Perlitin inşaat ve yalıtımda kullanımı ve avantajları!

0
1421

Perlitin inşaat ve yalıtımda kullanımı önemli bir rol oynamaktadır. Hafif yalıtımlı beton ve sıva agregası; Beton duvar blokları, duvar boşlukları ve çeşitli özel uygulamalar için gevşek dolgu izolasyonu sağlar.

Perlite Türkiye olarak üretim esnasında veya sonrasında herhangi bir kimyasal madde kullanmayız, bunu yeşil bir ürün haline getiririz. Perlitin inşaat ve yalıtımda kullanımı; tasarım şartlarına bağlı olarak, perlitimiz beton blok veya boşluk tipi duvar duvarlarının içi boş çekirdeklerinde kullanıldığında, ısı yalıtımında % 50 veya daha fazla kazanç elde edilebilir. Yalıtımlı beton binanızın ısı yalıtımı ile size kazanç sağlar. Yazımızda perlit madenimiz hakkında bilgiler, perlit nedir, nerelerde kullanılır ve bir çok sorunun yanıtını bulacaksınız.

Köpük benzeri hücresel iç yapı sayesinde genişletilmiş perlit verimli, düşük yoğunluklu izolatör haline getirir. Yanıcı değildir ve gevşek akan doğa, garip biçimli boşlukları doldurmak için üstün dinamik termal performans verirken idealdir. Duvar dolgusu perlitimiz için bir başka tipik uygulama baca kaplamaları dır.

Kullanıcının spesifikasyonlarına bağlı olarak farklı perlit partikül boyutları sunabiliyoruz.

Firmamızın ürettiği perlit hafif kiremit harç, heykel, dekoratif taş, gaz şömine günlükleri ve zemin doldurmada kullanılabilir.

Perlit beton, yapısal veya yük taşıyan kullanımlar için uygun değildir, hafifliğinden çok daha fazla avantaj sunar. Perlit Beton geleneksel betonlara göre daha iyi gürültü azaltma ve ısı yalıtımı sağlar. Diğer uygulamalar havuz zemini ve depo yalıtımıdır.

Özellikle inşaat sektörü alanında önemli bir işleve sahip olan perlit, yapı malzemesi olarak kullanılan bir maddedir. İçeriğinde %74 civarında SiO, %15 civarı bir oranda da Al2O3 bulunur. Volkanik karakterli bir maddedir. Özellikle çok hafif olması en önemli özelliğidir. Yapı malzemesi olarak kendine alternatif olan madde ve karışımlara oranla %50 oranında daha hafiftir. Üstelik dayanıklılık bakımından da alternatif ürünlere göre 7 kat daha dayanıklıdır. Bu dayanıklılığın ölçütü, özellikle donma ve çözünmeye karşı dayanıklılık noktasındadır. Yani gündüz ve gece sıcaklık farkı yüksek olsa dahi gerekli dayanıklılığı sağlıyor. Özellikle karasal iklim koşullarına sahip bölgelerde, bu yüzden önemi artıyor.

Taşıdığı özellikler bakımından perlit çok iyi bir yalıtım malzemesidir.

Ürettiğimiz Perlit’in inşaat ve yalıtımda kullanımı izolasyon malzemesi olarak kriter edinilen özellikleri içerir. Atmosferin getirdiği olumsuz koşullardan etkilenmez, çatlamaz, ısı ve ses yalıtımında ihtiyacı karşılar. Bina ağırlığına ekstra yük bindirmez ve zamanla daha çok sertleşir. Fiziksel mukavemetin yanı sıra kimyasal dayanıklılıkta da üst düzey özelliklere sahiptir. Asit, baz gibi kimyasal etkenlere direnci yanında küf, yosun gibi maddelerin gelişmesine engel olur. Bu bakımdan nemli bölgelerde de önemli bir yapı malzemesi özelliği kazanır. Perlitin inşaat ve yalıtımda kullanımı; Perlitten tuğla, kiremit, beton, duvar ve yer kaplama malzemeleri üretilir. Isı yalıtımında %40 enerji tasarrufu sağlar ve 1000 dereceye kadar sıcaklığa dayanıklılığı vardır. Yangın riski yüksek olan bölgelerde bu yüzden kurtarıcı ve hayati bir özelliğe sahiptir.

Perlit taneli bir özelliğe sahiptir.

Normal, kaba ve ince perlit adıyla satışa sunulur. Perlitin inşaat ve yalıtımda kullanımı doğal bir yapı malzemesidir. Ülkemizde Nevşehir, Kayseri, Ankara, Doğu Anadolu ve Ege Bölgesi’ nde çıkarılır. Doğal bir ürün olduğu için bölgeden bölgeye kalitesinde çok büyük farklılıklar göstermez.

Perlit terimi, magmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup, gözle veya mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği, kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan, volkanik bir cam türünü ifade eder. Bazı perlit tipleri kırıldığı zaman, inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden; perlit ismi inci anlamına gelen “Perle” kelimesinden türetilmiştir. Seracılık, sebze yetiştiriciliği, fidecilik, çiçekçilik, mantarcılık, ve topraksız tarım ortamlarında toprak düzenleyicisi olarak yaygın şekilde kullanılan radyoaktif içermeyen hafif bir malzemedir.

Perlitin inşaat ve yalıtımda kullanımı; Perlit bir izolasyon maddesidir inşaat sektöründe de kullanılmaktadır. Perlit Radyoaktif içermeyen bir madendir. Perlit anorganik bir maddedir. Bu özelliği ile yüksek ısıda özelliğini kaybetmez, yangının yayılmasını önler. Perlit bünyesinde, bol miktarda hava boşluğu bulundurmaktadır. Bu özelliği ile etkin bir ısı yalıtım, izolasyon malzemesidir. Darbeli ve yüksek frekanslı sesleri yalıtır.

Perlit Nedir; (Kaynak: Vikipedia)

Perlit denilince; petrografide soğumaya bağlı olarak meydana gelen uzamanın, gözle veya mikroskopla görülebilecek konsantrik yapı ya da kırılmasının meydana getirdiği özel bir volkanik camsı kayaç türünü ifade eder. Perlit aynı zamanda, doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen addır.

Perlit, “Perlstein” kelimesinden türemiş olup (Perl=inci Perlstein=İnci taşı) çok sayıda konsantrik yarıkları olan hiyaloliparit ve fetiyaloriolitler (Camsı kayaçlar) gibi tanımlanır.

Perlit tanımı, mağmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup gözle ve mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan volkanik bir cam türünü ifade eder. Bazı perlit türleri kırıldığı zaman inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden perlit ismi inci anlamına gelen “perle” kelimesinden türetilmiştir.

Ticari kullanımda ise perlit elverişli bir sıcaklığa kadar ısıtıldığında genleşen ve gözenekli bir hale gelen volkanik doğuşumlu (menşeli) ve doğal olarak oluşan asitik bir camdır. Perlit belirli tane iriliğinde özel formlarda 900-1100°C arasında ısıtıldığında hacmini yaklaşık 20 kat genleştirmekte ve mısır gibi patlayarak yoğunluğu çok hafif bir hale gelmektedir.

Gözeniklilik, perlit taneciklerindeki boşluk hacmini toplam tanecik hacmine oranının ortalaması olarak tanımlanır. Gözeneklilik perlite emicilik ve yüzeyde soğuma özellikleri kazandırmakta ve bu nedenle bu özelliğin gerekli olduğu uygulama alanlarında önem taşımaktadır. Su kirliliğini giderme çalışmaları ve ısı yalıtıcılığı aranan durumlarda su emicilik istenmemektedir. Bunun nedeni gözeneklere dolan suyun ısı iletkenliğini arttırması olmaktadır. Bu durumda silikon veya bir maddeyle gözenekler pasifleştirilerek perlit hidrofobize edilmektedir.

Perlit‘ in kırılmış olan parçaları inci parlaklığındadır.

Bunun için inci gibi cilası olan, soğan kabuğu şeklinde konsantrik yapılı, bir camsı kayaç olarak tarif edilir. Ticari anlamda ise perlit, elverişli bir sıcaklığa birden bire getirildiği zaman genleşen (patlayan) volkanik menşeli ve doğal olarak zuhur ederi asidik bir camdır. Yani perlitin halen ticarette kullanılış şekli,erime derecesine kadar ısıtıldığı veya alev temasına kısa biran bırakıldığı zaman 2-20 defa hacmi büyüyen tabii herhangi bir volkanik camsı kayacın ürününe denilir.

Perlit ismi kayaca verildiği gibi gerileştirilmiş ürüne de ticari olarak verilmektedir. Diğer volkanik camlardan farklı olmasının sebebi bünyesinde yüksek miktarda su ihtiva etmesidir. Obsidiyen vitrofir ve pekstayn gibi diğer volkanik camsı kayaçlar perlitten oluşum itibarı ile farklıdır. Obsidiyen doğrudan doğruya ana magmadan teşekkül eder. Perlit ise magmatik suyun emilmesinden sonra meydana gelir.

  • İri Perlit 12 No

Genişlik 0,0-5,0mm Yoğunluk 80-160 kg / m3 Tarım, inşaat, tekstil sektörlerinde kullanılır.

  • İnce Perlit 8 No

Genişlik 0,0-3,0mm Yoğunluk 55-90 kg / m3 Kaba sıva duvar harcı, beton yapı elemanları ve beton agregasında kullanılır.

  • Mikronize Perlit

Genişlik 0-125 mikron Yoğunluk 70-100 kg/m3 Yemeklik yağ, petrokimya, meyve suyu ve ilaç sanayinde kullanılır

Makalenin İngilizce Versiyonuna Gözat!

Haber Kaynağı: 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz