• Güncel
  • Haberler
Ana Sayfa Güncel Haberler Perakendeciler e-ticarete yöneliyor

Perakendeciler e-ticarete yöneliyor

-

Ülkemizde toplam perakende hacminin yüzde 3’ü e-ticaretten kaynaklanıyor. Yükselen kur ile artan kiralardan yakınan perakendeciler modern hayatın vazgeçilmezi olan e-ticarete yöneliyor.

Gelişen teknoloji ve internetin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte ulaşmak istediklerimize çok daha yakınız. İnternetten alış-veriş yapmak da artık olağan bir durum haline geldi. Her an elimizin altında olan bilgisayarlardan, tabletlerden, akıllı telefonlardan istediğimiz ürünleri bulup satın almamız mümkün. E-ticaret pazarı olarak adlandırılan bu alan ülkemizin toplam perakende hacminin yüzde 3’ünü karşılıyor. Kira masraflarından, yüksek kurdan şikâyetçi olan toptan perakendeciler bu alana yönelerek e-ticaret büyümesine katkıda bulunuyorlar.

E-ticaretin önemli bir alanını da hediyelik eşya sektörü oluşturuyor. Bu sektörde hediyelik meyve gibi farklı ürünler ortaya koyan Nefis Demet’in Genel Müdürü Devrim Aydın, gazetemizin sorularını yanıtladı.

Soru: E-ticaret pazarı hakkında bilgi verir misiniz? Hediyelik meyve pazarının e-ticarette payı nedir?

Devrim Aydın: Ülkemizde toplam perakende hacminin yüzde 3’ü e-ticaretten kaynaklanıyor. Yükselen kur ile artan kiralardan yakınan perakendeciler modern hayatın vazgeçilmezi olan e-ticarete yöneliyor. Türkiye’de 10 milyar TL’lik olan e-ticaret pazarında 2014’ten beri yükselişe geçen hediyelik meyve pazarı sektörün gözde oyuncuları arasında yer alıyor. Sosyal medya ve e-ticaretin gelişmesi ile 15 milyon TL’lik pazara ulaşan hediyelik meyve pazarında Nefis Demet, yüzde 67’lik payla sektörde liderliği oynuyor.

Soru: Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

- Reklam -

Aydın: Nefis Demet olarak 2008 yılından beri hediyelik meyve sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimizden gelen siparişlere göre meyve, kek, kurabiye, truffle ve karışık demetler hazırlıyoruz. Müşterilerimiz siparişlerini nefisdemet.com veya mobil uygulamamız üzerinden verebiliyorlar. Biz bir meyve demeti hediye portalı değiliz. Kendi ortamımızda aile ortamını sağlamayı başaran bir şirket olarak müşterilerimiz ile de aynı ortamı oluşturmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin de en anlamlı ve özel günlerinde de yanında olmayı amaçlıyoruz.

Soru: 2017 yılı hedefleriniz nelerdir?

Aydın: 2017 Yılında 9 yılda oluşturmuş marka değerini korumayı hedefliyoruz. Bu yıl 20 franchise vererek ailemizi büyüteceğiz. Franchiselarımız sayesinde ulaşabildiğimiz her noktaya meyve sepetlerimiz ile mutluluğu götürmek istiyoruz. Meyve demeti pazarında yaklaşık yüzde 67’lik bir paya sahibiz. Bu payımızı pazarda liderliğe gelerek arttırmayı hedefliyoruz. Günde 500-750 meyve demeti siparişi alıyoruz. Bu yıl meyve demeti hedefimiz 250 bin. Özel günler için yaptığımız indirim ve kampanyalar sayesinde siparişlerimizi daha da arttırmayı hedefliyoruz

Soru: Yılda kaç ürün sipariş alıyorsunuz?

Aydın: Ortalama 150.000 adet sipariş alıyoruz. Hedefimizde 250.000 adet

Soru: En çok hangi ürünler, meyveler tercih ediliyor?

En çok tercih edilen ürünler karışık ürünlerdir: çikolatalı meyve, truffle, kek ve kurabiyeden oluşan meyve demetleri.

Soru: Bu alana yatırım yapacak girişimcilerde hangi özellikleri arıyorsunuz?

Aydın: Öncelikle franchise taleplerinde dikkat edeceğimiz en önemli nokta markamıza ne kadar katkı sağlanacağı. Franchise vereceğimiz bölgede standarta uygun şekilde sepetlerin hazırlanması ve zamanında teslimat için franchisemızı uzun bir eğitim sürecinden geçireceğiz. Çalıştığımız sektör hediyelik meyve sektörüdür. Herkes sevdiğine verdiği hediyenin kusursuz olmasını ister. Dolayısıyla bayilerde aradığımız özellik bu işi severek ve kusursuz şekilde yapılmasıdır. Biz franchiselarımıza; lokasyon seçim desteği, eğitim, kurulum aşamasında danışmanlık hizmeti, reklam desteği, pazar sürekliliği, bilgi birikimi, yönetim desteği, pazarlama strateji yönlendirmesi gibi avantajlar sağlıyoruz. Ayrıca kazan kazan mantığı ile ilerliyoruz. Sitemizin dışında Türkiye’nin bu alandaki önemli markaları ile ürün tedariği konusunda iş ortaklığı yapıyoruz. O noktalardan ve merkezden gelen siparişleri lokasyon doğrultusunda franchiselarımıza yönlendiriyoruz.

Soru: Bu alana yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Aydın: Her işte olduğu gibi bu sektörde sevgi ve emek ister. İşinde titiz ve sabırlı olan elbette kazanır. Özel günlerde yoğunluğumuz diğer günlere göre 2-3 kat artıyor. Bizim için her özel günün ayrı bir heyecanı vardır. Birilerine sevdiklerinin hediyesini taşımak büyük bir mutluluk veriyor. Bizimle bu duyguyu yaşamak isteyenlerle bu sektörde olmayı çok isteriz.

- Reklam -
Mehmet Akgün
Mehmet Akgünhttps://sonsoz.com.tr
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun olup, Sonsöz Gazetesi'nde 2017 Mart ayından beri aktif gazetecilik yapmakta...

Güncel Haberler

3 yıl akciğerine yapışan kemikle yaşadı

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaşayan Ayşe Ekinci'nin (59) soluk borusuna, çorba içerken kaçan kemik, akciğerine saplandı.

Kapadokya’da mağarada çamur banyosu

Türkiye'nin önemli turizm bölgesi Kapadokya'da çamur banyosu yapılan kayadan oyma mağaralara, yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi.

Emlak, otomotiv, beyaz eşya hepsi de alarm veriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı.

Tango iki kişiliktir

Geçtiğimiz Temmuz 2019’da Rusya dışişleri bakanı Lavrov, Moskova’da bir gazeteye verdiği röportajda, ABD’ye açık bir mesaj verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları yükseliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayakları yükseliyor

Okan Buruk: Fenerbahçe maçı kötü başlangıcı silmek için önemli bir hedef

Süper Lig’in 2’nci haftasında Fenerbahçe ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdüren Medipol Başakşehir’de teknik direktör Okan Buruk, antrenman öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bu Haberler Kaçmaz

Basın kartı gönüllerde “sarı” Olmaya devam ediyor

Başbakanlık'a bağlı olan ve Sarı Basın Kartı’nın verildiği Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü kapatıldı, görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı'na devredildi.

Hükümet ve Memurlar Zam Konusunda Anlaşamadı

Ankara'da memurlar, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle önce iş bıraktı daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan atma eylemi yaptı.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz