Pandemi değil açlık vuracak

0
74

Pandemi ve hayat pahalılığı altında ezilen vatandaşlar, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyecek duruma geldi. Salgın nedeniyle milyonlarca vatandaş eve kapanırken, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşıyor..Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bu zor dönemde bir de elektrik ve doğalgazlarının borçları nedeniyle kesilmesi vatandaşları içinden çıkılmaz bir duruma sürüklüyor.


2020 yılında faturalarını ödeyemediği için 3 milyonu aşkın vatandaşın elektrik ve doğalgazı kesildi. 2 milyon 530 bin abonenin faturasını ödeyemediği için elektriği, 579 bin 642 abonenin de faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesildi. 1 Nisan’da yani dün yapılan son zamla doğalgaza 4 ayda 4. zam yapıldı Bu zamla birlikte doğalgaz yüzde 6.1 oranında zamlandı. Ödenemeyen faturalar nedeniyle her ay 80 bin hanenin doğalgazı kesiliyor.


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pandemi nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen vatandaşların sorununu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Gürer’in önergesine verdiği yanıta göre 2020 yılının ilk 9 ayında borçlarını ödeyemediği için 107 bin elektrik,51 bin 500 doğalgaz abonesinin de abonelikleri iptal edilmiş.


Yine Bakan Yılmaz’ın verdiği yanıta göre 2020’nin ilk 9 ayında meskenlere ait 100 milyon lira tutarında elektrik ve 400 milyon tutarında da doğalgaz olmak üzere toplam 500 milyon liralık ödenmemiş fatura bulunuyor.
Salgın sürecinde geliri düşen esnaf ve sanatkarlara elektrik ve doğalgaz borcu kaynaklı icralar peş peşe geliyor. Yapılan tespitlere göre her 4 esnaftan biri elektrik ve doğalgaz faturasını ödeyemiyor. Ödeyenlerde borçlanarak ödeyebiliyor. Esnaf çareyi kepenk kapatmakta bulurken, elektrik ve doğalgaza yapılan zam ise hiç durmuyor.

Elektrik borçları yüzünden sulama yapamayan çiftçimiz ise hacizli durumda. Çiftçinin zor günler geçirdiğini ifade eden Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, “ Pandemi, kuraklık ve elektrik borçları çiftçinin belini büküyor. Artan enerji maliyeti ve borçlar nedeniyle enerji giderleri çiftçimizin ödeme gücünü aşmıştır. Elektrik enerjisi borcumuz ve faizleri her geçen gün artmakta olup ödenmesi zorlaşıyor. Bu durum içinden çıkılmaz bir sorun haline gelmiştir. Çiftçinin borcu nedeniyle elektrikleri kesilmekte sulama yapamamaktadır” diyor ve konu yakın bir gelecekte gıda güvenliğimizi tehdit eder duruma gelecektir. uyarısını yapıyor.


Uysal’ın bu yerinde ve haklı uyarısını TEPAV verileri de doğruluyor. TEPAV verilerine göre ülke genelindeki çiftçi sayısı Ekim 2020’de Ekim 2019’a göre yüzde 8.6 oranında azalmış. Bu da bir yılda 54 bin çiftçinin tarımdan koptuğunu gösteriyor. Tarım alanları da son 18 yılda yüzde 13 azaldı. Türkiye tarım ülkesi olma özelliğini yavaş yavaş kaybetmeye başladı.Bu gidişle ekilecek toprağımız ekecek çiftçimiz kalmayacak. Korkarım ülkemizi pandemiden daha çok açlık vuracak.
Pandeminin ekonomik ve toplumsal faturası iyice ağırlaşıyor. İşçiyi, emekliyi, dar gelirliyi, esnafı, çiftçiyi yani toplumun tüm kesimlerini bu ağırlaşan faturadan korumak için acil önlemler alınmalı, koruyucu sosyal politikalar bir an önce hayata geçirilmelidir. Hiç olmazsa bu dönemde bedelsiz elektrik ve doğalgaz desteği gündeme alınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz