Papa: Beni Kilise’de reform yapmaktan alıkoyamayacaklar

133

KATOLİK Kilisesi’nin lideri Papa Francesco, Vatikan’dan sızan belgelerle üst düzey din adamlarının şatafatlı hayatı ve yolsuzlukların ortaya döküldüğü “Vatileaks 2” skandalına ilişkin konuştu. Mütevazı bir hayat sürerek, inançlılara örnek olmaya özen gösteren Papa, bu üzücü olayların, kendisini Kilise’de reform çalışmaları yapmaktan alıkoyamayacağını söyledi.
“Yoksullar için yoksul bir kilise” yaratma amacını güden Papa Francesco, Katolik cemaatinin yönetim merkezindeki lüks ve savurganlığın ifşa olmasına yol açan “köstebek” skandalı hakkında açıklamalarda bulundu.
Vatikan’ın Maliye Başmüfettişi Libero Milone’nin bilgisayarına sızılarak,  Buradaki belgelerle iki kitabın piyasaya sürülmesinden 3 gün sonra, Pazar duası Angelus’un ardından konuşan ruhani lider, “Sevgili kardeşlerim, çoğunuzun Kutsal Makam’a (Vatikan) ait gizli belgelerin çalınması ve yayımlanmasına ilişkin son günlerde dolaşan haberlerden rahatsız olduğunuzu biliyorum” diye sözlerine başladı. Söz konusu belgelerin elde edilmesinin bir suç olduğunu belirten Papa, bu hareketin, kimseye yardımı dokunmayan “içler acısı bir hareket” olduğunu ekledi. Kendisinin ve çalışma arkadaşlarının, sızdırılan bu belgeleri zaten iyi bildiğini dile getiren Papa Francesco, bizzat kendisinin, bu belgelere ilişkin çalışma yapılması talimatı verdiğini söyledi.