“PANDEMİ SÜRECİNDE ESNAFIMIZA 25 BİN TL KREDİ DESTEĞİ SAĞLADIK”

0
116

S.S. Dikmen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Köksal Özcan, pandemi sürecinde esnafların yaşadığı sıkıntıları ve bu süreçte kooperatif olarak ne gibi faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin gazetemize konuk oldu.

ESMA ALTIN- S.S. Dikmen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Köksal Özcan, pandemi sürecindeki yaşanan kapanmalar nedeniyle büyük bir ekonomik sıkıntı içerisine giren esnaf kesimine yönelik ne gibi çalışmalar yaptıklarına dair gazetemize konuştu. Özellikle kapanmaların olduğu dönemde esnafların kira, kredi ve fatura ödemeleri gibi masraflarını karşılamada sıkıntılar yaşadığını belirten Özcan; “Esnaflarımıza bu pandemi döneminde 25 bin TL destek kredileri sağladık. Bu kredi imkanını kooperatifimize kayıtlı olan hemen hemen çoğu esnafımıza sağladık. Sonrasında da 0,9 buçuk oranla kredilerimizi vermeye devam ettik. Pandemi sürecinde ilk verdiğimiz krediler 0,4 buçuk oran olarak gerçekleşti. Bu oranda kredi alan esnaflarımız kredi oranı 0,9 buçuğa yükseldiği zaman da aldıkları 0,4 buçuk oranla kredilerini ödemeye devam ettiler. Bu şekilde de devam ediyoruz.
‘PANDEMİ SÜRECİNDE ESNAFLARIMIZA 25 BİN TL KREDİ DESTEĞİ SAĞLADIK’
5 yıldır faaliyet gösteren kooperatif hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Özcan, pandemi sürecindeki kredi imkanlarına ilişkin şunları anlattı; “2016 yılında kurulduk. Pandemide esnaflarımıza, esnaflarımız içerisinden de ağırlık olarak kuaför ve güzellik merkezlerine yönelik kredilerimiz oldu. Bunun sebebi de daha çok çevremizde bu esnaf kesimimiz yer alıyor. Onlara bu pandemi döneminde 25 bin TL destek kredileri sağladık. Bu kredi imkanını kooperatifimize kayıtlı olan hemen hemen çoğu esnafımıza sağladık. Sonrasında da 0,9 buçuk oranla kredilerimizi vermeye devam ettik. Pandemi sürecinde ilk verdiğimiz krediler 0,4 buçuk oran olarak gerçekleşti. Bu oranda kredi alan esnaflarımız kredi oranı 0,9 buçuğa yükseldiği zaman da aldıkları 0,4 buçuk oranla kredilerini ödemeye devam ettiler. Bu şekilde de devam ediyoruz.”
Esnaflar için bankadan kredi çekmek yerine kendilerinden kredi almalarının avantajlarından söz eden Özcan, sözlerine şöyle devam etti; “Örneğin; bir üye esnafımızın bizden 5 yıllığına 10 bin lira çektiğini düşünelim. Şu anki faiz oranıyla 130 bin lira geri ödemesi oluyor. Bankadan çektiğinde ise 165 bin lira ödüyor. Arada neredeyse yarı yarıya bir faiz farkı var. Dolayısıyla tabi ki kooperatifimizden kredi almak esnaflarımızın daha çok işine geliyor diyebilirim. Esnaf sicili olan bütün esnafımız bundan faydalanabiliyor. İlla ki kuaför, güzellik salonu değil, terziler, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, kuyumcular olsun esnaf sicili olan tüm esnaflarımız kredi kullanabiliyor. Ben daha önce Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri Ve Manikürcüler Esnaf Odası (AKGO)’nın başkanvekiliydim. Aynı zamanda mesleğim de kadın kuaförlüğü. Dolayısıyla çevremizde daha çok bu yönde oluyor.”
‘ESNAFLARIMIZA ERZAK YARDIMLARINDA DA BULUNDUK’
Pandeminin en yoğun yaşandığı dönemde kapanmalar ile sıkıntıya giren esnafların o dönemde yaşadıklarını aktaran Özcan, şunları dile getirdi; “Kendi sektörümden bahsederek örnek vermek istiyorum. 2 aya yakın bir süre kapanma oldu. İşyeri kirada olanlar var, evi kirada olanlar, kredisi olanlar var. Bunlar da çalışamayınca borçlar birikti. Kredi de çekse sonuçta geri ödeyeceği bir kredi olacağı için insanlar çok sıkıştı. Devletimizin 750 lira kira desteği verdi. Ama bu insanların sıkıntıları sadece kira desteği ile bitmiyor. Yaşam olarak bütün faaliyetleri devam ediyor. Evinde çocukları olanlar var. Erzak sıkıntıları oldu. Biz bu süreçte kooperatifimiz olarak erzak yardımları da yaptık. Kendi bütçemizden, durumu iyi olan arkadaşlarımızdan para toplayıp ramazan paketleri dağıttık. İnsanların gerçekten de o 100 liralık erzak paketine ihtiyaçları oldu. Hala da bu pandemi süreci bitmiş değil. Şu anda açıldık ama insanların geçmişten kalan o 2 aylık borçlarının birikmişliğini ve bunun getirdiği sıkıntıları hala çekiyorlar. Bu süreçte dükkanını kapatan çok esnafımız var. Çünkü çıkış bulamadılar. Kuaförler kapattı, güzellik salonları kapattı. Bu şekilde işi bırakıp birkaç arkadaşımın belediyeye girdiğini, yine birkaç arkadaşımın marketlerde kasiyer olarak çalışmaya başladığını biliyorum. Yapacak bir şey yoktu. Mecbur bırakmak zorunda kaldılar. Bir yerden bir kazanç gelmesi lazım çünkü.”
Devlet tarafından esnaflara sağlanan destekleri değerlendiren Özcan, şunları ifade etti; “Devletimiz 750 lira kira desteğinin yanında 3 ay boyunca 1000 lira normal yardımda bulundu. Devletimizin toplamda 3 bin lira gibi bir desteği oldu. Hiç yoktan iyi diyoruz. Çünkü insanlar artık evlerinde Ayşe, Fatma Hanımı arayıp evlerine saç kesmeye gidiyorlardı. Çünkü 50 lira, 50 liradır diyorlardı. Dolayısıyla ayda 1000-1500 lira gibi bir rakam da gelince tabi ki hiç kimsenin yarasını tamamen sarmaz ama ufak da olsa pansuman oldu. Devletimiz tarafından verilen bu desteklerin bana göre kesinlikle katkısı oldu.”
‘GELECEK SEÇİMLERDE AKGO’NUN BAŞKANLIĞINA ADAYIM’
AKGO’nun yeni başkanlık seçimi için adaylığını koyduğunu ve gelecek hedefleri hakkında bilgi veren Özcan; “2 senedir hemen hemen pandemi yaşıyoruz ve 2 ay kadar da bir kapanma yaşadık. Kendi odamız olan AKGO hiçbir esnafına selam bile vermedi o dönem. Hatta televizyonlarda yayınlanan kamu spotlarında bu virüs sanki kuaför salonlarından yayılıyormuş gibi anlatıldı. Ama aslında tam tersi kuaför ve güzellik salonlarımız oldukça hijyenik ortamlar. Aynı birer poliklinik gibi. Hatta kuaförlerin bir tezgahı boş bir tezgahında müşteri ağırlıyor ve hijyenik. Güzellik salonlarımız ona nazaran tamamen kullan at mantığına dayalı çalışıyor. Biz böyle titiz, böyle hijyenikken bir markete girin. Marketler tıklım tıklım. Kamu spotlarında sadece kuaförler paylaşılıyor. Bunun için bizim odamız hiçbir şey yapmadı. Hatta pandemi ilk çıktığında iki tane arkadaşımız virüse yakalandı diye yayın yaptı. İlk başta kapanalım diye ısrar ettiler, sonra da açılalım dediler. Kesinlikle burada yardım edilmesi gereken hiçbir esnafına yardım edilmedi. Sadece Çankaya Belediyesi’nin geçtiğimiz ramazanda odamıza verdiği Çankaya bölgesinde kaç tane kuaför ve güzellik salonu varsa o kadar erzak verildi ve o erzağı bile dağıtamadılar. Erzakı belediye verdi zaten. Onun dağıtımını bile gerçekleştiremediler. O yüzden insanlar tabi ki mağdur olur. Bu nedenle AKGO’ya adayız. Elimizden geldiğinde, gücümüzün yettiğince çalışacağız. Odamız üyelerinin haklarına savunmak, devletimize köprü olmak için vardır. Maalesef bizim odamız bu pandemi döneminde bunu sağlayamadı. Türkiye’de ilk defa üyelerini mahkemeye veren tek oda da bizim odamız. Pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntıda olan üyelerden bazılarının aidat borcu biriktiği için odamız tarafından mahkemeye verilmiş.” şeklinde konuştu.

- Reklam -