Pereira: Bu ülkede çok şeyi ispat edeceğiz

114

FENERBAHÇE Teknik Direktörü Vitor Pereira, 1-0 mağlup ettikleri Torku Konyaspor karşısında zor bir maç oynadıklarını belirterek, “Bu ülkede herkesi susturacağız. Bunu tek başıma değil, takımımla yapacağım. Çok şeyi ispat edeceğiz” dedi.
Torku Konyaspor’u 1-0 yendikleri maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Pereira, zor bir karşılaşma oynadıklarını ifade ederek, “Takım bu akşam çok bilinçli bir görüntü sergiledi. Rakibin gol pozisyonunu hatırlamıyorum. Kaliteli bir kadromuz var. Bugün, kolektif oynamayı, bir arada olmayı başardık. Takım olduğumuzu, bir arada olduğumuzu bu akşam ispatladık. Hedeflerimiz doğrultusunda gidiyoruz. Taraftarlarımızı sezon sonunda istediği başarıya ulaştıracağız. Takımıma 1-2 ay öncesine oranla daha fazla güveniyorum. Şu anda yaptığım işten gurur duyuyorum. Çok fazla ispatlayacağımız şey var. Bu ülkede herkesi susturacağız. Bunu tek başıma değil, takımımla yapacağım. Çok şeyi ispat edeceğiz. Sezon sonunda kimin güleceğini hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.
Futbolu, tenis maçı gibi görmediğini ifade eden Portekizli teknik adam, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İyi oynamak, topu kontrol etmek, oyunu domine etmek ve rakibe pozisyon vermeyip pozisyon üretmektir. Bu ülkedeki insanların çoğunluğu, iyi oynamayı fazla pozisyona girip ama rakibe de fazla pozisyon vermek olarak görüyor. Futbolu, tenis maçı gibi görmüyorum. Böyle oynayan takımlara ‘iyi oynuyor’ deniliyor. Bana göre futbol pozisyon vermemek, oyunun çoğunu rakip alanda oynayıp, baskı yapmaktır. Bazı maçlarda top bir o kalede, bir bu kalede oluyor. Böyle oynayan takıma da iyi deniliyor. Bu benim için taktik ve organizasyon eksikliğidir.”
Taraftarın sabır göstermesi gerektiğini de vurgulayan Vitor Pereira, “Taraftarlar bize çok destek verdi. Bazı anlarda sabır göstermemelerinden dolayı küçük tepkiler oldu. Ben de taraftar olsam belki tepki verebilirdim. Sezon sonunda cevabı göreceğiz. Kimin güleceği ve haklı olduğunu göreceğiz. Benim buradaki mücadelem bu” şeklinde konuştu.
Torku Konyaspor Teknik Direktörü Kocaman: “Savunmada gole kadar son derece başarılıyken, ofansif olarak da son derece başarısızdık”
Torku Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman ise maçla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Oyunun iki yönü, savunma ve atak yönü var. Savunmada gole kadar son derece başarılıyken, ofansif olarak da son derece başarısızdık. Bu tip maçlarda iyi savunma yapmak çok önemliydi. Böylesi büyük takımların çok silahı var. Diğer taraftan hızlı hücumlar da bunun arkasına eklenmeli. Pas istasyonlarında topu oyun içinde tutarak takımın üzerinde savunma yükünü biraz daha azaltabilirdik. Maçın genelinde, golü yediğimiz dakikaya kadar bizim açımızdan sıkıntı buydu. Rakibimizin son derece ihtiyaç duyduğu bir anda, 3 puanı arzuladığı bir anda ön tarafta top tutma kalitemizi yüksek tutabilseydik belki maçın içinde olabilirdik. Başaramayınca baskı sürekli arttı. Fenerbahçe’yi tebrik ediyorum.”
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile eski futbolcusu Alex de Souza arasında yaşanan polemikle ilgili bir soruya da Kocaman, “4 sene geçirdim Fenerbahçe’de. Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve Alex’le uzun süre beraberliğim oldu. Şu anki pozisyonum gereği ne söylemem gerektiği hakkında biraz imtina etmekte fayda görüyorum. Bir tarafta Fenerbahçe Kulübü Başkanı, diğer tarafta karakteriyle ilgili bir şey söyleme hakkında sahip değiliz ama Fenerbahçelilerin gözünde yüksek futbol kalitesini sunmuş, saygı duyulacak bir futbolcu var. Dolayısıyla bir tarafı onaylamak, diğer tarafı tercih etmek, bir tarafı kötülemek şu anki pozisyonum itibariyle doğru bir şey değil. Polemiği tekrar artırmak istemiyorum. Bizim kültürümüz maalesef çatışma kültürü. Değerlerimizi koruma konusunda sıkıntılıyız. Bir tarafı haklı veya haksız göstermekten ziyade değerleri korumakta fayda olduğunu görüyorum” yanıtını verdi.