Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Patates şimdi maliyetine satılıyor

Patates şimdi maliyetine satılıyor

-

FİYATI geçen yıl 5 liraya kadar yükselen patates, bugünlerde Nevşehir’deki doğal depolarda 35- 40 kuruş civarında alıcı bulabiliyor. Kayseri ve Sivas’taki patatesler ise yeni ekim olduğundan 60-70 kuruş arasında satılabiliyor.

Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık, kentteki doğal soğuk hava depolarında saklanan patatesin şu anki fiyatının maliyeti civarında olan 35-40 kuruşa satıldığını belirtti. Nevşehir’deki patateslerin fiyatının bu şekilde olduğunu kaydeden Altınışık, Kayseri ve Sivas’taki patateslerin ise biraz daha parlak ve yeni ekim olduğu için 60-70 kuruş arasında alıcı bulabildiğini ifade etti. Ziraat Odası olarak patates için yaptıkları hesaplamada ortalama 38-40 kuruş gibi bir maliyet çıkardıklarını belirtti.

Nevşehir ve Niğdeli çiftçilerin toplamda 1 milyon 200 bin ton patates ürettiğini belirten Altınışık, bunun neredeyse yüzde 50-60’ının satıldığını ifade etti.

PATATES HER YERDE EKİLMEMELİ

NEVSEHIR ZIRAAT ODASI BASKANI HUSEYIN ALTINISIK, SEHIRDEKI DOGAL SOGUK HAVA DEPOLARINDA SAKLANAN PATATESIN SU ANKI FIYATININ MALIYETI CIVARINDA OLAN 35-40 KURUSA SATILDIGINI BELIRTTI(FOTO:SINAN KORKMAZER/NEVSEHIR,DHA)

Patatesin sıkıntılı bir şekilde satılmasındaki etkenlerden birinin de 81 ilin 68’inde ekiminin yapılması olduğunu kaydeden Altınışık, “Patatesin bölgesi yok. Bitlis’te bile ekiliyor. Türkiye’de 81 ilin 68’inde patates ekilebiliyor. Çok ekim olduğu için, dışarıya da ihracat yapılmayınca ürün bolluğu yaşanıyor. Patateste ihracat olsa fiyatı 80 kuruş civarına çıkabilir diye düşünüyoruz. Ama iç piyasada bu kadar patatesin tüketilmesi biraz zor” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERİ BİLİNÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Patates üreticilerinin bilinçli olarak ekim yapması için çalıştıklarını anlatan Altınışık “Bilinçli ekimin özendirilmesi lazım, yasaklı ve hastalık yapan alanlara patates ektirilmemesi gerekiyor. Bu konuda Bakanlığımız, Tarım İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası olmak üzere bir ay önce ‘patates nasıl ekilir, hastalıktan nasıl kurtarılır, tohumu seçme’ gibi konularında çiftçilerimize konferans verdirdik. Ama bunun yanı sıra tabi ki kaçak ekim, hastalıklı alana ekim olmuyor dersek yalan söylemiş oluruz. Maalesef ekiliyor” dedi.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.