Pandemi dış çekimleri arttırdı

0
67

Özgür ALTIN/ANKARA

Korona Virüs Salgını sosyal hayatta bir çok değişikliğe neden oldu. Geçtiğimiz aylarda yeni normale geçilmesi düğün, nişan ve nikah yapacakların acele etmesine neden oldu. Bu aşamada Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında evlenenlerin sayısı iki katına çıktı.

Ankara’da uzun yıllardır düğün, nişan, nikah ve doğum fotoğrafları çeken Yiğit Saveri özellikle son 3 ay içinde işlerin iki katına çıktığını ifade etti. Saveri: “Geçtiğimiz yıllara göre artış oldu. Geçen sene çekimler için birer gün ara verirken bu sene neredeyse aynı gün 2 farklı çekim yaptığımız oldu.” dedi.

- Reklam -

‘PANDEMİDE EVLENENLER ARTTI’

Pandemi döneminde insanların evlerinden çıkmadığına hatta arayarak düğünlerini ertelediklerini ancak yeni normalle birlikte ertelenen düğünlerin alelacele yapıldığını ifade eden Yiğit Saveri; “Yasaklar gelene kadar düğünlerini hemen yaptırmak isteyen vatandaşlar, çekimlerinin tarihlerini öne çektiler. Geçen sene bir çekimden diğerine bir gün en az boşluk bırakırken bu sene yeniden yasaklar hemen başlar diye insanlar acele ile çekimlerini gerçekleştirdiler. Alelacele aynı gün içinde birden fazla düğünün, nişanın ve nikahın dış mekan çekimlerini yaptığımızı bilirim. Yani geçen senelere göre evlenenlerin sayısında benim gözlemim artış var.” Şeklinde ifade etti.

Eylül ayında ilan edilen İçişleri Bakanlığı yasaklarına uyduklarını ifade eden Saveri sözlerine şöyle devam etti; “Biz pandemiden önce de sadece dış çekimleri gerçekleştiriyorduk. Yeni normalde de salgın kurallarına uygun olarak dış çekimleri gerçekleştirdik. Normalde dış çekimlerde en az 20 kişi olurduk. Gelin, damat arkadaşları bizim ekip falan. Ancak pandemi sonrasında sayıyı çok azalttık. Şuan 3 veya 4 kişi çekimleri gerçekleştiriyoruz”

DÜĞÜNLERİN KISITLANMASI

Düğün, nişan ve nikah gibi etkinliklerin kısıtlanmasını da değerlendiren Saveri alınan kararların doğru olduğunu ancak bu sektörden ekmek yiyenlere destek olunması gerektiğini vurguladı. Saveri: “Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve yetkililerin uyarıları ve kurallarının öneminin farkındayız. Destekliyoruz da. Ancak kapalı ortamlarda düğün, nişan gibi etkinlikleri çeken arkadaşlarımız bu işten çok etkilendi. Bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz.” dedi.

Yaptıkları çekimlerin dış mekanlarda yapıldığını ve her türlü pandemi kuralına uyulduğunu ifade eden Saveri sözlerine şöyle devam etti; “Evlenecek çiftler anı olması için pandemi döneminde özellikle dış mekanlarda çekim yapılmasını tercih ediyorlar. Bizde zaten eskiden beri yaz ayının avantajını kullanarak özellikle Ankara’nın görsel güzellikleri ile çiftlerimizi buluşturuyorduk. Ancak bu aşamada işi daha da titiz hale getirdik ve önce hijyenik destek alarak çekimleri gerçekleştirdik. Fotoğraflarda genelde maske göstermiyoruz ama mesafe kuralına dikkat ediyoruz. Ayrıca sürekli dezenfektan ve kolonya ile her noktadan sonra hijyen önlemi alıyoruz.”

TEMASTAN UZAK ÇEKİMLER

Yapılan dış çekimlerin özellikle insanların ve kalabalığın olmadığı alanlarda gerçekleştiğini ifade eden Saveri sözlerine şöyle devam etti; “Hem biz fotoğrafçılar, hem de gelin ve damat ayrı arabalarda çekim yapacağımız yere gidiyoruz. Ayrıca çekim yaparken en az bir metre mesafeden pozlar yakalamaya çalışıyoruz. Gelin ve damat arkadaşlarda zaten bize destek oluyorlar. Onlarda bu durumun böyle olmasını istiyorlar. Aynı zamanda da hayatlarının en önemli gününde anılarının eksik olmasını da istemiyorlar. Bu kapsamda Hayat Eve Sığar uygulamasını da kullanıyoruz. Bazen çiftler bizden bazen de biz onlardan kod istiyoruz ve riskin az olduğu yerlerde çekimlerimizi gerçekleştiriyoruz.”

‘HES KODU ÇOK İŞİMİZE YARADI’

Özellikle bu aşamada açıklanan kurallar ile HES kodunun işlerinde çok büyük yararını gördüklerini belirten Saveri sözlerine şöyle devam etti; “Özellikle HES kodu ve uygulaması çok işimize yaradı. Örneğin çift bizi arıyor şurada buluşalım çekimi yapalım. Hemen diyoruz bizim HES kodumuz bu negatifiz sizde hemen paylaşın diye, onlarda hemen paylaşıyorlar. Ayrıca çekim yerlerine gitmeden önce beraber bakıyoruz risk alanı olarak değerlendiriliyorsa orayı iptal edip daha risksiz ve hatta riskin olmadığı alanları tercih ediyoruz. Böyle olunca hem çiftlerimiz mutlu oluyor ve güvenle hayatına devam ediyor, hem de biz mutlu oluyor ve güvenle hayatımıza devam ediyoruz”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz