Pandemi öğrencilerin davranışlarını değiştirdi

0
8
- Reklam -

Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım, “Yüz yüze öğretime geri dönen üniversite öğrencilerinde davranışsal problemler gözlemliyoruz. Pandemi öğrencileri değiştirdi” dedi.

Kovid-19 salgınında eğitim-öğretime ara verilmek zorunda kalınmış, uzaktan öğretime geçiş yapılmıştır. Uzaktan öğretimin yüz yüze öğretime göre daha konforlu bir alan sunduğu belirtilse de akademik olarak daha az verim sağladığı bildirilenler arasında yer alıyor. İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım yüz yüze eğitime geri dönen öğrencilerdeki değişiklikleri şöyle anlattı:

“Yüz yüze eğitimde öğrencilerin geçmiş kendilikleriyle karşılaşamayacağımız aşikârdır. Her bireyin kendine özgü bir kişiliği vardır ve bireylerin stres faktörleriyle baş etme stratejisi birbirinden farklıdır. Bu noktada, psikolojik sağlamlığı tam bireylerin tüm bu değişimlerden psikolojik anlamda yara almadan sıyrılabildiğini gözlemlemekteyiz. Baş etme stratejileri yetersiz kalmış bireylerde, strese bağlı olarak gelişen birtakım davranışsal problemler gözlemekteyiz.”

- Reklam -
- Reklam -