARA CEZASI YAZILDI. GENCLER CEZANIN IPTALI ICIN VALILIGE BASVURACAKLARINI SOYLEDI. (FOTO: TURGAY IPEK / ERZURUM, (DHA)

Atatürk Üniversitesi Meteoroloji ve Malzeme mühendisliği bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan Sabih Avni Sağır ile mesleği Endüstriyel Dağcılık olan Envercan Adanır, yaklaşık 4 yıldır tur kayağı sporu yaptığını bildirdi. Envercan Adanır, “Sabih ile tur kayağı yapmak için Palandöken’in Sultan Sekisi’ne çıktık. Aşağı indiğimizde bizi jandarmalar karşıladı. Yasak bölgede kaydığımızı belirtti ve ifade vermek üzere karakola davet ettiler. Yasak bölge olarak ilan edilen yerde hiçbir uyarı tabelası yok. Zaten bu sporun en büyük özelliği pist dışında kayakla dağlara tırmanma ve daha sonra kayarak inmekdir. Yıllardır bu sporu yaptığımız için nerenin tehlikeli olduğunu biliyoruz. Yazılan cezayı kime söylediysek bize güldü. Cezanın iptali için Valiliğe dilekçe ile müracaat edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ise ceza ile ilgili şunları söyledi:

“Kayak bölgesinin dışına çıkıldığında mutlaka jandarmaya bilgi verilmeli. Ancak bununla beraber bir takım uyarıların da çevrede bulunması gerekir. Vatandaş hiçbir uyarı levhası olmadığı için nerenin yasak olduğunu bilemez. Bir karar alınıyorsa o karar kurumlara, federasyonlara ve kulüplere bildirilmeli. Bunlar yapıldığı takdirde sporcuya kurallara uymadığı için ceza verebilirsiniz. “

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.