Palandöken: İç talebin büyümeye etkisi artırılmalı

0
149

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde yapılan üretimin ve ülkenin en ücra yerinde vatandaşın ayağına hizmeti götüren esnafın desteklenmesi, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı gibi cari açığın kapatılmasına, işsizliğin düşürülmesine de katkı sağlayacaktır” dedi.

ANKARA– TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekonominin 2. çeyrekte yüzde 3.8 büyümesinde iç talebin etkili olduğunu belirterek, “Yerli üretim ve tüketim her zaman büyümede en etkili faktörler. Vatandaş olarak harcamalarımızı ve alışverişlerimizi yaparken ülke ekonomisini ön planda tutmalıyız. Ülkemizde yapılan üretimin ve ülkenin en ücra yerinde vatandaşın ayağına hizmeti götüren esnafın desteklenmesi, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı gibi cari açığın kapatılmasına, işsizliğin düşürülmesine de katkı sağlayacaktır” dedi.
Ekonominin 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyümesinde iç talebin etkili olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “Yerli üretim ve tüketim her zaman büyümede en etkili faktörler. Vatandaşın geliri arttığı zaman, güven ortamında talebi de artıyor.  Vatandaş olarak harcamalarımızı ve alışverişlerimizi yaparken ülke ekonomisini ön planda tutmalıyız. Ülkemizde yapılan üretimin ve ülkenin en ücra yerinde vatandaşın ayağına hizmeti götüren esnafın desteklenmesi, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı gibi cari açığın kapatılmasına, işsizliğin düşürülmesine de katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.
ESNAF PİYASANIN
CANLANMASINI BEKLİYOR
Ülkenin 3. çeyrek büyümesinde bazı sıkıntılar yaşanabileceğini vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:
“Yapılacak seçimler sonrasında siyasi istikrarın ve güven ortamının yeniden sağlanması ekonominin kısa zamanda toparlanmasına ve büyümesine olumlu etkisi olur. Piyasadaki nakit darlığı ve ekonomideki belirsizlikler esnafı olumsuz etkiliyor. 2,5 milyon esnaf var. Ekonominin barometresi diyoruz, kılcal damarlar gibiyiz. Bunlar belirsizlikten çok çabuk etkilenir. Esnaf dediğinin ertesi gün ödemesi vardır. Küçük sermayesi ile büyük işler yapan bir kesimiz. Ancak ülkede dirlik, birlik istikrar olduğu zaman biz ayakta durabiliriz. Güvenin olmadığı dönemler insanlar alışverişte yapmıyor. Turizmde çevremizdeki ülkelerde yaşanan sıkıntıların yapmış olduğu olumsuz etkiler, yaşanan 3 seçim; aslında ekonomik olarak beklentilerle geçen bir yıl var ortada. Buna olumsuzluklara rağmen büyümenin pozitif devam etmesi ülkemizde ekonominin ayaklarının yere bastı Esnafa düşük faizli krediler, yeni işyeri açanlara vergiden muafiyet, tüketici kredileri ve kredi kartlarında kısıtlanan taksit sayısının biraz daha artırılması gibi desteklerle tedbir alınmasını istiyoruz.” (ANKA)

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz