Ana Sayfa Yazarlar Partilerin 1 Nisan hesapları

Partilerin 1 Nisan hesapları

-

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimde Türkiye’nin her noktasında alınacak sonuçlar önemli ama, bunlar arasında özellikle İstanbul ve Ankara ön plana çıkıyor.

Diyelim ki, Ak Parti, İstanbul ve Ankara’da büyükşehir belediye başkanlıklarını kazandı.
Böyle bir durumda hiç kuşku yok CHP fena halde karışır.
CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun köşesine çekilmesini isteyenler seslerini her zamankinden daha yüksek tonda çıkarır. Muhtemelen bir-iki ay içinde seçimli olağanüstü kurultay toplanır ve başta genel başkan olmak üzere parti üst yönetimi değişir.
İstanbul ve Ankara’dan birini AK Parti, diğerini CHP’li adayın kazanması ise Kılıçdaroğlu ve ekibine bir süre daha koltuklarını koruma fırsatı verir.
++
Gelelim, diğer seçeneğe:
İstanbul ve Ankara’yı Ak Parti’nin kaybetmesi bu partide de adeta deprem etkisi yaratır. Recep Tayyip Erdoğan yerini korur ama parti içinde hem genel merkez hem il örgütlerinde köklü değişiklikler olur.
İki büyük şehri kaybeden Ak Parti, başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin ağır baskısı altına girer, erken genel seçim tartışması yoğun biçimde başlar.
++
MHP ve Devlet Bahçeli’nin yerel seçim sonrasındaki kaderi İstanbul ve Ankara sonuçlarından ziyade iddialı oldukları kimi şehirlerdeki başarıya endeksli.
MHP, 6-7 kentte belediye başkanlıklarını ele geçirirse Bahçeli koltuğunu bugüne kıyasla daha da sağlamlaştırır.
İYİ Parti ve Meral Akşener’in gelecekleri de yerel seçimde büyük şehirlerden ziyade kendi adaylarını gösterdikleri yerlerde başarılı olup olmadıklarına bağlı.
++
Yerel seçim HDP için de büyük önem arz ediyor.
Son seçime göre gücünü koruyarak çıkan bir HDP bilinen politikasını aynı sertlikte sürdürür. Ciddi bir oy kaybının doğması ise HDP’de kartların yeniden karılması ve yönetim ve siyaset değişikliğini gündeme taşır.
++
Sonuç olarak şunu söylemek mümkün:
1 Nisan’da belli olacak yerel seçim sonuçları, bazı parti ve liderler için geleceklerini etkileyecek 1 Nisan şakalarına dönüşebilir.

1 Yorum

  1. CHP DE KILIÇDAROĞLU 9 KEZ MHPDE BAHÇELİ 14 KEZ SEÇİM KAYBETTİĞİ HALDE HALA KOLTUKLARINI KORUMAMAKTADIR 1 NİSANDAN SONRA DA PEK FAZLA BİR ŞEY DEĞİŞMEZ ÇÜNKÜ TÜRKİYEDE HİÇ BİR PARTİDE PARTİ İÇİ DEMOKRASİ YOK

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

Bu Haberler Kaçmaz!

Sosyal medya hesabından vazgeçmeye razıyız

Türkiye’de on tüketiciden dördünün (%41) hayatları boyunca verilerinin gizli kalmasını garanti altına almak için sosyal medya hesaplarından vazgeçmeye razı olduğunu ortaya çıkardı.