1999 ve 2001 ekonomik kriz sonucunda, Türkiye İMF ve Kemal Derviş ile ekonomide yeni bir programı koalisyon hükümeti döneminde başlatmıştı.

2002’de Devlet Bahçelinin erken seçim çağrısı ile ANAP, MHP ve DSP baraj altında kalmış ve AKP iktidar olmuştu. Bu normaldir, çünkü İMF programları acı reçetelerdir ve halkın hoşuna gitmez. Sonuç olarak, halk intikamını hükümetten alır ve aldı.

2002 de AKP iktidar olduğunda, ekonomi düzelme yoluna girmiş, Kemal Dervişin başlattığı program harfiyen Ali Babacan tarafından uygulanmış ve AKP başarılı olmuştur. Daha sonra İMF ye gerek kalmamış ve yeni bir Standby anlaşması yapılmamıştır.

Unutmayalım ki AKP iktidar olduğunda, dünyada likidite fazlası vardı ve bu paralar kar getirecek pazarlar arıyordu.

Gelişmekte olan ülkeler arasında, yeni ve başarılı ekonomik performansı dikkat çekmiş ve gerek borsaya gerek para piyasasına çok büyük fonlar akmaya başlamıştı.

Bugün yine Amerikan Merkez bankasının dolar faizlerini indirmeye yönelmesi ile beraber 10 Trilyon doların üstünde para yine gelişmekte olan ülkelere gitmeye başlayacaktır. Ancak bu sefer Türkiye’nin mevcut ekonomik tablosu para çekmeye müsait değildir.

CDS primleri 500 ün üzerine çıkmış, 2019 bütçe açığı ilk 6 ayda harcanmış ise, kısa vadeli dış borçlar 170 milyar dolar ise, Standard and Poor’s, Fitch ve Moodys gibi reyting kuruluşlarının Türkiye için yatırım yapılamaz ülke olarak bizim notumuzu düşürmüş ise ve en önemlisi, yabancı ve yerli yatırımcı hukuk ve adaletimize güvenmiyorsa asla bir dolar yatırım gelmez.

Haklı veya haksız olarak, dünya basını, en çok gazeteci, akademisyen ve siyasilerin Türkiye’de hapislerde olduğunu yazmaya devam ettiği sürece yabancı yatırımcı güven duymaz.

Bırakalım yabancı yatırımcıyı, Türk yatırımcılar yatırım yapmaktan korkuyor.

Enflasyon % 15,7 ve banka faizleri % 24 verirken, net Türk lirasında reel faiz % 8,5 gelir getirirken bile Türk vatandaşları, tasarruflarının % 55’ini dövize çeviriyor. Dolarda ise faiz getirisi, % 2,5 gibi düşük rakam olmasına rağmen dövize güveni daha fazla görüyor ise Türkiye’nin bu paraları çekmesi zordur.

Olumsuz ekonomik durumunun dışında, yabancı ve yerli yatırımcıyı korkutan diğer faktörleri de unutmayalım.

S 400’ler geldiği zaman, ABD’nin uygulamaya koyacağı yaptırımlar.

Her ne kadar Trump Türk heyetine mavi bocuk dağıtıyordu ama esasen hiç hoşlanmadığı eski başkan Obama’yı kötülemek derdindeydi. Ama bizimkiler Trump’ın konuşmalarını Türkiye’nin haklı olduğunu söylediğini zannettiler. Unutmamak gerekir, Trump bu konuşmasında, 2020 seçimlerinde aday ve hedefi Obama’yı ve dolayısı ile Demokrat Partiyi kötülemekti.

Trump görüşmesini yansıtan Türk basını, ABD bize yaptırım uygulamayacak gibi gerçekten uzak, yine iç siyasete ve türbinleri hedef alan yazılar ve görüşler beyan ettiler. ABD’de başkan her şeye kadir değildir. Meclis, Senato, Pentagon ve gerçek bağımsız bir basın vardır.

F-35’ler ve S 400’ler konusunda ABD’de yasalar vardır ve Başkanın bu yasalara karşı gelme gücü yoktur. Yani KHK çıkartarak engelleyemez. Ancak, 6 ay kadar erteleyebilir veya 12 yaptırım maddelerinden seçebilir. Ancak 2020 seçim hazırlıkları başlamış olan ABD’de Trump, baskın olan Yahudi, Ermeni ve Rum lobilerini memnun etmek için bize sıcak davranması da zordur.

Sorunlarımız sadece bu değil, Doğu Akdeniz ve doğal kaynaklar paylaşımı büyük sorundur.

Bugün doğu Akdeniz’de 210 üzerinde harp gemisi ve en az 2 uçak gemisi mevcuttur. Bir kıvılcımın tehlikeli sonuçlara gidebileceği yabancı yatırımcı tarafından tabii ki biliniyor.

Avrupa Birliği, doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusunda karalı gözüküyor. Türkiye’nin ekonomik problemlerini muhtemelen fırsat olarak değerlendirmek isteyeceklerdir. Türkiye’nin ihracatının % 55’i AB ülkelerine olmakla beraber, yabancı yatırımcıların çoğunluğu yine AB ülkeleridir.

Suriye, Irak, terör örgütleri, Suriyeli mülteciler ve gelecekteki büyük sorunları yabancı ve Türk yatırımcılar bizim kadar iyi bilmekte.

Para korkaktır. Para sahipleri parayı idare etmez, para, sahibini idare eder, güven yoksa para da yoktur.

Mevsimsel olarak, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ekonomik açıdan rahatladığımız pembe aylardır. Bu ayların kıymetini bilelim.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz