Pandemi engel olamadı ödüller dağıtıldı

0
18

Engelsiz Filmler Festivali’nde ödüller sahiplerine verildi. Online olarak yapılan ödül törenine pandemi engel olmadı. Online olarak gerçekleştirilen gösterim ve ödül töreni ile ödüller sahiplerine kavuştu.

Özgür ALTIN/ANKARA

Engelsiz Filmler Festivali (EFF) sonunda ödüle layık görülen eserler ve sanatçılar ödüllerine kavuştu. Online olarak gerçekleştirilen festivalde; En İyi Senaryo Ödülü’ne Kız Kardeşler filmi ile Emin Alper, En İyi Yönetmen Ödülü’ne Maddenin Halleri filmi ile Deniz Tortum ve En İyi Film Ödülü’ne Maddenin Halleri filmleri aldı. Seyircilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü’nün sahibi ise, aynı zamanda Festival’in en çok izlenen filmi de olan, Kıvanç Sezer’in yönettiği Küçük Şeyler oldu.

‘YIL SIRADIŞI ÖDÜL DE SIRADIŞI’

Yaşanılan pandemi nedeni ile sanat severler ile sanatçıları bir araya getiremediklerini belirten festival yönetmeni Ezgi Yalınalp online olsa da ödüllerin verilmesini değerlendirdi. Yalınalp: “ Bu sıra dışı yılda ödül töreni de sıra dışı bir şekilde çevirim içi duyurulacak. Engelsiz Filmler Festivali’nin pandemi koşullarında çevirim içi olması kararını aldık. Çevirim içi bir festivali organize etmek hem bizim için hem de birlikte hareket ettiğimiz sinemacılar ve destek veren kurumlar için alışık olmadığımız bir süreçti. El birliğiyle bu dönemi geride bırakarak Engelsiz Filmler Festivali’ni izleyicilerle buluşturmaktan mutluyuz. Önümüzdeki festivalde tekrar sinema salonlarında olmayı umuyoruz. Bu yıl da tüm Türkiye için erişilebilir bir festival sunmak, her zaman festivalde ağırlama fırsatı bulamadığımız yönetmenlerle söyleşiler yapmak ve bu söyleşileri herkese ulaştırmak için bir imkânımız olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR EDİLDİ

Festivale katkılarından dolayı teşekkür edilen Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen engelsiz bir belediyecilik hedeflediklerini

vurguladı. Büyükerşen: “ Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak engelsiz bir Eskişehir için çalışıyoruz. Engellilerin hayata eşit katılımı için şehrimizi erişilebilir bir şehir yapmak en önemli amaçlarımızdan birisi olmuştur. Bunun için engelli vatandaşlarımızı ulaşım desteği vererek, imkânı olmayanlara cihaz desteği vererek, belediyemize ait tüm merkezlerimizi erişilebilir hale getirerek engelli vatandaşlarımızın sosyalleşmesine katkı sunmaya devam edeceğiz. Engellilerin sosyal hayata katılması, kültür ve sanat etkinliklerine katılması da en az diğerleri kadar önemlidir. Engelsiz Filmler Festivali de film izlerken engelleri ortadan kaldıran formatıyla herkesin kültür ve sanat etkinliklerine eşit katılımını sağlayarak çok önemli bir misyonu yerine getirmiş oluyor. Bu yılki festival engelli ve engelsiz tüm sinemaseverleri ekranların karşısında bir araya getirdi. Bundan sonra da sağlıklı günlerde tekrar sinema salonlarında görüşmek dileğiyle” dedi.

Festivale yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda sanat sever katıldı. Online olarak gerçekleştirilen festivalde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut da bir açıklamada bulundu. Landrut: “ Bu festival özel bir anlama sahip. Hedef kitlesi engelli bireylerden, görme ve duyma zorlukları çeken kişilerden oluşmakta. O yüzden bu çok özel bir girişim. Avrupa Birliği, Engelli Haklarına İlişkin Sözleşmeyi kabul etmiştir. Biz de Avrupa Komisyonu olarak bu konuda bilinç yaratmak, bu kişilerin karşılaştığı zorluklara dikkat çekmek ve normal bir yaşam sürdürebilmelerini sağlamak için gereğini yapıyoruz. O nedenle bu festival büyük bir önem taşıyor. Filmlerin ise; toplumu ya da toplum konusundaki algıyı dönüştürmede ne büyük rol oynadığını biliyoruz. O nedenle organizatörlere tekrar teşekkür ediyoruz.” dedi.

PANDEMİ SONRASINA VURGU

Pandemi nedeni ile festivalin online yapıldığına vurgu yapan Kız Kardeşler filminden Emin Alper, gelecek yıl pandeminin sonlanmasını ve salonların dolmasını diledi. Festivalde En İyi Senaryo Ödülü’ne Kız Kardeşler filmi ile layık görülen Emin Alper şunları kaydetti; “ Bu pandemi ortamında uzaktan da olsa festivalin bir parçası olabildiğimiz için mutluyuz. Engelsiz Filmler Festivali’ne ve bizi bu ödüle layık gören jüri üyelerine teşekkür ediyorum. Umarım pandemi sonrasında tekrardan salonlarda buluşabiliriz.”

2013 yılından beri engelleri kaldıran festival herkesin eşit koşullar altında sanatla buluşmasını sağlamakta. Engelli bireylerin EFF’nin çalışmaları ile sanata ulaşması ve yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkânına sahip olmalarını amaçlamakta. Bu amaçla 2013 yılından beri festival kapsamında güncel sinema örnekleri göremeyenler için sesli betimleme, duyamayan ya da az duyan kişiler için ise altyazıyla gösteriliyor. Film sonrası söyleşiler işaret dili çevirmeni eşliğinde yapılıyor.

Festivaldeki atölye, panel, ödül töreni gibi yan etkinlikler erişilebilir bir altyapıyla gerçekleştirilmekte. Tüm festival mekânları erişilebilir alanlardan seçiliyor. Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının güncel ve klasik örneklerinden otuzun üzerinde uzun, kısa ve belgesel filmi erişilebilir olarak hazırlıyor. Bu filmleri Engelsiz Filmler Kütüphanesi’nde derleyerek bir sinema arşivi oluşturuyor. İlk dört yılında yalnızca Ankara’da gerçekleşen festival, 2017 yılından beri Ankara’nın yanı sıra İstanbul ve Eskişehir’de de izleyiciyle buluşuyor. Engelsiz Filmler Festivali, 2019 yılında BE IN! Erişilebilir Festivaller Ağı adında uluslararası bir oluşumun da kurucu üyelerinden biri oldu. EFF ile birlikte Klappe Auf! Kısa Film Festivali (Hamburg/Almanya), Oska Bright Film Festivali (Brighton/İngiltere), Festival Inclus (Barselona/İspanya), European Film Festival Integration You and Me (Koszalin/Polonya) ve The Extraordinary Film Festivali (Namur/Belçika) insiyatifi ile kurulan ağ, sinemada erişilebilirliğin uluslararası arenada görünür kılınmasını ve engelli bireylerin filmlerde daha fazla temsilini amaçlıyor.