Pandemi döneminde internet kullanımı arttı

0
66

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu  özellikle dijitalleşen dünyaya vurgu yaptı.

Korona Virüs Salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilgi ve iletişim altyapılarının önemini daha da arttırdığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu özellikle uzaktan toplantı, eğitim ve video konferans sistemlerinin ne kadar önem kazandığına dikkat çekti.

Bakan Adil Karaismailoğlu pandemi döneminde vatandaşların internet kullanımının arttığını bunu düşünerek gerekli adımları attıklarını ifade etti. Bakan Karaismailoğlu: “ Salgın sürecinin başlangıcından itibaren ilk 3 aylık dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sabit abonelerin aylık internet kullanımı yüzde 51, mobil abonelerin aylık internet kullanımı yüzde 56 arttı. Güçlü haberleşme altyapımızla operatörlerimiz, tüm trafik artışlarını karşılayarak vatandaşlarımıza kesintisiz iletişim sunmaya devam etmektedir. Diğer yandan vatandaşlarımızın artan zorunlu iletişim ihtiyaçlarına yönelik çözümler de üretmekteyiz.” dedi.

Öğrencilerin uzaktan eğitim almaları için çalıştıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Bu sayede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak öğrencilerimizin uzaktan eğitim süreçlerine destek oluyoruz. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile yapmış olduğumuz bu çalışmalar ile ihtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğimizin altını çizmek istiyorum.”

SİBER SALDIRILARA GEÇİT YOK

Pandemi döneminde özellikle internet üzerinden yapılan ödemeler, alışveriş ve nakit transferinin güvenli yapılması için tedbirlerin arttırıldığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu şunları aktardı; “Siber vatanımızda da gözetimimizi ve hakimiyetimizi büyük bir hassasiyetle sürdürmekteyiz. 6 ayda, korona konulu, zararlı yazılım türündeki siber tehditlerle ilgili birçok önleyici faaliyeti yerine getirmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede Kovid-19 ile alakalı 42 adet zararlı yazılım tespiti, 420 komuta kontrol merkezinin engellenmesi, 71 sahte video konferans uygulamasının tespiti ve engellenmesi, uzaktan yönetim servisleri ve ara yüzleri ile ilgili toplamda 5 bin 879 zafiyetin tespiti ve kapattırılması, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.”

FİBER HABERLEŞME ALTYAPISI KURULACAK

Trafik güvenliği, trafik sıkışıklığı ve karbon salınımını azaltmak için yeni bir proje başlattıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu yollarda fiber haberleşme altyapısı kurularak bu sorunlara çözüm bulunacağını aktardı. Bakan Karaismailoğlu: “AUS alanında ihtiyaç duyulacak konularda mevzuat oluşturulması için gerekli çalışmaları yapacağız. Ulusal AUS mimarisini hazırlayarak, entegrasyon standartlarını ülkemiz ihtiyaçlarına göre belirleyeceğiz. İl Trafik Kontrol Merkezleri ve Karayolu Trafik Kontrol Merkezlerinin kurulmasıyla koordinasyonu sağlayacak geleceğe dönük ulaşım planlamalarıyla olay yönetimi yapacağız. AUS altyapısını güçlendirmek ve bu istemlerinin haberleşme ihtiyacını karşılamak için Karayolları Genel Müdürlüğümüzün sorumluluk alanındaki bölünmüş yollar ve otoyollarda fiber haberleşme altyapısını tesis edeceğiz.” dedi.

Büyükşehirlerin en büyük problemlerinden biri olan otopark bulma durumuna da çözüm olarak akıllı otopark sistemlerini gösteren Bakan Karaismailoğlu sözlerine şöyle devam etti; “ Şehirlerimizde otopark problemlerinin çözümlenmesi, zaman ve yakıt tasarrufunun sağlanması amacıyla akıllı otopark projelerinin gelişmesine zemin hazırlayacak bir uygulama geliştireceğiz. AUS teknolojilerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen çözümlerin nihai ürüne dönüşümüne katkı sağlayacak bir iş birliği-AUS test ve uygulama koridoru kuracağız. Yapay zeka, derin öğrenme, büyük veri, mobil teknolojiler, robotik, Endüstri 4.0 gibi teknolojilerdeki gelişmelerin AUS sektörü üzerindeki etkileri ve kullanım alanlarına yönelik çalışmaları da önümüzdeki yıllarda yürüteceğiz. Toplu taşımanın daha konforlu hale getirilmesi ve vatandaşlarımızın teşvik edilmesi için yolcu bilgilendirme sistemleri kuracağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz