• Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Yazarlar Partilerin 1 Nisan hesapları

Partilerin 1 Nisan hesapları

-

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimde Türkiye’nin her noktasında alınacak sonuçlar önemli ama, bunlar arasında özellikle İstanbul ve Ankara ön plana çıkıyor.

Diyelim ki, Ak Parti, İstanbul ve Ankara’da büyükşehir belediye başkanlıklarını kazandı.

Böyle bir durumda hiç kuşku yok CHP fena halde karışır.

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun köşesine çekilmesini isteyenler seslerini her zamankinden daha yüksek tonda çıkarır. Muhtemelen bir-iki ay içinde seçimli olağanüstü kurultay toplanır ve başta genel başkan olmak üzere parti üst yönetimi değişir.

- Reklam -

İstanbul ve Ankara’dan birini AK Parti, diğerini CHP’li adayın kazanması ise Kılıçdaroğlu ve ekibine bir süre daha koltuklarını koruma fırsatı verir.

++

Gelelim, diğer seçeneğe:

İstanbul ve Ankara’yı Ak Parti’nin kaybetmesi bu partide de adeta deprem etkisi yaratır. Recep Tayyip Erdoğan yerini korur ama parti içinde hem genel merkez hem il örgütlerinde köklü değişiklikler olur.

İki büyük şehri kaybeden Ak Parti, başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin ağır baskısı altına girer, erken genel seçim tartışması yoğun biçimde başlar.

++

MHP ve Devlet Bahçeli’nin yerel seçim sonrasındaki kaderi İstanbul ve Ankara sonuçlarından ziyade iddialı oldukları kimi şehirlerdeki başarıya endeksli.

MHP, 6-7 kentte belediye başkanlıklarını ele geçirirse Bahçeli koltuğunu bugüne kıyasla daha da sağlamlaştırır.

İYİ Parti ve Meral Akşener’in gelecekleri de yerel seçimde büyük şehirlerden ziyade kendi adaylarını gösterdikleri yerlerde başarılı olup olmadıklarına bağlı.

++

Yerel seçim HDP için de büyük önem arz ediyor.

Son seçime göre gücünü koruyarak çıkan bir HDP bilinen politikasını aynı sertlikte sürdürür. Ciddi bir oy kaybının doğması ise HDP’de kartların yeniden karılması ve yönetim ve siyaset değişikliğini gündeme taşır.

++

Sonuç olarak şunu söylemek mümkün:

1 Nisan’da belli olacak yerel seçim sonuçları, bazı parti ve liderler için geleceklerini etkileyecek 1 Nisan şakalarına dönüşebilir.

- Reklam -
Önceki İçerikYankee come home
Sonraki İçerikÇevre mi 25 kuruş için mi?

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz